Jak se v USA předbíhalo ve frontě: Síť klinik očkovala proti covidu i mladé a zdravé

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
26. 2. 2021 5:30
Dvacátníci, bez vážných nemocí či zdravotních problémů, zato s dobrými kontakty. Ačkoliv takoví lidé v USA nesplňují pravidla pro přednostní očkování proti nemoci covid-19, podařilo se jim "předběhnout" frontu. Ukazuje to nový skandál, který zmítá společností One Medical, jež poskytuje zdravotní péči ve Spojených státech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

One Medical poskytuje zdravotní péči v mnoha částech USA. Proto také dostala tisíce dávek vakcíny proti nemoci covid-19, které měla naočkovat. Vakcín je i v USA stále nedostatek a podobně jako jinde ve světě platí přísný pořadník, kdo může dávku dostat.

Hned v několika zařízeních One Medical napříč Spojenými státy ale byli naočkováni i lidé, kteří ještě neměli přijít na řadu. Včetně takových, kteří mají údajně vazby na vedení firmy. Vyplývá to z interní komunikace zaměstnanců i členů vedení společnosti, kterou získala americká rozhlasová stanice NPR.

"Měl jsem dnes dva pacienty, kteří dostali vakcínu proti covidu-19. Oběma bylo kolem 20 nebo 30 let, neměli žádné rizikové faktory a pracují v oblasti technologií. Jeden z nich tu byl skrze nás," napsal například lékař z One Medical ze státu Washington, jehož zprávu cituje NPR.

"Zajímalo by mě, jak se tihle lidé můžou k očkování zaregistrovat, když máme dlouhý seznam pacientů s vyšší prioritou… Chtěl bych pochopit, jak to, že dostali přednost, když ti, co to potřebují více, musí čekat," dodal. Nejen on se snažil upozornit na zanedbávání a nedodržování pravidel na klinikách.

Jinému doktorovi prý zase pacient řekl, že o možnosti nechat se naočkovat bez jakéhokoliv ověřování hned poví svým přátelům.

"Můj partner a já jsme byli šokováni, když jsme se nechali naočkovat od One Medical… Ani jednou se nás nikdo nezeptal, jestli splňujeme kritéria, a už vůbec jsme to nemuseli dokazovat," popsal zase zdravotník z Kalifornie.

Ministerstvo zdravotnictví ve státě Washington teď v reakci na kauzu přerušilo dodávky vakcín této společnosti. Stížnosti řeší i další americké státy.

Síť klinik One Medical odmítá, že by úmyslně umožňovala očkování lidem, kteří nemají být na řadě. Na stížnosti reagovala s tím, že lékaři tu nejsou od toho, aby si "hráli" na policisty. A předělat celý objednávací systém, aby neumožnil rezervaci mladým a zdravým pacientům, by bylo pro miliardovou společnost prý až moc technologicky náročné.

Jenže podle medicínských etiků, oslovených rádiem NPR, by právě to měla udělat. "Snažíme se zaměřit na ty, u kterých by průběh nemoci mohl být těžší, mohli by zemřít anebo mají větší pravděpodobnost, že se virem nakazí," vysvětlil Gabriel Lázaro-Muňoz, vyučující na Baylor College of Medicine. "Cílem je zachránit co nejvíce lidí, protože jen tak nestavíme jeden život nad jiný."

Ve Spojených státech zemřelo již více než půl milionu lidí s covidem-19. Je to nejvyšší absolutní číslo ze všech zemí. Podle listu The New York Times je to více, než kolik Američanů zemřelo v obou světových válkách a ve válce ve Vietnamu dohromady. První úmrtí spojované s covidem-19 USA zaznamenaly na začátku loňského února.

Video: Kdo odmítne očkování, riskuje život

To, že nemáme data o účinnosti u starších lidí, neznamená, že látka není účinná. Tvorba protilátek je u všech věkových kategorií stejná, říká lékař. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 14 minutami

Vrtulník, při jehož nehodě v USA zemřel Petr Kellner a další lidé, před pádem pomalu manévroval těsně nad vrcholem hřebene, uvedli vyšetřovatelé

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterý zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy