Útočník s nožem v Marseille zabil dvě ženy a křičel údajně Alláhu akbar, vojáci ho zastřelili

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 10. 2017 23:20
Útočník s nožem na nádraží v jihofrancouzské Marseille zabil dvě ženy. Podle policejních zdrojů byl útok zřejmě teroristickým činem. Muž předtím údajně křičel "Alláhu akbar" (Bůh je veliký). Agentura Reuters uvedla, že francouzská armáda vraha zastřelila. Policie předtím potvrdila, že uzavřela oblast nádraží a provádí zde zásah.
Policie hlídkuje u uzavřené oblasti na nádraží v Marseille.
Policie hlídkuje u uzavřené oblasti na nádraží v Marseille. | Foto: ČTK

Paříž - Francouzská armáda zastřelila muže, který dnes na nádraží v jihofrancouzské Marseille nožem napadl a zabil dvě ženy. Oznámilo to francouzské ministerstvo vnitra. Podle policejních zdrojů byl útok zřejmě teroristickým činem. Muž údajně křičel "Alláhu akbar" (Bůh je veliký).

Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci uvedl, že je hluboce pobouřen barbarským činem. Na svém twitterovém účtu vyjádřil soustrast rodinám obětí a pochválil vojáky a policisty za jejich zásah.

Podle agentury Reuters se k incidentu přihlásila teroristická organizace Islámský stát prostřednictvím své propagandistické agentury Amak.

Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb okamžitě po útoku zamířil do Marseilles. Novinářům na místě pak řekl, že muž nejprve zabil jednu ženu a vypadalo to, že utíká, avšak pak zaútočil na druhou ženu. Poté začal utíkat směrem k vojákům, kteří rychle dorazili na místo a útočníka zastřelili. "Mohl to být teroristický čin, ale nemůžeme to v této fázi plně potvrdit," dodal Collomb.

"Kdyby tam nebyla armáda, měli bychom více mrtvých," řekla rozhlasové stanici France Belu Province poslankyně Samia Ghaliová. Hlavní turistická centra, náboženská místa, železniční stanice a letiště ve Francii od roku 2015 kvůli nebezpečí teroristickým útoků hlídá v rámci operace nazvané Sentinelle kolem 7000 vojáků.

Svědkyně řekla agentuře Reuters, že viděla, jak muž vytáhl z rukávu nůž, bodl mladou dívku a pak druhou ženu. Křičel prý něco, co mohlo být "Alláhu akbar".

Podle neoficiálních zdrojů bylo zabitým 17 a 20 let. Útočník měl řeznický nůž, bylo mu kolem 30 a byl severoafrického vzezření. Podle jednoho ze zdrojů, který citují francouzská média, u sebe neměl dokumenty, podle dalšího ho policie znala, protože se již v minulosti dopustil několika trestných činů. Další zdroj uvedl, že analýza otisků prstů ukázala, že měl několik falešných jmen.

Policie po incidentu oblast uzavřela a evakuovala nádraží. Francouzská železniční společnost SNCF vyzvala lidi, aby necestovali do Marseille. Zhruba 200 vlaků bylo odkloněno nebo zastaveno v regionálních stanicích.

Ve Francii po řadě útoků islamistických radikálu v posledních dvou letech platí výjimečný stav. Při útocích teroristů v zemi za poslední dva roky přišlo o život více než 200 osob.

 

Právě se děje

Další zprávy