Thajský letoun se rozpadl na kusy, cestující hořeli

Red Zah, BBC, Reuters
16. 9. 2007 21:00
Havárie si vyžádala 88 obětí. FOTOGALERIE A VIDEO
Trosky havarovaného stroje.
Trosky havarovaného stroje. | Foto: Reuters

Bangkok - Letadlo se 123 cestujícími a sedmi členy posádky na palubě v neděli havarovalo na letišti v Pchúketu na jihozápadě Thajska.

Stroj se po přistání rozpadl na dva kusy. Jeho trosky zachvátily plameny. Minimálně polovinu cestujících tvořili cizinci.

Thajské ministerstvo zdravotnictví později v neděli sdělilo novinářům, že 88 osob zahynulo a 42 lidí utrpělo zranění. Mezi přeživšími je i osm Britů, dále pak čtyři Němci, tři Irové, tři Íránci, dva Švédové a po jednom Australanovi, Italovi, Nizozemci a Rakušanovi.

Někteří z nich jsou těžce zraněni, nejméně pět pacientů má popáleniny na 60 procentech těla.

Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí na palubě letadla nebyli žádní Češi, uvedl server České noviny.

Všude kolem oheň

Někteří z pasažérů později vypověděli, že letadlo přistávalo ve velké rychlosti a bylo jasné, že se "něco děje."

"Najednou byl všude kolem nás oheň. Popadl jsem svoji manželku, která byla v šoku, a rychle jsme prchali z vraku. Muž, který seděl v řadě za námi, hořel. Někteří lidé se zranili, když vyskakovali na plochu," citovala BBC výpověď thajského cestujícího.

Špatné počasí

Příčinou neštěstí je pravděpodobně počasí. V neděli v Pchúketu prudce pršelo a foukal silný vítr, viditelnost na letišti byla velmi špatná.

"Letiště jsme po havárii museli uzavřít," sdělil ředitel vzdušného přístavu agentuře Reuters.

Stroj letěl na vnitrostátní lince z metropole Bangkoku do Pchúketu. Patřil nízkonákladové společnosti One-Two-Go, jejímž majitelem je firma Orient Thai Airaways.

Pchúket je jedním z nejnavštěvovanějších turistických letovisek v Thajsku. Na konci roku 2004 tam udeřila vlna tsunami.

Čtvrtá velká havárie roku

Letos jde o čtvrtou leteckou havárii s velkým počtem obětí ve světě. Naposledy havaroval 17.července stroj společnosti TAM v brazilském Sao Paulu, kde zemřelo přes 200 lidí.

V lednu zahynulo přes sto lidí při pádu letadla společnosti Adam Air v Indonésii, v květnu 114 osob při nehodě keňského letadla nad jižním Kamerunem.

Zprávu průběžně aktualizujeme.

 

Právě se děje

Další zprávy