Patří Venezuela mezi teroristy? Interpol zkoumá důkazy

gaz
13. 5. 2008 9:35
Zabavené dokumenty tvrdí: Chávez platil FARC
Hugo Chávez
Hugo Chávez | Foto: Reuters

Washington/Madrid - Podporoval Hugo Chávez kolumbijské guerilly FARC, které EU a USA vedou na seznamu teroristických organizací?

Nebo jsou důkazy vinící venezuelského prezidenta součástí - jak tvrdí on - "imperialistického spiknutí"?

Američtí kongresmani momentálně za zavřenými dveřmi debatují, zda Venezuelu zapsat na seznam zemí podporujících terorismus, tedy po bok států jako Írán nebo Severní Korea.

To by si ale vynutilo ekonomické sankce, což by mělo za důsledek další atak na už tak rekordní ceny ropy. Venezuela je jedním z největších exportérů této suroviny na světě.

Čtěte také: Barel ropy za 200 dolarů? Blíží se to, varují analytici

Venezuelský prezident Hugo Chávez nařčení z podpory FARC rezolutně odmítá. Živí jej naopak dokumenty z laptopů a přenosných disků, zabavené po útoku kolumbijských jednotek na tábor FARC na začátku března.

Během operace byl zabit druhý muž povstalecké organizace Raúl Reyes. V oblasti proto málem vypukl vojenský konflikt.

Čtěte také: Analýza: Kdo vydělal na andské krizi? Téměř všichni 

Vedení FARC mělo údajně eminentní zájem zvláště na koupi střel země-vzduch
Vedení FARC mělo údajně eminentní zájem zvláště na koupi střel země-vzduch | Foto: FARC-EP

Důkazy z laptopů

K přepisům části dokumentů, jejichž pravost teď zkoumá Interpol, se dostaly deníky Wall Street Journal a španělský El País. A jde bezesporu o zajímavé čtení.

Mimo jiné obsahují informace, že měl Hugo Chávez partyzánům slíbit finanční pomoc ve výši stovek milionů dolarů. První splátka měla být podle agentury AP doručena ve stejné době, kdy byl zabit Reyes.

Chávezova Venezuela měla partyzánům poskytovat útočiště na svém území a pomáhat jim s nákupem ruských a běloruských zbraní.

Na oplátku údajně požadovala výcvik venezuelských jednotek v guerillové taktice - pro případ, že by se Spojené státy rozhodly na režim z Caracasu zaútočit.

Povstalci FARC také přesouvají svůj vliv do zahraničí. Mezi zeměmi, ve kterých se aktivní sympatizanti nejdéle působící latinskoamerické guerilly nacházejí, mají být i Německo a Švýcarsko.

Caracas: USA chtějí zaútočit

Venezuela tvrdí, že dokumenty jsou falešné a že je vyrobila kolumbijská vláda. Stejně tak jejich věrohodnost odmítají samy FARC. O pravosti jsou naopak přesvědčeny Spojené státy.

A druhý názor podporují i některé události.

Například ekvádorský ministr vnitra Gustavo Larrea byl nucen přiznat, že se s partyzány v minulosti doopravdy sešel - přesně tak, jak se píše v zabavených osobních počítačích.

Na základě informací z laptopů podnikla úspěšný zásah také kostarická policie. Podařilo se jí zabavit téměř půl milionu dolarů v hotovosti. FARC jsou považovány za jednoho z největších obchodníků s kokainem, který se přes Střední Ameriku vozí do Spojených států.

Chávez si však stojí za svým.

V neděli venezuelský prezident obvinil svého kolumbijského kolegu, že chce v regionu rozpoutat válku, aobhájit  tak vojenskou intervenci USA. Místo "imbecilních dokumentů" by prý Álvaro Uribe měl raději předložit důkazy.

Levicový politik také vyzval FARC, aby složily zbraně.

Verdikt Interpolu ohledně pravosti dokumentů je ohlášen na tento čtvrtek.

 

Právě se děje

Další zprávy