Palestinské děti vypustily k obloze tisíce draků

Lucie Kalivodová
31. 7. 2009 11:15
Symbolickou akci pro děti uspořádala Organizace spojených národů
Foto: Reuters

Gaza - Palestinské děti z pásma Gazy se vydaly v hojném počtu na pláž s cílem pokořit světový rekord v hromadném pouštění draků. Více než šest tisíc dětí se sešlo, aby vypustilo přes tři tisíce draků různých velikostí, barev a rozličných tvarů.

S odvoláním na Organizaci spojených národů, která akci pořádala, o tom informoval zpravodajský server BBC News. Předchozí rekord, který byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů, vytvořili minulý rok Němci, kterým se podařilo vypustit najednou 967 draků.

Organizátoři akce zaslali žádost o zapsání nového rekordu z Gazy do knihy rekordů, i když nebyl na akci vyslán žádný soudce. Mluvčí organizace zabývající se Guinnessovými rekordy Karolina Thelinová ale potvrdila, že existují i jiné způsoby, jak výkon dětí ověřit a uznat jako rekord.

Foto: Reuters

"Jsme rádi, že jsme sem mohli přijít. Je tu cítit dobrá nálada a radost," řekl agentuře AP jedenáctiletý chlapec Marván Muhammad.

"Doufáme, že budeme jednou svobodní stejně jako naši draci na obloze. Jediné, co si přejeme, je vyrůstat jako normální děti," dodal s tím, že řada jeho kamarádů přišla během útoků o příbuzné.

Okolo jednoho a půl milionu Palestinců je nyní "uvězněno" v pásmu Gazy, nemohou svobodně opustit tuto oblast, jsou hlídáni ze všech stran.

John Ging, šéf pobočky Organizace spojených národů pomáhající palestinským uprchlíkům, řekl, že fakt, že se akce koná na území Gazy, má veliký význam.

Foto: Reuters

"Znamená to, že děti chtějí být svobodné," řekl Ging. "Podívejte se, co mohou děti z Gazy také dělat, když jim dáte příležitost," dodal.

Kolik draků se nakonec dětem podařilo společně vypustit k obloze, bude známo v sobotu. Není sice jasné, jestli bude nový rekord Guinnessovou knihou uznán, Ging ale tvrdí, že cílem byl spíše onen symbolický aspekt celé akce pro děti, a ten svůj účel splnil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy