Joe Biden podepsal první exekutivní příkazy. Co mu napsal Trump v dopise, neprozradil

Přenos skončil
Demokrat Joe Biden se po slavnostní přísaze stal 46. americkým prezidentem. Spolu s ním v Bílém domě zasedne viceprezidentka Kamala Harrisová, první žena na této pozici v americké historii. Dění okolo inaugurace jsme sledovali on-line.
Klíčové momenty inaugurace 46. prezidenta Spojených států amerických | Video: Youtube/Biden Inaugural Committee
Přenos skončil

Bidenův tým má připravený plán témat, kterým se chce v následujících týdnech věnovat. Mnoho z nich má podobně jako jeho exekutivní příkazy zvrátit politický směr jeho předchůdce Donalda Trumpa.

Každý den od dneška - s výjimkou víkendu - se bude věnovat jedné oblasti, kterou by měly řešit konkrétní kroky a nařízení, naznačuje návrh Bidenova kalendáře.

 • Covid - 21. ledna
 • Ekonomická úleva - 22. ledna
 • Program Buy America - 25. ledna
 • Rovnoprávnost - 26. ledna
 • Klimatická změna - 27- ledna
 • Zdravotnictví - 28. ledna
 • Imigrace - 29. ledna
 • Návrat Ameriky na své místo ve světě - únor
09:01

Vážení čtenáři, tímto náš on-line končí. První kroky nového amerického prezidenta Joea Bidena budeme sledovat v rámci běžného zpravodajství na Aktuálně.cz.

08:49 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Inauguračnímu projevu nového amerického prezidenta dominovaly apely na sjednocení Spojených států, hodnotil po středečním ceremoniálu americký tisk. Média zdůrazňují slova nastupující hlavy státu o konci "neobčanské války" či o jednotě coby "cestě kupředu", přičemž polarizaci popisují jako jednu z několika výzev, které před Bidenem stojí.

Zmíněný úryvek z Bidenova projevu o "válce, která proti sobě staví červenou a modrou", se objevuje například na dnešních titulních stránkách deníků USA Today a The Wall Street Journal (WSJ). Bidenova slova o jednotě jsou také v titulku dnešního vydání The Washington Post (WP), deník The New York Times (NYT) zase píše o Bidenově slibu "uzdravit národ".

08:03

Takto vypadaly protesty v Portlandu proti uvedení nového prezidenta USA do úřadu. Demonstranti s sebou měli také transparent. "Nechceme Bidena. Chceme pomstu za policejní vraždy, imperialistické války a fašistické masakry," psalo se na něm.

Protesty proti inauguraci Joea Bidena v Portlandu
Protesty proti inauguraci Joea Bidena v Portlandu | Foto: Reuters
07:31

Protivládní a antifašistické skupiny v západoamerickém Portlandu protestovali proti uvedení Bidena do úřadu. Požadovali ukončení policejního násilí a imperialismu, informovala agentura Reuters. Výtržníci se v jinak klidném inauguračním dni dostaly do potyčky s policií a poničily sídlo Demokratické strany. Policie zatkla osm lidí ve věku 18 až 38 let kvůli podezření z držení nepovolených zbraní, výtržností nebo zapalování ohňů.

Na záběrech ze sociálních sítí bylo vidět muže oblečené v černém, se zakrytými obličeji, kteří rozbíjeli okna a prosklené dveře v oregonském sídle demokratů. Přes stranické logo nasprejovali anarchistický symbol.

07:20

Amanda Gormanová, která se ve středu zúčastnila inaugurace prezidenta Joea Bidena jako nejmladší básnířka v amerických dějinách, nabídla nadějnou vizi hluboce rozdělené zemi.

06:27

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová část oslav sledovala z Lincolnova památníku.

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová s manželem během oslav u Lincolnova památníku.
Americká viceprezidentka Kamala Harrisová s manželem během oslav u Lincolnova památníku. | Foto: Reuters
06:22

Velkolepý večírek zakončil mohutný ohňostroj. Světla na obloze symbolicky zazářila s posledními tóny posledního vystoupení - písní Firework od zpěvačky Katy Perry.

06:20

Bidenovi ze záznamu pogratulovali i tři bývalí prezidenti, kteří byli hosty dřívější inaugurace - Barack Obama, George W. Bush a Bill Clinton.

Bývalí prezidenti Bill Clinton, George W. Bush a Barack Obama.
Bývalí prezidenti Bill Clinton, George W. Bush a Barack Obama. | Foto: Reuters
06:17

Kromě celebrit se na obrazovkách objevili i kurýr, učitelka či osmiletá dívenka - program totiž jeho autoři zamýšleli jako "poklonu mužům a ženám v této zemi, kteří ji věnovali svou energii a umožnili jí v této těžké době fungovat," vysvětlil Hanks.

Virtuální oslava inaugurace Joea Bidena.
Virtuální oslava inaugurace Joea Bidena. | Foto: Reuters
06:16

Diváci v přenosu vysílaném všemi hlavními americkými stanicemi mohli zhlédnout například zpěváky Justina Timberlakea, Johna Legenda či Demi Lovatovou, která zazpívala společně s lékaři a zdravotními sestrami z Los Angeles, nebo Jona Bon Joviho.

Jon Bon Jovi.
Jon Bon Jovi. | Foto: Reuters
06:14

Prvního čísla virtuálních oslav k inauguraci Bidena a viceprezidentky Kamaly Harrisové se ze schodů Lincolnova památníků s kytarou v ruce ujal Bruce Springsteen.

Bruce Springsteen.
Bruce Springsteen. | Foto: Reuters
06:09

"V několika posledních týdnech, v několika posledních letech, jsme byli v naší zemi svědky hlubokého rozkolu a nevraživosti. Dnes se však zamyslíme nad Spojenými státy americkými," přivítal diváky moderátor slavnostního virtuálního večera Tom Hanks. K jednotě znovu vyzval v krátkém vystoupení i Biden.

diváky večerem provedl herec a dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks. Ten připomněl nutnost jednoty nebo oběti, které si vyžádala epidemie covidu-19.
diváky večerem provedl herec a dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks. Ten připomněl nutnost jednoty nebo oběti, které si vyžádala epidemie covidu-19. | Foto: Reuters
06:06

Bílý dům se tentokrát zdržel pořádání veřejného koncertu či inauguračního plesu. Oslavy, kterých se běžně účastní statisíce Američanů z celé země, letos neumožnila epidemická situace.

Lidé napříč Spojenými státy tancem oslavují inauguraci Joea Bidena.
Lidé napříč Spojenými státy tancem oslavují inauguraci Joea Bidena. | Foto: Reuters
06:06

Inaugurační den nového amerického prezidenta Joea Bidena ve středu večer místního času zakončily velkolepým představením největší hvězdy amerického showbusinessu.

06:01

Inaugurace Joea Bidena se v mnohém lišila od slavnostních slibů předchozích amerických prezidentů. Jedním z nejvýraznějších rozdílů bylo omezení veřejnosti kvůli probíhající pandemii i bezpečnostním obavám po útoku na Kapitol z počátku ledna. Místo Američanů tak cestu k Bílému domu lemovaly hlavně vlajky.

Americké vlajky po cestě od Kapitolu k Bílému domu během inaugurace.
Americké vlajky po cestě od Kapitolu k Bílému domu během inaugurace. | Foto: Reuters
05:55

Peking ve středu uvalil sankce na 28 amerických činitelů včetně dosluhujícího ministra zahraničí Mikea Pompea, a to kvůli vměšování se do vnitřních záležitostí Číny. Rozhodnutí čínské ministerstvo zahraničí oznámilo jen několik minut poté, co se Biden ujal prezidentského úřadu.

05:54

"Uvalení těchto sankcí v den inaugurace se zdá jako pokus využít rozporů stran," uvedla mluvčí NSC a dodala, že Biden se na spolupráci s představiteli demokratů i republikánů, díky které zlepší pozici USA vůči Číně, těší.

05:52 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Čínské sankce vůči činitelům administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa jsou "bezúčelné a cynické", uvedla mluvčí americké Národní bezpečnostní rady (NSC). Poradní orgán prezidenta Spojených států, kterým je od středy demokrat Joe Biden, Američany bez ohledu na stranickou příslušnost vyzval, aby krok Pekingu odsoudili. Informovala o tom agentura Reuters.

05:51

"Naši nepřátelé nebudou jen přihlížet a čekat, až nová administrativa zaplní významné funkce, a já jsem proto potěšen, že se ke mě moji kolegové v Senátu připojili a rychle jsme potvrdili ředitelku Hainesovou do této důležité pozice," uvedl šéf výboru pro zpravodajské služby, republikán Marco Rubio.

05:49

Americký Senát ve středu večer místního času potvrdil Avril Hainesovou na pozici ředitelky tajných služeb (DNI). Stala se tak první potvrzenou členkou nové administrativy prezidenta Joea Bidena. 

Nominaci Hainesové stvrdilo 84 senátorů, proti bylo deset republikánských zákonodárců.

00:28

Přinášíme shrnutí z prvních hodin nového prezidenta USA v úřadě:

 • Biden ve svém projevu po inauguraci slíbil, že bude prezidentem všech Američanů. Chce bojovat stejně tvrdě za ty, kteří jej volili, i za ty, kteří mu hlas nedali.
 • Během prvních hodin v Bílém domě Biden podepsal řadu exekutivních příkazů - zavedl povinné nošení roušek ve federálních budovách, zrušil odchod USA z WHO a nařídil návrat USA ke klimatické dohodě z Paříže.
 • Bývalý prezident Donald Trump se inaugurace nezúčastnil, přítomní ale byli jeho předchůdci - Bill Clinton, George W. Bush a Barack Obama s manželkami.
 • Trump zanechal svému nástupci v Bílém domě dopis, podle Bidena byl "velkorysý", obsah ale více nekomentoval. Vyjádřit se k němu chce až poté, co si s Trumpem promluví.
00:17 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Biden prostřednictvím videokonference jmenoval část svého týmu - tu, která narozdíl od ministrů nepotřebuje potvrzení zákonodárci. Jde především o zaměstnance Bílého domu. 

Americký prezident Joe Biden přijímá sliby zaměstnanců, kteří nepotřebují potvrzení Senátem. Kvůli pandemii netradičně během virtuálního ceremoniálu.
Americký prezident Joe Biden přijímá sliby zaměstnanců, kteří nepotřebují potvrzení Senátem. Kvůli pandemii netradičně během virtuálního ceremoniálu. | Foto: Reuters
00:14
00:06 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Biden nařídil svému kabinetu, aby pracoval na zachování imigračního programu DACA, jež chrání před deportací mladé přistěhovalce, kteří přicestovali do země jako děti bez potřebných dokumentů. Trump usiloval o jeho zrušení od roku 2017.

Joe Biden v Oválné pracovně.
Joe Biden v Oválné pracovně. | Foto: Reuters
00:05

Vojáci postupně opuštějí okolí Kapitolu po inauguraci Joea Bidena. Přítomnost bezpečnostních složek byla kvůli pandemii i po útoku Trumpových příznivců na Kapitol ze začátku ledna bezprecedentní.

Inaugurace Joea Bidena.
Inaugurace Joea Bidena. | Foto: Reuters
23:39 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

"Myslím, že některé věci, které budeme dělat budou poměrné odvážné a zásadní a dnes je nejlepší den, kdy s nimi začít," řekl Biden reportérům během podepisování prvních exekutivních příkazů.

23:31 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Biden přijal první den ve funkci řadu dalších rozhodnutí, jejichž cílem je zvrátit některé ze zásadních kroků předchozí administrativy. Nařídil například návrat do Světové zdravotnické organizace (WHO), ukončil zákaz cest do USA pro cestující z řady převážně muslimských zemí, pozastavil výstavbu zdi na hranicích s Mexikem, nebo zrušil povolení pro kontroverzní ropovod Keystone XL.

23:29 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Biden také uvedl, že mu jeho předchůdce Trump zanechal "velmi velkorysý" dopis. Detaily ale neprozradil. Novinářům řekl, že dopis byl soukromý a jeho obsah případně zveřejní poté, co si s Trumpem promluví.

23:29

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Zemi z dohody vyvedl bývalý prezident Trump, považoval ji za ekonomicky nevýhodnou.

23:21 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Prezident Joe Biden podepsal první exekutivní příkazy, celkem by jich měl během prvních hodin podepsat 17. Těmito příkazy chce dodržet sliby, které dal americkým občanům, řekl Biden novinářům v Oválné pracovně. První dokument se týkal boje proti pandemii covid-19. Biden už dříve avizoval, že chce zavést povinné nošení roušek na některých místech.

Prezident Joe Biden v Oválné pracovně Bílého domu.
Prezident Joe Biden v Oválné pracovně Bílého domu. | Foto: Reuters
23:18 Kamala Harrisová

V americkém Senátu složili do rukou nové viceprezidentky Kamaly Harrisové přísahu tři noví senátoři. Jeden z nich Alex Padilla z Kalifornie je náhradou za Harrisovou, která se svého křesla vzdala kvůli viceprezidentskému úřadu a nyní bude Senátu předsedat. Demokraté tak mají v Senátu zaručených 50 ze 100 křesel a rozhodující hlas Harrisové.

23:14

Příznivci prezidenta Joea Bidena oslavují jeho inauguraci na náměstí Black Lives Matter ve Washingtonu.

Příznivci Joea Bidena.
Příznivci Joea Bidena. | Foto: Reuters
22:44 Americký prezident Donald Trump.

Joe Biden přišel do Oválné pracovny Bílého domu. Jednou z prvních věcí, kterou uvidí, bude dopis od svého předchůdce Donalda Trumpa, připomíná CNN.

Nejmenovaný bývalý představitel Trumpovy administrativy stanici řekl, že odcházející prezident vzkaz položil na stůl Resolute Desk. Tedy na stejné místo, kde Trump 20. ledna 2017 nalezl dopis od Baracka Obamy.

22:39

Také bývalý prezident Barack Obama ocenil vystoupení 22leté básnířky Amandy Gormanové na inauguraci Joea Bidena. "Mladí lidé jako ona jsou důkazem, že vždy existuje světlo, jen když jsme natolik odvážní, abychom jej viděli," parafrázoval její slova. 

22:25

USA za sebou mají inauguraci Joea Bidena. Ceremonie se od těch minulých významně lišila. Podívejte se, jak vypadaly slavnostní přísahy amerických prezidentů v minulosti.

22:07 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

46. prezident USA Joe Biden s manželkou Jill před vchodem do Bílého domu.

Joe Biden s manželkou Jill před vchodem do Bílého domu.
Joe Biden s manželkou Jill před vchodem do Bílého domu. | Foto: Reuters
21:52

Joe Biden poprvé ve funkci hlavy státu dorazil do Bílého domu. Z Arlingtonského národního hřbitova jel obrněnou limuzínou s poznávací značkou s číslem 46, poslední část cesty šel spolu s manželkou Jill a dalšími členy své rodiny pěšky. Biden je v pořadí 46. prezident USA.

Ve 23:15 hodin středoevropského času má podepsat řadu příkazů, jež zvrátí některá rozhodnutí jeho předchůdce Donalda Trumpa.

21:51 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Joe Biden v prezidentské limuzíně na cestě z Arlingtonského národního hřbitova do Bílého domu.

Joe Biden v prezidentské limuzíně.
Joe Biden v prezidentské limuzíně. | Foto: Reuters
21:25 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Co přesně nový prezident USA Joe Biden prohlásil ve svém inauguračním projevu? Přinášíme některé citáty z jeho řeči:

 • "Dnes neoslavujeme triumf kandidáta, ale věci demokracie."
 • "Vůle lidu byla slyšena a vůle lidu byla vyslyšena. Znovu jsme se poučili, že demokracie je drahocenná a že demokracie je křehká. V tuto hodinu, přátelé, demokracie zvítězila."
 • "Jen málo lidí v historii našeho národa čelilo větším výzvám nebo jim připadala doba náročnější nebo obtížnější, než je doba, v níž jsme my nyní."
 • "Vím, že síly, které nás rozdělují, jsou hluboké a jsou skutečné. Ale také vím, že nejsou nové. Naše dějiny byly neustálým bojem mezi americkým ideálem, že jsme všichni stvořeni být sobě rovnými, a drsnou, ošklivou realitou rasismu, nativismu, strachu, démonizace, které nás dlouho rozdělovaly."
 • "Toto je náš historický okamžik krize a výzvy a jednota je cestou vpřed a tento okamžik musíme jako Spojené státy americké naplnit."
 • "Budu prezidentem všech Američanů… Budu bojovat stejně tvrdě za ty, kteří mě nepodporovali, jako za ty, kteří mě podporovali."
 • "Ne každý rozdíl v názorech musí být důvodem totální války."
 • "Musíme odmítnout kulturu, v níž se s fakty manipuluje, a dokonce se vymýšlejí."
 • "Tady stojíme jen několik dní poté, co si výtržnický dav myslel, že může použít násilí k umlčení vůle lidí. Že může zastavit práci naší demokracie. Že nás může vyhnat z této posvátné půdy. To se nestalo. Nikdy se to nestane. Ani dnes, ani zítra, nikdy. Nikdy."
 • "Napravíme naše spojenectví a budeme spolupracovat se světem - ne abychom řešili výzvy včerejška, ale výzvy dneška a zítřka."
Prezident USA Joe Biden při svém inauguračním projevu.
Prezident USA Joe Biden při svém inauguračním projevu. | Foto: Reuters
21:03 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Joe Biden a Kamala Harrisová nyní poprvé ve svých funkcích směřují do Bílého domu. Prezident poté podepíše první exekutivní příkazy. Očekává se, že například zruší Trumpovo imigrační nařízení a ještě dnes připojí svůj podpis k Pařížské klimatické dohodě.

20:54 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Prezident USA Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová položili věnec k hrobu neznámého vojína na Arlingtonském národním hřbitově nedaleko Washingtonu.

Prezident USA Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová na Arlingtonském národním hřbitově.
Prezident USA Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová na Arlingtonském národním hřbitově. | Foto: Reuters
20:47

Prezidentu Bidenovi pogratulovala řada světových představitelů, mezi nimi i britský premiér Boris Johnson, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, izraelský premiér Benjamin Netanjahu, předseda české vlády Andrej Babiš nebo papež František.

"Spojené státy jsou zpátky. Evropa je připravená. Připravená se znovu spojit se svým starým a důvěryhodným partnerem, vdechnout nový život našemu opečovávanému spojenectví. Těším se na spolupráci s Joem Bidenem," napsala na Twitteru šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Britský ministerský předseda Boris Johnson v projevu před parlamentem sdělil, že novou americkou administrativu vítá a těší se na spolupráci. "Těším se na společnou práci na našich společných prioritách - od boje s klimatickými změnami, přes překonání pandemie až po posílení transatlantické bezpečnosti," uvedl Johnson.

20:29 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Nový americký prezident Joe Biden spolu se svými předchůdci v úřadu Barackem Obamou a Billem Clintonem dorazil na Arlingtonský národní hřbitov nedaleko Washingtonu. Položí zde věnec na hrob neznámého vojína.

Ještě před tím Biden obdržel dary od kongresových vůdců a vykonal symbolickou přehlídku ozbrojených sil jako jejich nový vrchní velitel.

20:26

Na Bidenově inauguraci svým vystoupením zaujala 22letá básnířka Amanda Gormanová. Selfie si s ní udělali i manželé Clintonovi.

20:22

Nebýt koronavirové krize, Donald Trump by pravděpodobně prezidentskou funkci obhájil, říká bývalý velvyslanec v USA Martin Palouš. Joe Biden je podle něj zkušeným politikem, ale vzhledem k jeho vysokému věku je údajně otázkou, zda je schopen chápat perspektivy mladé generace. Podívejte se na rozhovor DVTV.

Palouš: Biden je nejrozumnější pokus, jak sjednotit národ. Úspěch mu přejí i oponenti

Martin Palouš v DVTV
10:43
Nebýt koronavirové krize, Donald Trump by pravděpodobně prezidentskou funkci obhájil, říká bývalý velvyslanec v USA Martin Palouš. | Video: Daniela Drtinová
20:20

Ve Spojených státech se zatím nepotvrdily obavy z další vlny demonstrací skalních příznivců bývalého prezidenta Donalda Trumpa, před nimiž po nepokojích v Kapitolu ze začátku měsíce varovaly zpravodajské služby. Inaugurace Trumpova nástupce Joea Bidena skončila bez komplikací, větší protesty se přitom nekonaly ani před sídly zákonodárných sborů v jednotlivých amerických státech, informovala agentura AP.

Podle reportérů veřejnoprávní televize PBS byl v čase Bidenovy inaugurace v okolí sídla Kongresu klid, v ulicích kolem vládní čtvrti byli jen novináři a hrstky podporovatelů nového prezidenta, kteří sledovali přenos slavnosti na mobilních telefonech. Američané totiž oproti předchozím inauguracím nemohli akci přihlížet z prostranství před Kapitolem kvůli obavám z pandemie covidu-19, k nimž se přidal rovněž strach z dalších nepokojů po útoku Trumpových přívrženců na sídlo Kongresu před dvěma týdny.

20:15

Na inauguraci Joea Bidena vystoupila i zpěvačka Jennifer Lopez. Podívejte se na záběry.

20:12

Společnost Twitter předala oficiální účty prezidenta a viceprezidenta Spojených států Joeovi Bidenovi a Kamale Harrisové. Na rozdíl od situace před čtyřmi lety ale účty dostali bez dosavadních sledujících. Noví odběratelé ale přibývají rychle. Po dvou hodinách od inaugurace má Bidenův účet přes 2,7 a účet Harrisové dokonce více než šest milionů sledujících.

Twitterový účet @POTUS, jehož uživatelské jméno je zkratkou pro funkci prezidenta Spojených států, vznikl za Baracka Obamy. V roce 2017 jej převzal Donald Trump, který ale používal převážně soukromý účet @realDonaldTrump. Ten sledovalo 88 milionů lidí, po vpádu Trumpových příznivců do Kapitolu na počátku ledna jej ale společnost Twitter trvale zablokovala kvůli "nebezpečí dalšího podněcování k násilnostem".

19:54 Americký prezident Donald Trump.

Nyní už bývalý prezident Donald Trump před odchodem z funkce podepsal memorandum, které prodlužuje o šest měsíců ochranku všech jeho dětí, informuje CNN.

Ochrana americké tajné služby se obvykle vztahuje na děti do 16 let, ale podepsáním memoranda budou agenti chránit i jeho 14letého syna Barrona.

 

Poslední hodiny Donalda Trumpa ve funkci 45. prezidenta USA.
Poslední hodiny Donalda Trumpa ve funkci 45. prezidenta USA. | Foto: Reuters
19:41 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Nový prezident USA Joe Biden v rámci ceremonie v Kapitolu podepsal nominace na ministry a ministryně v jeho nové administrativě.

Joe Biden při podpisové ceremonii v Kapitolu.
Joe Biden při podpisové ceremonii v Kapitolu. | Foto: Reuters
19:33

Peking uvalil sankce na 28 Američanů včetně exšéfa diplomacie Mikea Pompea, a to kvůli vměšování se do vnitřních záležitostí Číny, uvedly tamní úřady.

19:32 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

"Miluju tě, Jill, a nemohl bych být vděčnější za to, že jsi se mnou na cestě, která nás čeká," vzkazuje na Twitteru nový prezident USA Joe Biden své manželce.

19:26

Podívejte se ve videu na klíčové momenty inaugurace Joea Bidena:

Klíčové momenty inaugurace 46. prezidenta Spojených států amerických

3:17
Klíčové momenty inaugurace 46. prezidenta Spojených států amerických | Video: Youtube/Biden Inaugural Committee
19:22 Kamala Harrisová

"Připravena sloužit," napsala v první tweetu ve funkci viceprezidentky Kamala Harrisová.

19:20

Ropa v den Bidenovy inaugurace zdražuje v naději na podporu ekonomice od nové vlády. Typ Brent přidává 0,9 procenta na 53,42 dolaru za barel.

18:57 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Joe Biden poprvé tweetuje jako americký prezident: "Při řešení krizí, kterým čelíme, není čas ztrácet čas. Proto dnes mířím do Oválné pracovny, abych se pustil do práce a přinesl odvážné kroky a okamžitou úlevu americkým rodinám."

18:51 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Bývalý viceprezident Mike Pence se svou manželkou Karen opustili Kapitol a míří domů do státu Indiana. 

Joe Biden a Kamala Harrisová brzy zamíří z Kapitolu na vojenský hřbitov v Arlingtonu ve Virgínii, kde uctí památku padlých amerických vojáků. Pak se přesunou do Bílého domu, kde Biden ještě dnes vydá sadu exekutivních příkazů, mezi nimi i nařízení o povinném nošení roušek ve veřejných prostorách.

18:43

Joe Biden s sebou do Bílého domu vezme prvního psa z útulku v dějinách USA. Zvířata k americkým prezidentům však patří od nepaměti, včetně těch velmi netradičních.

18:32 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Prezident Joe Biden s první dámou Jill se zdraví s hosty a odchází z terasy Kapitolu. Slavnostní ceremoniál končí.

18:29

Papež František vzkázal Bidenovi, že se modlí za to, aby Bůh vedl jeho snahy o porozumění, usmíření a mír ve Spojených státech a ve světě.

