Ozbrojenci Boko Haram postupují. Vnikli do dalšího města

ČTK ČTK
14. 2. 2015 12:54
Nigerijští islamisté se v Gombe nesetkali s odporem.
Vesnice Ngouboua, zničená a vypálená ozbrojenci Boko Haram
Vesnice Ngouboua, zničená a vypálená ozbrojenci Boko Haram | Foto: Reuters

Kano - Islamisté z nigerijské skupiny Boko Haram v sobotu vpadli do města Gombe na severovýchodě země.

Podle zdrojů agentury Reuters islamisté na předměstí Gombe obsadili nejméně jedno vojenské stanoviště a vypálili policejní stanici.

Stovky ozbrojenců z Boko Haram se při dopoledním vstupu do města nesetkaly s odporem. Nad městem létalo podle očitých svědků vojenské letadlo, ale nezasáhlo. Islamisté rozdávali obyvatelům letáky, které vybízejí lidi, aby se neúčastnili plánovaných březnových prezidentských a parlamentních voleb.

Boko Haram loni ovládla oblasti na severovýchodě Nigérie. Chce tam založit stát, který bude fungovat podle přísného islámského práva. Je považována za africkou obdobu Islámského státu v Iráku a Sýrii nebo Tálibánu v Afghánistánu.

Ozbrojenci skupiny se dopouštějí násilí na civilním obyvatelstvu. Zajatce berou jako otroky a unášejí dívky a ženy.

Foto: Wikimedia Commons

V bojích vyprovokovaných touto organizací již přišlo o život zhruba deset tisíc lidí. Nigérie a sousední Čad, Kamerun a Niger hodlají proti islamistům postavit společný kontingent o síle 8700 mužů.

Česká zbrojovka Excalibur expeduje do Nigérie tanky, které mají tamní armádě pomoci v boji s Boko Haram.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy