S Evropou počítáme, uklidňoval v Bruselu Pence. S Ruskem chce Trumpův muž novou "společnou půdu"

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
20. 2. 2017 14:08
Americký viceprezident Mike Pence ujišťoval v Bruselu evropské státy, že USA chtějí s Evropou dál spolupracovat. Jako jeden z důležitých bodů zmínil bezpečnost. S EU by Spojené státy měly podle něj bojovat s islámským terorismem a například sdílet informace tajných služeb. Pence zároveň prohlásil, že USA trvají na suverenitě evropských států. Zároveň chce ale Donald Trump najít novou "společnou půdu" ve vztazích s Ruskem.
Americký viceprezident Mike Pence na návštěvě v Bruselu.
Americký viceprezident Mike Pence na návštěvě v Bruselu. | Foto: Reuters

Brusel - Pravá ruka amerického prezidenta Donalda Trumpa přijela do Bruselu, aby ujistila Evropu, že Spojené státy s ní počítají. Podle viceprezidenta Mikea Pence sdílí Evropská unie a USA stejné hodnoty, a tak by měly čelit bezpečnostním a dalším hrozbám společně.

Pence takto podle svých slov předával vzkaz samotného Trumpa, který chce dál pokračovat v partnerství s EU.

Americký viceprezident řekl, že přes všechny rozdíly mají obě strany společné hodnoty i dědictví. "A především stejný smysl - podporovat mír a prosperitu, svobodu, demokracii a vládu práva," poznamenal Pence.

Důležitým tématem byla taky bezpečnost. USA spolu s EU by podle Pence měly spolupracovat na boji s islámským terorismem. "Musíme být silní a jednotní," prohlásil viceprezident.

Jako konkrétní kroky zmínil například lepší koordinaci a sdílení zpravodajských informací mezi členskými zeměmi EU. A mezi unií a NATO.

Proruský Trump?

Hlavní města v Evropě zneklidněla po některých Trumpových vyjádřeních, kdy například NATO označil za zastaralé, zpochybnil závazky vůči evropským spojencům, kteří vydávají na obranu jen málo peněz, a naznačil snahu o přátelské vztahy s Ruskem Vladimira Putina.

Pence ale v Bruselu uklidňoval evropské státy, že USA trvají na jejich suverenitě a územní celistvosti. Podle něj Amerika například dál považuje Moskvu zodpovědnou za vývoj na východě Ukrajiny.

Zároveň však dodal, že Spojené státy budou hledat novou "společnou půdu" ve vztazích s Ruskem. "Prezident Trump věří, že ji bude možné najít," poznamenal viceprezident.

Tusk: Teď přistupme k činům

Po schůzce s Pencem ale předseda Evropské rady Donald Tusk zdůraznil, že Evropané i Američané musí postoupit od slov k činům.

Někdejší polský premiér, který nyní řídí schůzky šéfů států a vlád evropského bloku, po jednání připomněl bývalé prezidenty ČR a Polska Václava Havla a Lecha Walesu. Ti podle něj jednoznačně věřili ve smysl spolupráce a solidarity mezi EU a USA.

"Nemůžeme dopustit, aby jejich snažení bylo zbytečné. Po dnešním rozhovoru je pro mne snazší věřit, že tento úkol splníme," uzavřel Tusk.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy