Palestinské děti vypustily k obloze tisíce draků

Lucie Kalivodová
31. 7. 2009 11:15
Symbolickou akci pro děti uspořádala Organizace spojených národů
Foto: Reuters

Gaza - Palestinské děti z pásma Gazy se vydaly v hojném počtu na pláž s cílem pokořit světový rekord v hromadném pouštění draků. Více než šest tisíc dětí se sešlo, aby vypustilo přes tři tisíce draků různých velikostí, barev a rozličných tvarů.

S odvoláním na Organizaci spojených národů, která akci pořádala, o tom informoval zpravodajský server BBC News. Předchozí rekord, který byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů, vytvořili minulý rok Němci, kterým se podařilo vypustit najednou 967 draků.

Organizátoři akce zaslali žádost o zapsání nového rekordu z Gazy do knihy rekordů, i když nebyl na akci vyslán žádný soudce. Mluvčí organizace zabývající se Guinnessovými rekordy Karolina Thelinová ale potvrdila, že existují i jiné způsoby, jak výkon dětí ověřit a uznat jako rekord.

Foto: Reuters

"Jsme rádi, že jsme sem mohli přijít. Je tu cítit dobrá nálada a radost," řekl agentuře AP jedenáctiletý chlapec Marván Muhammad.

"Doufáme, že budeme jednou svobodní stejně jako naši draci na obloze. Jediné, co si přejeme, je vyrůstat jako normální děti," dodal s tím, že řada jeho kamarádů přišla během útoků o příbuzné.

Okolo jednoho a půl milionu Palestinců je nyní "uvězněno" v pásmu Gazy, nemohou svobodně opustit tuto oblast, jsou hlídáni ze všech stran.

John Ging, šéf pobočky Organizace spojených národů pomáhající palestinským uprchlíkům, řekl, že fakt, že se akce koná na území Gazy, má veliký význam.

Foto: Reuters

"Znamená to, že děti chtějí být svobodné," řekl Ging. "Podívejte se, co mohou děti z Gazy také dělat, když jim dáte příležitost," dodal.

Kolik draků se nakonec dětem podařilo společně vypustit k obloze, bude známo v sobotu. Není sice jasné, jestli bude nový rekord Guinnessovou knihou uznán, Ging ale tvrdí, že cílem byl spíše onen symbolický aspekt celé akce pro děti, a ten svůj účel splnil.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 8 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy