Jak se v USA předbíhalo ve frontě: Síť klinik očkovala proti covidu i mladé a zdravé

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
26. 2. 2021 5:30
Dvacátníci, bez vážných nemocí či zdravotních problémů, zato s dobrými kontakty. Ačkoliv takoví lidé v USA nesplňují pravidla pro přednostní očkování proti nemoci covid-19, podařilo se jim "předběhnout" frontu. Ukazuje to nový skandál, který zmítá společností One Medical, jež poskytuje zdravotní péči ve Spojených státech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

One Medical poskytuje zdravotní péči v mnoha částech USA. Proto také dostala tisíce dávek vakcíny proti nemoci covid-19, které měla naočkovat. Vakcín je i v USA stále nedostatek a podobně jako jinde ve světě platí přísný pořadník, kdo může dávku dostat.

Hned v několika zařízeních One Medical napříč Spojenými státy ale byli naočkováni i lidé, kteří ještě neměli přijít na řadu. Včetně takových, kteří mají údajně vazby na vedení firmy. Vyplývá to z interní komunikace zaměstnanců i členů vedení společnosti, kterou získala americká rozhlasová stanice NPR.

"Měl jsem dnes dva pacienty, kteří dostali vakcínu proti covidu-19. Oběma bylo kolem 20 nebo 30 let, neměli žádné rizikové faktory a pracují v oblasti technologií. Jeden z nich tu byl skrze nás," napsal například lékař z One Medical ze státu Washington, jehož zprávu cituje NPR.

"Zajímalo by mě, jak se tihle lidé můžou k očkování zaregistrovat, když máme dlouhý seznam pacientů s vyšší prioritou… Chtěl bych pochopit, jak to, že dostali přednost, když ti, co to potřebují více, musí čekat," dodal. Nejen on se snažil upozornit na zanedbávání a nedodržování pravidel na klinikách.

Jinému doktorovi prý zase pacient řekl, že o možnosti nechat se naočkovat bez jakéhokoliv ověřování hned poví svým přátelům.

"Můj partner a já jsme byli šokováni, když jsme se nechali naočkovat od One Medical… Ani jednou se nás nikdo nezeptal, jestli splňujeme kritéria, a už vůbec jsme to nemuseli dokazovat," popsal zase zdravotník z Kalifornie.

Ministerstvo zdravotnictví ve státě Washington teď v reakci na kauzu přerušilo dodávky vakcín této společnosti. Stížnosti řeší i další americké státy.

Síť klinik One Medical odmítá, že by úmyslně umožňovala očkování lidem, kteří nemají být na řadě. Na stížnosti reagovala s tím, že lékaři tu nejsou od toho, aby si "hráli" na policisty. A předělat celý objednávací systém, aby neumožnil rezervaci mladým a zdravým pacientům, by bylo pro miliardovou společnost prý až moc technologicky náročné.

Jenže podle medicínských etiků, oslovených rádiem NPR, by právě to měla udělat. "Snažíme se zaměřit na ty, u kterých by průběh nemoci mohl být těžší, mohli by zemřít anebo mají větší pravděpodobnost, že se virem nakazí," vysvětlil Gabriel Lázaro-Muňoz, vyučující na Baylor College of Medicine. "Cílem je zachránit co nejvíce lidí, protože jen tak nestavíme jeden život nad jiný."

Ve Spojených státech zemřelo již více než půl milionu lidí s covidem-19. Je to nejvyšší absolutní číslo ze všech zemí. Podle listu The New York Times je to více, než kolik Američanů zemřelo v obou světových válkách a ve válce ve Vietnamu dohromady. První úmrtí spojované s covidem-19 USA zaznamenaly na začátku loňského února.

Video: Kdo odmítne očkování, riskuje život

To, že nemáme data o účinnosti u starších lidí, neznamená, že látka není účinná. Tvorba protilátek je u všech věkových kategorií stejná, říká lékař. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy