Otcův stav se výrazně lepší, tvrdí syn Ariela Šarona

ČTK ČTK
21. 10. 2011 12:44
Bývalý izraelský premiér v roce 2006 prodělal mrtvici a od té doby leží v komatu

Jeruzalém - Bývalý izraelský premiér Ariel Šaron, který utrpěl mrtvici a už šest let je v kómatu, začal reagovat na podněty.

Tvrdí to jeho syn Gilad. Listu The New York Times také řekl, že ačkoli je otec vyživován nitrožilně, začal přibírat na váze.

"Když je vzhůru, dívá se na mne, a když ho o to požádám, pohybuje prsty. Jsem si jistý, že mne slyší," řekl mladší ze Šaronových synů. Brzy má vyjít jeho kniha o otci s názvem Sharon: The Life of a Leader (Šaron: Život vůdce).

Gilad na ní pracoval čtyři a půl roku a k dispozici bude vydání v hebrejštině a angličtině.

Bývalý premiér je nyní v nemocnici v Tel Hašomeru v centrálním Izraeli, ale rodina doufá, že bude moci být brzy převezen domů. "Izraelská byrokracie je problém. Myslím, že by mu bylo lépe doma," řekl Gilad Šaron. U otcova lůžka se prý šest let denně střídá s bratrem Omrim nebo se svou manželkou. "Nevynechali jsme jediný den," řekl listu v telefonickém rozhovoru.

Ariel Šaron byl loni v listopadu převezen na rodinnou farmu v Negevské poušti, ale krátce potom se vrátil do nemocnice.

Narodil se před 83 lety. Patřil k zakladatelům pravicového politického bloku Likud, v roce 1973 se stal poslancem a na začátku 80. let byl ministrem obrany. Před deseti lety se stal premiérem a za jeho vlády Izrael stáhl z pásma Gazy osadníky i vojáky. Po mozkové příhodě v roce 2006 upadl do kómatu.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy