Portugalská vláda neprosadila svůj program a musí podat demisi

ČTK ČTK
10. 11. 2015 20:36
Portugalsko bude mít novou vládu. Ta současná neuspěla v hlasováním o svém programu a musí podat demisi. Nyní je podle ústavy řada na prezidentovi, aby jmenoval nového premiéra a pověřil ho sestavením vlády. O zformování vlády se nyní chtějí pokusit opoziční socialisté, kteří ve volbách skončili druzí po koalici Sociálnědemokratické a Lidové strany.
Vláda musí podat demisi.
Vláda musí podat demisi. | Foto: Reuters

Lisabon - Portugalská levicová opozice, která ovládá nadpoloviční většinu v parlamentu, v úterý podle očekávání v hlasování odmítla přijmout program středopravé vlády. Kabinet je tak nucen po pouhých 11 dnech podat demisi.

Nyní je podle ústavy řada na prezidentovi, aby jmenoval nového premiéra a pověřil ho sestavením vlády. Podle agentury Reuters je to poprvé od konce diktatury v Portugalsku v roce 1974, co sněmovna svrhla kabinet.

O zformování vlády se nyní chtějí pokusit opoziční socialisté, kteří ve volbách skončili druzí po koalici Sociálnědemokratické a Lidové strany.

Socialistům slíbily podporu dvě krajně levicové strany - Koalice demokratické jednoty (CDU) a marxistický Levicový blok, které dnes pomohly svrhnout středopravý kabinet staronového premiéra Pedra Passose Coelha.

Portugalsko tak čeká podle všeho ústup od hospodářských reforem, které dosavadní koalice prosadila. Týká se to především restriktivní rozpočtové politiky, kterou bývalá vláda uplatňovala od roku 2011.

Do hry se vloží prezident

Volby v Portugalsku se konaly 4. října. "Jejich výsledek je porážkou přísné rozpočtové politiky vedené během uplynulých čtyř let," uvedli socialisté v textu, o němž se hlasovalo. Pro návrh socialistů na odmítnutí vládního programu hlasovalo 123 opozičních poslanců, kteří snadno přehlasovali 107 vládních zákonodárců.

Podle předsedy socialistů, bývalého lisabonského starosty Antónia Costy, nepředstavoval vládní program "odpověď na přání Portugalců". "Portugalsko potřebuje jinou vládu," uvedl pravděpodobný příští premiér v debatě před hlasováním.

Nyní se do hry vloží prezident Aníbal Cavaco Silva, který jmenuje nového šéfa kabinetu. Konzervativní hlava státu, jejíž mandát končí na začátku příštího roku, už ale dala najevo výhrady vůči možné levicové koalici, která by v Portugalsku byla první svého druhu za posledních 40 let.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy