Palestinské děti vypustily k obloze tisíce draků

Lucie Kalivodová
31. 7. 2009 11:15
Symbolickou akci pro děti uspořádala Organizace spojených národů
Foto: Reuters

Gaza - Palestinské děti z pásma Gazy se vydaly v hojném počtu na pláž s cílem pokořit světový rekord v hromadném pouštění draků. Více než šest tisíc dětí se sešlo, aby vypustilo přes tři tisíce draků různých velikostí, barev a rozličných tvarů.

S odvoláním na Organizaci spojených národů, která akci pořádala, o tom informoval zpravodajský server BBC News. Předchozí rekord, který byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů, vytvořili minulý rok Němci, kterým se podařilo vypustit najednou 967 draků.

Organizátoři akce zaslali žádost o zapsání nového rekordu z Gazy do knihy rekordů, i když nebyl na akci vyslán žádný soudce. Mluvčí organizace zabývající se Guinnessovými rekordy Karolina Thelinová ale potvrdila, že existují i jiné způsoby, jak výkon dětí ověřit a uznat jako rekord.

Foto: Reuters

"Jsme rádi, že jsme sem mohli přijít. Je tu cítit dobrá nálada a radost," řekl agentuře AP jedenáctiletý chlapec Marván Muhammad.

"Doufáme, že budeme jednou svobodní stejně jako naši draci na obloze. Jediné, co si přejeme, je vyrůstat jako normální děti," dodal s tím, že řada jeho kamarádů přišla během útoků o příbuzné.

Okolo jednoho a půl milionu Palestinců je nyní "uvězněno" v pásmu Gazy, nemohou svobodně opustit tuto oblast, jsou hlídáni ze všech stran.

John Ging, šéf pobočky Organizace spojených národů pomáhající palestinským uprchlíkům, řekl, že fakt, že se akce koná na území Gazy, má veliký význam.

Foto: Reuters

"Znamená to, že děti chtějí být svobodné," řekl Ging. "Podívejte se, co mohou děti z Gazy také dělat, když jim dáte příležitost," dodal.

Kolik draků se nakonec dětem podařilo společně vypustit k obloze, bude známo v sobotu. Není sice jasné, jestli bude nový rekord Guinnessovou knihou uznán, Ging ale tvrdí, že cílem byl spíše onen symbolický aspekt celé akce pro děti, a ten svůj účel splnil.

 

Právě se děje

Další zprávy