Pachatel teroristického útoku v Marseille měl podle prokurátora tuniský pas

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2017 19:30
Nedělní útok na nádraží ve francouzském Marseille, při němž zahynuly dvě ženy, spáchal muž s kriminální minulostí. Policii předložil tuniský pas na jméno Ahmed H., narodil se v listopadu 1987. Šlo o nezaměstnaného muže, který neměl stálé bydliště a užíval tvrdé drogy.
Policisté a vojáci před nádražím v Marseille.
Policisté a vojáci před nádražím v Marseille. | Foto: Reuters

Paříž - Pravděpodobného pachatele nedělního útoku na nádraží v Marseille zatkla lyonská policie kvůli krádeži už v pátek, o den později ho ale propustila. Oznámil to v pondělí francouzský prokurátor François Molins. Muž s kriminální minulostí, který na nádraží ubodal dvě mladé ženy, policii podle něj předložil tuniský pas na jméno Ahmed H., narozený v listopadu 1987.

Prokurátor uvedl, že šlo o nezaměstnaného muže, který neměl stálé bydliště a užíval tvrdé drogy. Na nádraží přišel v půl druhé odpoledne a když ubodal dvě ženy, vrhl se na hlídkující vojáky. Ti ho zastřelili.

U těla byl nalezen nůž s dvaceticentimetrovou čepelí. Muž měl u sebe ještě jeden menší nůž.

Policie útočníka rychle identifikovala díky otiskům prstů. Od roku 2005 byl podle Molinse úřadům znám pod sedmi různými totožnostmi, úřady bojující proti terorismu ho ale v hledáčku neměly.

Podle francouzských médií neměl muž povolení k pobytu ve Francii, přesto ho policisté nevyhostili ze země, neboť nezjistili jeho pravou totožnost.

K útoku se už v neděli přihlásil samozvaný Islámský stát (IS). Oběti byly sestřenice a bylo jim dvacet let, jedna byla podle francouzského tisku studentkou medicíny. Jiné zdroje uvádějí, že dívkám bylo 17 a 21 let.

Pařížská starostka Anne Hidalgová v pondělí oznámila, že v noci na úterý nebude na znamení smutku nad oběťmi útoku v Marseille i v americkém Las Vegas, kde střelec zabil nejméně 58 lidí, osvětlena dominanta města - Eiffelova věž.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy