Foto: Lesy u Černobylu už jen doutnají, hlásí úřady. Aktivisté varují před radiací

Foto: Lesy u Černobylu už jen doutnají, hlásí úřady. Aktivisté varují před radiací
Oheň u Černobylu vzplanul 3. dubna během neobvykle suchých dnů a rozšířil se do okolních lesů.
Policie zadržela dva lidi. Jedním z nich je sedmadvacetiletý recidivista, který podle ní zapálil oheň úmyslně. Podle agentury Interfax suchou trávu podpálil "pro zábavu". Druhý muž pak údajně pálil odpad a oharky vysypal do trávy.
Do boje proti požáru se v minulých dnech zapojilo okolo 400 hasičů a desítky kusů techniky včetně letadel a vrtulníků.
Ekologičtí aktivisté z organizace Greenpeace Russia v pondělí varovali, že požár představuje riziko kvůli možnému úniku radiace. Oheň se podle nich v tu chvíli nacházel pouze jeden kilometr od uzavřené černobylské elektrárny.
Foto: Reuters
Okolí zaniklé jaderné elektrárny v Černobylu více než týden sužoval rozsáhlý lesní požár. Podle ukrajinských úřadů se ho v úterý konečně podařilo uhasit, napsala agentura Reuters.
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

Další zprávy