Papež František ve svém kázání ocenil obětavou práci všech zdravotníků pečujících o nakažené koronavirem.
Papež František ve svém kázání ocenil obětavou práci všech zdravotníků pečujících o nakažené koronavirem. | Foto: Reuters
18:23

Přinášíme shrnutí dnešní inaugurace Joea Bidena:

 • Demokrat Joe Biden krátce před 18:00 SEČ složil slavnostní přísahu, a stal se tak 46. prezidentem USA.
 • Krátce před ním se své funkce oficiálně ujala Kamala Harrisová, je první viceprezidentkou v historii země.
 • Biden ve svém projevu slíbil, že bude prezidentem všech Američanů. Chce bojovat stejně tvrdě za ty, kteří jej volili, i za ty, kteří mu hlas nedali.
 • Bývalý prezident Donald Trump se inaugurace nezúčastnil, přítomní ale byli jeho předchůdci - Bill Clinton, George W. Bush a Barack Obama s manželkami.
 • Letošní inaugurace se odehrává vzhledem k pandemii covidu-19 před poloprázdnými tribunami, lidé nejsou ani na prostranství před Kongresem.
18:21

Babiš pogratuloval na Twitteru Bidenovi k převzetí úřadu prezidenta USA. Těší se na rozvoj česko-amerického strategického partnerství.

18:20

Slavnostní ceremoniál v Kapitolu se pomalu chýlí ke konci. Co bude následovat?

Biden se svou viceprezidentkou provede slavnostní prohlídku ozbrojených sil. Kolem 20:30 SEČ položí společně s exprezidenty Barackem Obamou, Georgem Bushem mladším a Billem Clintonem věnec u hrobu neznámého vojína na národním hřbitově v Arlingtonu nedaleko Washingtonu. Ve 21:00 SEČ se pak vydají slavnostním průvodem do Bílého domu.

18:18

Po složení přísahy Joea Bidena a Kamaly Harrisové se mění i twitterové účty vládních představitelů:

18:14 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

"Slibuji vám, že budu bránit ústavu, demokracii, Ameriku. Ať bůh ochraňuje Ameriku a americké vojáky. Díky, Ameriko," zakončuje svůj inaugurační projev 46. prezident USA Joe Biden.

Viceprezidentka USA Kamala Harrisová a prezident Joe Biden po inauguraci.
Viceprezidentka USA Kamala Harrisová a prezident Joe Biden po inauguraci. | Foto: Reuters
18:12

Bidenovi právě pogratuloval český prezident Miloš Zeman. Popřál mu úspěch při řešení všech složitých výzev a nalezení celospolečenského smíru. Věří v rozvoj spojenectví Česka a USA.

18:10 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Biden přechází k tématu zahraniční politiky: "Amerika byla zkoušena. Ale vždy vyšla z takových zkoušek silnější. Budeme partnerem pro mír a bezpečnost ve světě." Znovu se však vrací k tématu koronaviru, které prostupuje jeho projev. "Modleme se za všechny Američany, které připravila o život pandemie."

18:08 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

"Musíme ukončit tu válku, která zuří mezi červenými a modrými (mezi příznivci republikánů a demokratů, pozn. red.)," prohlašuje Biden. "Musíme pandemii, smrtícímu nepříteli, čelit jako jeden národ. Společně."

18:02 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

"Musíme překonat hořkost, řevnivost a mimořádné rozdělení v naší zemi," zdůrazňuje Biden. "Budu prezidentem všech Američanů," slibuje.

"Amerika musí být lepší. A já věřím, že Amerika lepší je," říká Biden. A vyzdvihuje, že poprvé v historii USA se viceprezidentkou stala žena.

Americký prezident Joe Biden během svého prvního projevu po inauguraci.
Americký prezident Joe Biden během svého prvního projevu po inauguraci. | Foto: Reuters
17:59 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

"Když budeme jednotní, všechno zvládneme a porazíme smrtící virus," pokračuje Biden. "Můžeme dosáhnout rasové spravedlnosti a rovnoprávnosti."

17:57 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Biden přechází k tématu koronaviru, hovoří o tom, že nákaza si vyžádala životy 400 tisíc Američanů. "Je to doba velkých zkoušek a výzev. Loni zemřelo více Američanů než ve válkách, statisíce podniků a firem musely skončit," říká Biden a zmiňuje také rasové nepokoje v USA. "Musíme se postavit domácímu terorismu a ideologii bílého supremacismu."

Americký prezident Joe Biden během své inaugurace.
Americký prezident Joe Biden během své inaugurace. | Foto: Reuters
17:53 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Joe Biden pronáší inaugurační projev. "Demokracie zvítězila," říká a zmiňuje násilnosti v Kongresu z 6. ledna. "Toto je den Ameriky, den demokracie a naděje," dodává.

17:48

Joe Biden se právě stal 46. americkým prezidentem.

17:48

Joe Biden do rukou předsedy Nejvyššího soudu Johna Robertse skládá prezidentskou přísahu: "Já, Joe Biden, slavnostně přísahám, že budu čestně vykonávat funkci prezidenta Spojených států a podle svých sil budu zachovávat, střežit a bránit Ústavu Spojených států."

17:47

Lady Gaga při zpěvu americké hymny.

Lady Gaga na inauguraci Joea Bidena.
Lady Gaga na inauguraci Joea Bidena. | Foto: Reuters
17:44

Kamala Harrisová se právě stala americkou viceprezidentkou, první ženou v historii v této funkci.

