Periskop: Moderních otroků v Británii prudce přibývá

Přenos skončil
Úterý 30. září: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Průnik do Bílého domu je nepřípustný, přiznala šéfka ochranky

Nedávný incident, při kterém bývalý americký voják pronikl s nožem v kapse do Bílého domu, je nepřijatelný a nebude se již opakovat. Dnes to před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů uvedla šéfka prezidentovy ochranky Julia Piersonová.

Podle mnohých by ho v Bílém domě mohl vystřídat.
Podle mnohých by ho v Bílém domě mohl vystřídat. | Foto: Reuters

Několik židovských osadníků se pod dohledem izraelské armády přestěhovalo do sedmi domů ve sporné čtvrti východního Jeruzaléma, kde žijí hlavně Arabové. Pobouření Palestinci vše sledovali, nicméně s vědomím, že proti tomu nemohou příliš udělat, napsala agentura Reuters.

Domy legálně zakoupila osadnická skupina Elad, která se zabývá mimo jiné přesídlováním Židů do východního Jeruzaléma. Peníze na koupi nemovitostí získává od svých stoupenců zejména v USA.

Kim bude v pořádku

Severokorejský vůdce Kim Čong-un, který se již téměř měsíc neobjevil na veřejnosti, se údajně zotavuje po operaci obou kotníků. Uvedl to největší jihokorejský deník .
Skutečnost, že mladý vůdce KLDR trpí zdravotními problémy, přiznala překvapivě minulý týden severokorejská státní média.

Foto: Reuters

Ekologii nesmíme přehánět, shodla se V4

Šest členských států EU ze střední a jihovýchodní Evropy včetně Česka a Slovenska považuje navrhované cíle EU ohledně ochrany klimatu za příliš ambiciózní. Požadují zmírnění záměrů a zohlednění hospodářské situace jednotlivých zemí. Na schůzce v Bratislavě se na tom shodli ministři životního prostředí nebo jejich zástupci ze zemí visegrádské čtyřky (V4) a také z Bulharska a Rumunska.

Britské vinice - Denbies Wine Estate in Dorking. V předchozích letech díky mírným jarům a podzimům, se některá britská vinařství navrátila k tradici pěstování červených h
Britské vinice - Denbies Wine Estate in Dorking. V předchozích letech díky mírným jarům a podzimům, se některá britská vinařství navrátila k tradici pěstování červených h | Foto: Reuters

Tragická smrt horolezců

Na nejvyšší hoře Rakouska Grossglockneru se dnes zřítila a smrtelně zranila dvojice rakouských horolezců na společném laně. Jeden alpinista byl mrtvý na místě, druhý podlehl vážným zraněním po převozu do nemocnice v jihorakouském městě Lienz

Foto: Reuters

Katalánci zastavili kampaň za nezávislost

Katalánská vláda přerušila kampaň před referendem o nezávislosti plánovaným na 9. listopadu poté, co španělský ústavní soud pozastavil v pondělí jeho konání. Podle ní katalánská vláda současně uvedla, že je odhodlána dodržet svůj závazek a nezávazné hlasování zorganizovat.

Foto: Reuters

Otroků přibývá

Ve Velké Británii bylo loni potenciálními oběťmi novodobého otroctví 2744 lidí, což je o 22 procent víc než v předchozím roce.

Podle zprávy britského Národního kriminálního úřadu (NCA) jsou lidé do otroctví stále častěji vháněni prostřednictvím inzerátů na internetu a sociálních sítí.

Ze všech loňských identifikovaných potenciálních obětí obchodování s lidmi bylo 602 dětí. Jedenačtyřicet procent všech obětí se vyskytovalo v sexuálním byznysu a téměř 27 procent bylo nuceno k manuální práci.

Islamisté ničí památky v Iráku

Radikální hnutí Islámský stát ničí historické objekty v Iráku. Zároveň rozprodává tamní vzácné předměty staré i 2000 let na financování svých potřeb.

Na ohrožení iráckého kulturního dědictví dnes v Paříži upozornili účastníci zasedání UNESCO.

Foto: Reuters

Čína vydala prezidentovy postřehy

Čína vydala knihu postřehů prezidenta Si Ťin-pchinga. Podle vládní informační kanceláře obsahuje publikace nazvaná "Si Ťin-pching: Vládnutí Číně" celkem 79 článků.

Texty vyzdvihují jeho proslovy, rady a další poznámky od doby, kdy se Si v listopadu 2012 ujal funkce šéfa komunistické strany.

Mediální profil současného čínského prezidenta tak podle agentury AFP zastiňuje všechny novodobé vůdce země s výjimkou Mao Ce-tunga.

Čínský prezident Si Ťin-pching přednesl na Silvestra novoroční projev.
Čínský prezident Si Ťin-pching přednesl na Silvestra novoroční projev. | Foto: Reuters

USA a Afghánistán podepíší klíčovou dohodu

Afghánistán a Spojené státy dnes podepíší klíčovou bezpečnostní dohodu, která umožní americkým vojákům zůstat v zemi i po skončení letošního roku.

Na dlouho odkládaný krok dojde den poté, co se novým afghánským prezidentem stal Ašraf Ghaní. Bývalý prezident Hamíd Karzáí smlouvu podepsat odmítl.

Roboti zkontrolují kvalitu jídla

Thajská vláda se rozhodla, že dohledem nad poctivostí četných thajských restaurací ve světě pověří kybernetické kontrolory.

V Bangkoku hodlá tento týden představit ochutnávací roboty, kteří budou na základě chemických rozborů hodnotit, zdali si pokrm opravdu zaslouží přídomek "thajský".

Roboty chce země distribuovat na své ambasády v zemích, kde jsou thajské restaurace populární, napsal deník New York Times.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 9. 2014 17:12
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy