Maďaři dopadli podezřelého z bombového útoku v Budapešti. Mohlo jít o vyřizování účtů s policií

ČTK ČTK
20. 10. 2016 13:26
Maďarská policie zadržela muže podezřelého z bombového útoku, který zranil dva policisty nedaleko jezera Balaton. Podezřelý údajně chystal další útoky. Premiér Viktor Orbán potvrdil, že útok nezpůsobil někdo z uprchlíků. Označil tak výsledek vyšetřování jako "uklidňující".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

BudapešťMaďarské úřady potvrdily, že policie dopadla muže, jehož podezírá ze zářijového bombového útoku v Budapešti.

Prokurátor Imre Keresztes novinářům řekl, že mladík je podezřelý z pokusu o několikanásobnou vraždu, v minulosti nebyl trestán, k činu se nepřiznal a obvinění odmítl.

Policejní protiteroristické komando jej dopadlo ve městě Keszthely na západním břehu jezera Balaton. Podezřelý podle prokurátora jednal sám a plánoval další útoky. O možném motivu se nezmínil.

O zatčení informovala již ve středu média, úřady však zprávy zprvu ani nepotvrdily, ani nepopřely.

Výbušnina odpálená na dálku

Exploze nastražené výbušniny byla zjevně namířená proti dvoučlenné policejní hlídce. Třiadvacetiletá policistka se ocitla v ohrožení života, těžce zraněn byl i její šestadvacetiletý kolega.

Atentátník položil batoh s podomácku vyrobenou náloží u vchodu do jedné budovy a výbušninu odpálil na dálku v okamžiku, kdy policisté procházeli kolem.

Pachatele zachytilo několik bezpečnostních kamer v okolí, ale obličej měl zakrytý, a nebyl proto k rozpoznání. Podle vyšetřovatelů by v pozadí útoku mohl být konflikt mezi policií a místní kriminální skupinou.

Krátce po útoku náčelník maďarské policie Károly Papp vyzval veřejnost, aby pomohla při pátrání po podezřelém mladíkovi, jehož snímky policie zveřejnila. Za informace vedoucí k dopadení vypsala odměnu ve výši 10 milionů forintů (asi 880 000 Kč).

Premiér Viktor Orbán, známý výpady proti uprchlíkům a obviňováním migrantů z terorismu, ještě před zatčením podezřelého mladíka připustil, že neexistuje žádná známka svědčící o souvislosti mezi migrační krizí a výbuchem nastražené nálože, což označil za "uklidňující".

 

Právě se děje

před 32 minutami

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí, že bude bez akreditace

Hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučuje schválení akreditace studijního programu Všeobecného lékařství pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Jde sice zatím pouze o návrh, nikoli rozhodnutí, ale přesto není jisté, jestli program Všeobecné lékařství bude moci fakulta letos pro uchazeče otevřít. V reakci na rozhodnutí to sdělil rektor Jan Lata.

Návrh hodnotící komise úřadu univerzita obdržela v pondělí. "Byť jde o návrh a nikoli o definitivní rozhodnutí, není to pro Lékařskou fakultu ani pro univerzitu příjemná situace. Věříme, že Rada Národního akreditačního úřadu zohlední stoupající kvalitu jak v oblasti personálního obsazení, tak v oblasti vědy a výzkumu, která se na fakultě v posledních letech odehrála a fakulta akreditaci obdrží," uvedl Lata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy