S Evropou počítáme, uklidňoval v Bruselu Pence. S Ruskem chce Trumpův muž novou "společnou půdu"

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
20. 2. 2017 14:08
Americký viceprezident Mike Pence ujišťoval v Bruselu evropské státy, že USA chtějí s Evropou dál spolupracovat. Jako jeden z důležitých bodů zmínil bezpečnost. S EU by Spojené státy měly podle něj bojovat s islámským terorismem a například sdílet informace tajných služeb. Pence zároveň prohlásil, že USA trvají na suverenitě evropských států. Zároveň chce ale Donald Trump najít novou "společnou půdu" ve vztazích s Ruskem.
Americký viceprezident Mike Pence na návštěvě v Bruselu.
Americký viceprezident Mike Pence na návštěvě v Bruselu. | Foto: Reuters

Brusel - Pravá ruka amerického prezidenta Donalda Trumpa přijela do Bruselu, aby ujistila Evropu, že Spojené státy s ní počítají. Podle viceprezidenta Mikea Pence sdílí Evropská unie a USA stejné hodnoty, a tak by měly čelit bezpečnostním a dalším hrozbám společně.

Pence takto podle svých slov předával vzkaz samotného Trumpa, který chce dál pokračovat v partnerství s EU.

Americký viceprezident řekl, že přes všechny rozdíly mají obě strany společné hodnoty i dědictví. "A především stejný smysl - podporovat mír a prosperitu, svobodu, demokracii a vládu práva," poznamenal Pence.

Důležitým tématem byla taky bezpečnost. USA spolu s EU by podle Pence měly spolupracovat na boji s islámským terorismem. "Musíme být silní a jednotní," prohlásil viceprezident.

Jako konkrétní kroky zmínil například lepší koordinaci a sdílení zpravodajských informací mezi členskými zeměmi EU. A mezi unií a NATO.

Proruský Trump?

Hlavní města v Evropě zneklidněla po některých Trumpových vyjádřeních, kdy například NATO označil za zastaralé, zpochybnil závazky vůči evropským spojencům, kteří vydávají na obranu jen málo peněz, a naznačil snahu o přátelské vztahy s Ruskem Vladimira Putina.

Pence ale v Bruselu uklidňoval evropské státy, že USA trvají na jejich suverenitě a územní celistvosti. Podle něj Amerika například dál považuje Moskvu zodpovědnou za vývoj na východě Ukrajiny.

Zároveň však dodal, že Spojené státy budou hledat novou "společnou půdu" ve vztazích s Ruskem. "Prezident Trump věří, že ji bude možné najít," poznamenal viceprezident.

Tusk: Teď přistupme k činům

Po schůzce s Pencem ale předseda Evropské rady Donald Tusk zdůraznil, že Evropané i Američané musí postoupit od slov k činům.

Někdejší polský premiér, který nyní řídí schůzky šéfů států a vlád evropského bloku, po jednání připomněl bývalé prezidenty ČR a Polska Václava Havla a Lecha Walesu. Ti podle něj jednoznačně věřili ve smysl spolupráce a solidarity mezi EU a USA.

"Nemůžeme dopustit, aby jejich snažení bylo zbytečné. Po dnešním rozhovoru je pro mne snazší věřit, že tento úkol splníme," uzavřel Tusk.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy, neoficiální příměří se hroutí

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování raketami, jímž palestinská radikální skupina porušila příměří dohodnuté ve čtvrtek. Informovala o tom v noci na pátek izraelská armáda. Podle agentury AP oznámení nasvědčuje tomu, že neoficiální příměří vyhlášené před téměř 24 hodinami se hroutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy