S Evropou počítáme, uklidňoval v Bruselu Pence. S Ruskem chce Trumpův muž novou "společnou půdu"

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
20. 2. 2017 14:08
Americký viceprezident Mike Pence ujišťoval v Bruselu evropské státy, že USA chtějí s Evropou dál spolupracovat. Jako jeden z důležitých bodů zmínil bezpečnost. S EU by Spojené státy měly podle něj bojovat s islámským terorismem a například sdílet informace tajných služeb. Pence zároveň prohlásil, že USA trvají na suverenitě evropských států. Zároveň chce ale Donald Trump najít novou "společnou půdu" ve vztazích s Ruskem.
Americký viceprezident Mike Pence na návštěvě v Bruselu.
Americký viceprezident Mike Pence na návštěvě v Bruselu. | Foto: Reuters

Brusel - Pravá ruka amerického prezidenta Donalda Trumpa přijela do Bruselu, aby ujistila Evropu, že Spojené státy s ní počítají. Podle viceprezidenta Mikea Pence sdílí Evropská unie a USA stejné hodnoty, a tak by měly čelit bezpečnostním a dalším hrozbám společně.

Pence takto podle svých slov předával vzkaz samotného Trumpa, který chce dál pokračovat v partnerství s EU.

Americký viceprezident řekl, že přes všechny rozdíly mají obě strany společné hodnoty i dědictví. "A především stejný smysl - podporovat mír a prosperitu, svobodu, demokracii a vládu práva," poznamenal Pence.

Důležitým tématem byla taky bezpečnost. USA spolu s EU by podle Pence měly spolupracovat na boji s islámským terorismem. "Musíme být silní a jednotní," prohlásil viceprezident.

Jako konkrétní kroky zmínil například lepší koordinaci a sdílení zpravodajských informací mezi členskými zeměmi EU. A mezi unií a NATO.

Proruský Trump?

Hlavní města v Evropě zneklidněla po některých Trumpových vyjádřeních, kdy například NATO označil za zastaralé, zpochybnil závazky vůči evropským spojencům, kteří vydávají na obranu jen málo peněz, a naznačil snahu o přátelské vztahy s Ruskem Vladimira Putina.

Pence ale v Bruselu uklidňoval evropské státy, že USA trvají na jejich suverenitě a územní celistvosti. Podle něj Amerika například dál považuje Moskvu zodpovědnou za vývoj na východě Ukrajiny.

Zároveň však dodal, že Spojené státy budou hledat novou "společnou půdu" ve vztazích s Ruskem. "Prezident Trump věří, že ji bude možné najít," poznamenal viceprezident.

Tusk: Teď přistupme k činům

Po schůzce s Pencem ale předseda Evropské rady Donald Tusk zdůraznil, že Evropané i Američané musí postoupit od slov k činům.

Někdejší polský premiér, který nyní řídí schůzky šéfů států a vlád evropského bloku, po jednání připomněl bývalé prezidenty ČR a Polska Václava Havla a Lecha Walesu. Ti podle něj jednoznačně věřili ve smysl spolupráce a solidarity mezi EU a USA.

"Nemůžeme dopustit, aby jejich snažení bylo zbytečné. Po dnešním rozhovoru je pro mne snazší věřit, že tento úkol splníme," uzavřel Tusk.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy