Zachránily mě litry kyslíku, popsal Johnson nákazu. Po svých lékařích pojmenoval syna

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
3. 5. 2020 11:55
Britský premiér Boris Johnson, u něhož testy koncem března prokázaly nákazu koronavirem a měl těžký průběh nemoci, nemohl uvěřit, že během několika dnů se jeho zdravotní stav mohl tak zhoršit. V rozhovoru s deníkem The Sun bez dalších podrobností řekl, že existoval plán pro případ, že zemře.
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters

"Byl jsem naštvaný. Nemohl jsem pochopit, proč se můj stav nelepší," uvedl Boris Johnson, který byl do nemocnice převezen poté, co ani po deseti dnech od pozitivního testu se mu nevedlo lépe. Další den musel být přesunut na jednotku intenzivní péče, kde strávil tři dny.

"Nebyl jsem na tom opravdu nejlépe a byl jsem si vědom, že existují krizové plány," řekl Johnson, který strávil týden v londýnské nemocnici svatého Tomáše. Byla podle něho připravená strategie, jak postupovat v případě, kdyby se věci vyvíjely podle scénáře typu "smrt Stalina".

Při životě ho držely "litry a litry kyslíku" a to, že se uzdravil, se stalo díky "skvělé péči".

Johnsonův novorozený syn dostal jedno ze svých jmen na počest lékařů Nicholase Price a Nicholase Harta, kteří se o premiéra v nemocnici starali. Chlapce jménem Wilfred Lawrie Nicholas Johnsonova snoubenka Carrie Symondsová porodila ve středu, tedy jen několik dnů poté, co se předseda vlády po nemoci vrátil do práce.

Obézní lidé mají těžší průběh nemoci

Koronavirus zjistili u britského premiéra lékaři 25. března, z nemocnice ho propustili 12. dubna. Průběh nemoci byl u Johnsona těžký, protože má značnou nadváhu. Podle listu The Times to prohlásil kardiolog Aseem Malhotra, který rovněž upozornil, že hubenější členové kabinetu, jako například ministr zdravotnictví Matt Hancock, se vyléčili rychleji a nemuseli být ani hospitalizováni.

Pětapadesátiletý Johnson bojuje se svou hmotností dlouhodobě. V roce 2018 oznámil, že váží téměř 105 kilogramů, což ho při výšce asi 175 centimetrů řadí do rizikové kategorie obézních osob. Podle doktora Malhotry totiž existuje silná spojitost mezi nadváhou a úmrtností na covid-19, přičemž riziko těžkého průběhu onemocnění je u obézních lidí vyšší až desetinásobně. Lidé s nadváhou jsou podle vědců rovněž delší dobu infekční.

V Británii už je přes 182 000 potvrzených případů nákazy. Na nemoc covid-19 zemřelo přes 28 000 lidí, čímž Spojené království dohání Itálii. Ve čtvrtek ale premiér Johnson prohlásil, že má Británie vrchol epidemie už za sebou a epidemická křivka je na sestupu.

Příští týden zveřejní plán, v němž nastíní, jak chce znovu nastartovat tamní ekonomiku, obnovit výuku ve školách a umožnit lidem chodit do práce. Vláda podle něj rovněž podpoří hospodářství různými způsoby, které však blíže nespecifikoval.

 

Právě se děje

Další zprávy