Viceprezidentská přísaha Kamaly Harrisové
Viceprezidentská přísaha Kamaly Harrisové | Foto: Reuters
17:41

Viceprezidentskou přísahu skládá Kamala Harrisová:
"Já, Kamala Devi Harrisová, slavnostně přísahám, že budu podporovat a bránit Ústavu Spojených států proti všem nepřátelům, cizím a domácím, že budu mít pravou víru a oddanost k tomu, že jsem tuto povinnost přijala svobodně bez mentální výhrady nebo účelu vyhnutí, a že budu dobře a věrně plnit povinnosti úřadu, do kterého se chystám nastoupit. K tomu mi dopomáhej Bůh."

Kamala Harrisová
Kamala Harrisová | Foto: Shutterstock
17:37

Zpěvačka Lady Gaga právě zpívá americkou hymnu. Poté zazní přísaha Kamaly Harrisové a Joea Bidena.

17:32

Sledujte speciální vysílání DVTV z inaugurace Joea Bidena:

17:31

Modlitbu právě přednáší jezuitský kněz Leo O'Donovan, který je blízkým přítelem Bidenovy rodiny. Slib věrnosti americké vlajce poté přednese hasička Andrea Hallová, následně zazní americká hymna v podání zpěvačky Lady Gaga, která Bidena podporovala již při jeho kampani v minulém roce.

17:19

Inaugurace začíná. Joe Biden se svou manželkou Jill přichází na terasu Kapitolu. Zdraví se s hosty, Biden brzy přednese slavnostní přísahu a stane se 46. prezidentem USA.

17:17

Americký demokratický senátor a někdejší kandidát na prezidenta Bernie Sanders se na inauguraci vybavil pletenými rukavicemi.

17:10

Trumpův viceprezident Mike Pence se svou ženou Karen na inauguraci.

Mike Pence na inauguraci Joea Bidena.
Mike Pence na inauguraci Joea Bidena. | Foto: Reuters
17:05 Kamala Harrisová

Novou viceprezidentku Kamalu Harrisovou doprovází na inauguraci její manžel Douglas Emhoff. Šestapadesátiletý právník a advokát, o kterém se s nadsázkou hovoří jako o "prvním druhém gentlemanovi Spojených států". Více se můžete o viceprezidentském páru přečíst v profilu na Aktuálně.cz.

17:03

Odcházející viceprezident Mike Pence nechal v Bílém domě dopis své nástupkyni Kamale Harrisové, píše CNN.

Odcházející prezident Donald Trump mezitím přistál na Floridě a zamíří do své rezidence Mar-a-Lago v Palm Beach.

16:58

Podívejte se na sestřih posledního dne Donalda Trumpa v Bílém domě.

16:55

Bývalý americký prezident Bill Clinton a jeho manželka Hillary na slavnostní inauguraci.

Bývalý prezident USA Bill Clinton a jeho manželka Hillary na inauguraci Joea Bidena.
Bývalý prezident USA Bill Clinton a jeho manželka Hillary na inauguraci Joea Bidena. | Foto: Reuters
16:52

Malé ohlédnutí do historie inaugurací: Dnes je to přesně 60 let, co se ujal úřadu prezident John F. Kennedy. Jeho život ukončil v roce 1963 atentát v Dallasu.

16:47

Uvedení Joea Bidena do funkce se ve Washingtonu zúčastní bývalý prezident Barack Obama, George W. Bush a Bill Clinton. Kvůli koronaviru nebude na rozdíl od předchozích inaugurací nový prezident hovořit k lidem, shromážděným ve washingtonském parku National Mall.

Biden se stane americkým prezidentem poté, co vyřkne předepsanou přísahu: "Slavnostně přísahám, že budu čestně vykonávat funkci prezidenta Spojených států a podle svých sil budu zachovávat, střežit a bránit Ústavu Spojených států."

16:36 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Joe Biden a Kamala Harrisová dorazili do budovy Kapitolu. 

Harrisovou na ceremonii doprovodí policista Eugene Goodman, který bránil demonstrantům při vpádu do Kongresu 6. ledna.

16:26 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Podle informací deníku Wall Street Journal vyzve Joe Biden ve svém inauguračním projevu Američany k jednotě a semknutí se v boji s pandemií koronaviru. Proslov potrvá zhruba dvacet minut.

16:21

Dnešní inauguraci Joea Bidena výrazně ovlivnil vpád příznivců Donalda Trumpa do budovy Kongresu, proto ji doprovázejí opravdu mimořádná bezpečnostní opatření. Ve Washingtonu je rozmístěno 25 tisíc příslušníků Národní gardy. Připomeňte si, co se 6. ledna stalo:

16:17

K budově Kapitolu, kde se uskuteční slavnostní inaugurace Joea Bidena, dorazil bývalý prezident Barack Obama se svou ženou Michelle a Bill Clinton s manželkou Hillary, píše CNN.

16:07

Dnešní inaugurace Joea Bidena bude kvůli pandemii koronaviru a obrovským bezpečnostním omezením úplně jiná než slavnostní přísahy jeho předchůdců. Podívejte se na historické snímky z inaugurací amerických prezidentů.

16:01

Zatímco Donald Trump bude na inauguraci a nástupním projevu Joea Bidena chybět, odcházející viceprezident Mike Pence se bude slavnostní přísahy účastnit. Americká média uvádějí, že v posledních týdnech se Pence a Trump hádali, protože Pence chtěl na rozdíl od Trumpa uznat Bidenovo vítězství ve volbách. Viceprezident ostře odsoudil vpád Trumpových příznivců do budovy Kongresu 6. ledna.

