Další dětští vojáci jsou v Súdánu na svobodě, složili zbraně

ČTK ČTK
24. 4. 2015 18:30
Děti ale nemají vyhráno. Musí najít své rodiny a zkusit žít normálně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Juba  - Dalších 283 dětských vojáků propustila jedna z jihosúdánských povstaleckých skupin. Podle agentury DPA to v pátek oznámil Dětský fond OSN (UNICEF), který upřesnil, že děti odložily zbraně a vyměnily uniformy za civilní oblečení ve vesnici Labrab ve svazovém státě Jonglei.

Podle fondu skupina, která si říká Frakce kobra tak od začátku ledna ze svých řad pustila 1757 dětských vojáků, tedy údajně všechny, které měla. Osvobození dětí bylo možné dosáhnout poté, co tato povstalecká organizace uzavřela mírovou dohodu s jihosúdánskou vládou.

"Ale práce zdaleka není u konce. Tyto děti se musejí opět spojit se svými rodinami a vydat se na dlouhou a obtížnou cestu opětného uspořádání vlastního života," prohlásil zástupce UNICEF v Jižním Súdánu Jonathan Veitch.

Odhaduje se, že do bojů v Jižním Súdánu bylo zapojeno až 12.000 dětí, většinou chlapců. Občanská válka trvá v zemi, která vznikla teprve v roce 2011, od roku 2013. Stojí v ní proti sobě oddíly prezidenta Salvy Kiira, který je původem z kmene Dinků, a jeho bývalého viceprezidenta Rieka Machara, který pochází z kmene Nuerů. Mírové rozhovory byly prozatím neúspěšné.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy