Pět mrtvých při policejní přestřelce v Kazachstánu

ČTK ČTK
12. 11. 2011 14:23
Na obchod se zbraněmi zaútočil sebevražedný útočník. Během přestřelky s policií odpálil výbušninu, připevněnou na těle.
Kazašská hradní stráž na přehlídce k výročí Moskvy v parku Vítězství předvádí, co všechno umí se zbraní. Autoritářský prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev schopné muže potřebuje. A nejen k přehlídkám. Opozice ví své.
Kazašská hradní stráž na přehlídce k výročí Moskvy v parku Vítězství předvádí, co všechno umí se zbraní. Autoritářský prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev schopné muže potřebuje. A nejen k přehlídkám. Opozice ví své. | Foto: Reuters

Astana - Nejméně pět lidí dnes zahynulo v kazašském městě Taraz při přestřelce teroristy s policií a následném výbuchu. K incidentu došlo při přepadu obchodu se zbraněmi poblíž budovy místního výboru státní bezpečnosti.

Jeden člověk je zraněný. Zatím není jasné, zda šlo o součást útoků místních islamistů na bezpečnostní složky země, průběh činu tomu ale spíše nasvědčuje, napsala agentura Interfax.

Jeden muž přepadl obchod se zbraněmi, zastřelil člena ostrahy a zranil další osobu. Ukradl tam dvě samočinné pušky typu Sajga a začal ujíždět ve svém autě, cituje agentura z prohlášení policie. Policisté ho pronásledovali, pachatel zahájil palbu a dva z nich zabil.

Nakonec ho zastavil zátaras vytvořený dopravní policií. Dopadený pachatel odpálil na svém těle připevněné výbušné zařízení a zabil sebe a dopravního policistu. Nad centrem města létaly policejní vrtulníky a kontrolovaly i po zásahu situaci, uvedl Interfax.

Rukopis islamistů

Zatím není jisté, zda šlo o akci islamistických teroristů snažících se získat zbraně, nebo o běžnou kriminalitu. Sebevražda pachatele výbušninou na těle ale naznačuje spíše první možnost. Minulý týden se islamisté přihlásili ke dvěma výbuchům ve středisku ropné produkce Atyrau na západě země, přičítají se jim i dřívější obdobné akce. Označují se za skupinu Vojáci kalifátu.

Série výbuchů v posledních týdnech v několika kazašských městech rozrušila jinak klidnou atmosféru v zemi, jejíž ekonomika je díky produkci ropy velmi stabilní, údajně dokonce jedna z nejúspěšnějších z bývalých sovětských republik.

V převážně muslimském obyvatelstvu proto nepanují žádné radikální nálady. V poslední době se však v zemi začínají prosazovat radikální islamistické skupiny. Podle některých zdrojů sem chodí "na rekreaci" členové radikálních seskupení z Afghánistánu a snaží se vychovávat místní "bojovníky víry". 

 

Právě se děje

Další zprávy