"Přestaňte, zítra mám test." Filipínci doufají, že smrt studenta zastaví Duterteho krvavou politiku

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
26. 8. 2017 16:39
Filipínské ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje smrt sedmnáctiletého studenta, kterého policie zastřelila při jedné z protidrogových razií. Případ, který zvedl vlnu protestů, může podle některých vyústit ve zlom v krvavém boji proti drogám, který před rokem vyhlásil prezident Rodrigo Duterte. Je to poprvé, co Duterte zpochybnil práci policistů. Doposud odmítal jakoukoliv kritiku. Ve válce proti drogám zemřelo už přes 7000 lidí. K lidovým demonstracím se přidává i katolická církev, která volá po ukončení násilí.
Filipínci protestují proti krvavému tažení prezidenta Rodriga Duterteho proti drogám.
Filipínci protestují proti krvavému tažení prezidenta Rodriga Duterteho proti drogám. | Foto: Reuters

Manila - Každý večer po celý týden se ve filipínské metropoli Manila rozeznívají desítky kostelních zvonů. Na památku obětí kruté války proti drogám, kterou loni po svém nástupu do úřadu vyhlásil prezident Rodrigo Duterte.

"Příliš mnoho lidí umírá. To musí skončit," cituje BBC jednoho z manilských kněží.

Zatím poslední obětí, která vyvolala na Filipínách vlnu protestů, byl teprve 17letý student Kian Delos Santos. Zemřel minulý týden spolu s dalšími nejméně 90 lidmi.

Přestože je jedním z několika tisíců, právě jeho případ může podle některých ohlasů znamenat zlom v Duterteho politice.

Podle policejní zprávy byl Santos zastřelen v přestřelce. Bezpečnostní kamery ale zachytily, jak ho dva policisté táhnou z jeho domu na předměstí Manily. Pitva ukázala, že byl usmrcen dvěma kulkami do hlavy. Další střelnou ránu měl na zádech.

Smrt mladíka vyvolala masové protesty

"Prosím přestaňte, zítra mám test," žádal policisty podle očitého svědka vystrašený student. Jeho slova obletěla celou zemi. Na sociálních sítích se stala motivem vzdoru proti policejnímu teroru.

Jeho smrt pak vyvolala masivní pouliční protesty, které donutily státní úřady zahájit vyšetřování. 

Ostře sledovaným případem se zabývá ministerstvo spravedlnosti. Strážníci nejprve tvrdili, že mladík měl u sebe drogy a na policisty střílel. Později ale začala policie mlžit.

Smrt mladého studenta vyhnala Filipínce do ulic.
Smrt mladého studenta vyhnala Filipínce do ulic. | Foto: Reuters

Dokonce sám Duterte po shlédnutí záběrů postup policistů zpochybnil.

Filipínský prezident přitom do této chvíle absolutně odmítal jakoukoliv kritiku své politiky. Ve svém snažení vyčistit zemi od drogových dealerů a narkomanů postupuje nekompromisně. Vyzývá obyvatele, aby tento "lidský odpad" likvidovali i sami.

Přes 7000 mrtvých

Podle filipínské policie jich od loňského června, kdy na prezidentský post Duterte nastoupil, zemřelo rukou strážníků na 3500 lidí. Tisíce dalších zemřely za nevyjasněných okolností. Na svědomí je mohly mít neoficiální jednotky domobrany či Duterteho "eskadry smrti", které čistí ulice od kriminálníků.

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch tvrdí, že v krvavém protidrogovém tažení padlo minimálně 7000 lidí.

Lidé jsou nemilosrdně stříleni na ulicích i ve svých domovech. Stačí jen podezření, že jsou zapleteni do obchodu s drogami anebo že drogy sami užívají. Stále častěji se ozývají hlasy příbuzných obětí, které volají, že umírají nevinní lidé. Podle Amnesty International jsou mezi oběťmi převážně lidé z nejchudších oblastí.

Někteří Filipínci proto doufají, že zmedializovaný případ smrti 17letého chlapce pomůže zastavit zabíjení, kterému obyvatelé souostroví čelí už 14 měsíců.

"Myslím, že tohle je začátek," citoval britský The Guardian bývalou vládní činitelku a dnes aktivistku Teresitu Delesovou. "Domnívám se, že teď si prezident a lidé kolem něj raději lépe rozmyslí, jestli v té beztrestnosti pokračovat." Pochybení v případě mladého Santose je podle ní nezpochybnitelné.

Rodrigo Duterte se nyní snaží situaci kolem zastřeleného teenagera zklidnit. "Duterte ví, že se celá záležitost může zvrátit na politickou otázku zpochybňující jeho vládu," citují The New York Times politického analytika Ramona Casipleho. "Myslím, že se snaží zmírnit následky dříve, než se případ stane skutečnou hrozbou pro jeho úřad."

Plýtvání lidských životů, kritizuje církev

Ke kritice Duterteho krvavé politice se přidala i filipínská katolická církev, která volá po ukončení násilí.

"Apelujeme na svědomí těch, kteří zabíjejí i ty bezmocné, aby přestali plýtvat lidskými životy," prohlásil kardinál Luis Tagle. Zvuk kostelních zvonů má být právě tím apelem.

Filipíny jsou jednou ze dvou převážně katolických zemí v Asii (vedle Východního Timoru). K této víře, kterou na ostrovy přivezli španělští kolonizátoři v 16. století, se nyní hlásí přes 80 procent obyvatel.

I přesto, že má církev ve filipínské společnosti tradičně silné postavení, zpočátku se kritice Duterteho drogové války vyhýbala. To se změnilo loni poté, co počty mrtvých mezi nejchudšími obyvateli začaly raketově stoupat.

Rodrigo Duterte byl 22 let starostou filipínského města Davao na ostrově Mindanao. Už tam ho proslavil boj proti kriminalitě a drogám. Filipínský výbor pro lidská práva letos zahájil vyšetřování podezření, že Duterte využíval k potlačování kriminality takzvané "eskadry smrti".

Loni na konci června, kdy po vítězství ve volbách nastoupil do funkce prezidenta, byl Duterte přesto jednoznačně nejoblíbenějším filipínským politikem. Podle tehdejších průzkumů mu důvěřovalo 91 procent obyvatel.

Ani po roce 72letému politikovi popularita příliš neklesla. Letos v červenci mu důvěru vyslovilo 80 procent dotazovaných Filipínců.

Duterte si popularitu získal nekompromisní rétorikou a sliby, které nyní nelítostnou politikou skutečně plní. Během prezidentské kampaně prohlásil, že zemi zbaví třech milionů narkomanů. Krvavé tažení proti drogám je jeho způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

 

Právě se děje

Další zprávy