Viceprezident Mike Pence
Viceprezident Mike Pence | Foto: Reuters
15:56 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Bývalý americký prezident Barack Obama na Twitteru gratuluje "svému příteli, prezidentu Joe Bidenovi." Biden byl osm let Obamův viceprezident.

15:51

Joe Biden je politický veterán, pro kterého je prezidentství završením jeho dlouhé kariéry. Jaký bude prezident a co od něj můžeme čekat? Nabízíme velkou grafiku.

15:50 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

"V Americe je nový den," tweetuje Joe Biden. Zanedlouho se stane 46. prezidentem USA.

15:41

Jaký je harmonogram dnešní slavnostní inaugurace?

 • 17:30 (středoevropského času): Inaugurační ceremonie začne úvodními projevy před budovou Kapitolu v americkém hlavním městě Washingtonu.
 • 18:00: Prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová složí slavnostní přísahu. Státní hymnu zazpívá zpěvačka Lady Gaga, Biden přednese projev. Jeho tématem bude koronavirová pandemie i snaha sjednotit Američany.
 • Po přísaze: Již v roli prezidenta, a tedy vrchního velitele ozbrojených sil, Biden společně s manželkou a viceprezidentským párem zhlédnou vojenskou přehlídku před východní (nejznámější) fasádou Kapitolu.
 • Po přehlídce: Biden v doprovodu zástupců všech složek americké armády přejede do Bílého domu. Do něj se stěhuje společně se svými nejbližšími a dvěma německými ovčáky. Jednoho z nich si Bidenovi vzali z útulku. Tradiční průvod v centru města nahradí kvůli pandemii jen virtuální přehlídka.
 • 20:00: Další povinnost čeká novou hlavu státu na hřbitově v Arlingtonu, u památníku padlých amerických vojáků. Věnec na hrob neznámého vojína Biden položí společně se třemi posledními americkými prezidenty - s výjimkou Donalda Trumpa.
 • Čtvrtek, 2:30 ráno: Slavnostní 90minutový televizní pořad moderovaný hercem Tomem Hanksem. Znovu zde promluví prezident Biden i viceprezidentka Harrisová, zazpívají Foo Fighters, Bruce Springsteen, Justin Timberlake nebo Jon Bon Jovi a vystoupí i další americké celebrity.
15:31 Americký prezident Donald Trump.

Ačkoliv se Donald Trump nebude účastnit slavnostní inaugurace svého nástupce, zanechal v Oválné pracovně Bílého domu na stole Joeu Bidenovi dopis.

15:29 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Velkou změnu chystá Biden v boji s klimatickou změnou. USA se pod jeho vedením opět připojí k pařížské dohodě o klimatu, která vstoupila v platnost v roce 2016 a od které Trump o rok později odstoupil. Trump tehdy uvedl, že dohoda by stála Američany biliony dolarů, zrušila pracovní místa a brzdila ropný, plynárenský, uhelný a zpracovatelský průmysl.

15:28 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Joe Biden už oznámil, že hned po převzetí prezidentské funkce prosadí soubor opatření na podporu ekonomiky v objemu 1,9 bilionu dolarů (v přepočtu 41 bilionů korun). Peníze mají směřovat na boj s pandemií covidu-19, ulevit domácnostem i nastartovat hospodářský růst. Na boj s koronavirovou nákazou je v balíčku vyčleněno 415 miliard dolarů

Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Vyzkoušejte si v našem kvízu, jak dobře znáte Joea Bidena a Kamalu Harrisovou.

15:18 Nově zvolená prezident Spojených států Joe Biden podpořil v Atlantě demokratické kandidáty do Senátu Jona Ossoffa and Raphaela Warnocka

Joe Biden zahájil dnešní den návštěvou bohoslužby. Biden je teprve druhým katolíkem v historii, který byl zvolen prezidentem USA. Prvním byl John F. Kennedy.

15:17 Americký prezident Donald Trump.

"Byly to neuvěřitelné čtyři roky, společně jsme toho tolik dokázali," řekl Trump v posledním prezidentském projevu. "Vždycky za vás budu bojovat, budu se dívat, budu poslouchat. Nové administrativě přeji mnoho štěstí a velké úspěchy," uvedl Trump. Na závěr projevu řekl, že "v nějaké podobě se vrátíme" a dodal: "Ať se vám daří, brzy se uvidíme."

Poslední hodiny Donalda Trumpa ve funkci 45. prezidenta USA.
Poslední hodiny Donalda Trumpa ve funkci 45. prezidenta USA. | Foto: Reuters
15:16 Americký prezident Donald Trump.

Donald Trump s manželkou Melanií už Bílý dům opustil. Společně odletěli vrtulníkem na základnu St.Andrews. Je to v rozporu s tradicí, protože odcházející a nastupují prezident si vždy v Bílém domě 20. ledna potřesou pravicí. Trump tak ale nechtěl učinit a vítězství Bidena ve volbách dosud neuznal.

15:15

Dobré odpoledne, vítáme vás u online přenosu z inaugurace nového amerického prezidenta Joea Bidena.

Jan Hejl Martin Novák ČTK Reuters Jan Hejl, Martin Novák, ČTK, Reuters
Aktualizováno 21. 1. 2021 9:01
 

Právě se děje

Další zprávy