Olympijská pochodeň v Jakartě: Show jen pro zvané

pav
22. 4. 2008 14:48
Indonésie ustoupila nátlaku Číny a vyloučila veřejnost
Policie odvádí jednoho z účastníků protestu před hlavním vchodem na stadión v centru Jakarty
Policie odvádí jednoho z účastníků protestu před hlavním vchodem na stadión v centru Jakarty | Foto: Reuters

Jakarta - Místo veřejné oslavy olympijské myšlenky před nejširšími masami jen uzavřená party pro pozvané. Tak vypadala dnešní zastávka olympijské pochodně v indonéské metropoli.

Pořadatelé na důraznou žádost Číny učinili, co bylo v jejich silách, aby se vyhnuli opakování divokých scén, které provázely štafetu v západní Evropě a Americe, kde zastánci svobodného Tibetu protestovali proti porušování lidských práv na tomto Čínou okupovaném teritoriu.

Několik hodin před zahájením ceremonie na sportovním stadiónu v centru Jakarty policie rozehnala asi stočlennou skupinu demonstrantů, kteří před vchodem rozvinuli transparenty kritizující Čínu, a devět z nich odvedli.

Jak informovala indonéská agentura Antara, všichni byli vzápětí propuštěni, když souhlasili, že svou protestní akci ukončí. Policie ponechala ve vazbě pouze jednoho nizozemského občana.

Slavnostní ceremonie na Sukarnově stadiónu (Bung Karno) v Jakartě
Slavnostní ceremonie na Sukarnově stadiónu (Bung Karno) v Jakartě | Foto: Reuters

Samotná ceremonie nebyla veřejnosti přístupná. Indonéská strana sice původně zamýšlela oslavit historicky první návštěvu olympijského ohně v nejlidnatější muslimské zemi světa procesím v ulicích, na žádost Číny ale plány doznaly změn.

Na fotbalový stadión Bung Karno v obřím komplexu Senayan v centru metropole, kudy se sedmikilometrová štafeta složitě vinula, bylo vpuštěno jen několik tisíc vybraných hostí včetně tisícovky čínských studentů.

Lidé bez pozvánky tak olympijský oheň neměli vůbec šanci spatřit. Postaralo se o to na 5,5 tisíce vojáků a policistů vybavených mimo jiné vodními děly. 

„Chtěla bych štafetu vidět, ale policie mě dovnitř nepustila. Olympijské události by měly být pro všechny, neměli by z toho dělat exkluzivní záležitost," postěžovala si agentuře Reuters 21letá studentka Myrna Chandra.

Někteří lidskoprávní aktivisté také mají podle agentury Antara organizátorům za zlé, že ustoupili nátlaku čínské strany. „Je to ostuda, že se indonéská vláda nechává Čínou takhle komandovat," postěžoval si Muhammad Gatot, jeden z vůdců ranního rozprášeného protestu.

Předsedkyně Indonéského olympijského výboru Rita Subowo však vpředvečer dnešní ceremonie vyzývala Indonésany, aby dali olympiádě šanci.

„Neměli bychom míchat sport s politikou, rasou či náboženstvím. Je třeba hájit právo sportovců na olympijské soutěžení," řekla novinářům. „Doufám, že Čína si své vnitřní záležitosti dokáže vyřešit sama."

Z Jakarty zamíří pochodeň do australské Canberry, kde organizátoři plánují odklonit trasu šafety z centra města v obavách z možných střetů mezi pročínskými a protibetskými aktivisty.

Nejistota panuje i kolem další zastávky olympijského ohně v japonském Naganu poté, co se z chystané motorizované štafety stáhli sponzoři.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Satoranský nedal ani bod, Chicago opět prohrálo

Basketbalisté Chicaga nezvládli po pauze pro Utkání hvězd ani druhý zápas a ve své hale United Center podlehli Phoenixu 104:112. Bulls si připsali osmou porážku za sebou, což je v současnosti nejdelší šňůra v lize. Nedařilo se ani Tomáši Satoranskému, český reprezentant za téměř 23 minut hry netrefil ani jednu z osmi střel a zůstal bez bodu. Nasbíral i tři fauly a tři ztráty, ale také šest doskoků.

Satoranskému, jenž stejně jako v minulém zápase nastoupil na křídle, se po příchodu do Chicaga stalo poprvé, že by se nezapsal mezi střelce. Jeho minimem dosud byly dva body, které zaznamenal třikrát. Nulu měl na kontě naposledy v listopadu 2018 - tehdy ale za Washington odehrál pouze něco málo přes šest minut.

Bulls v duelu vedli až o 17 bodů, nezvládli ale závěr. Ve statisticky vyrovnaném utkání měli hosté převahu na doskoku (47:38) a vynikal zejména DeAndre Ayton s devatenácti. K nim přidal i 28 bodů, nejlepším střelcem hostů byl Devin Booker (29). V dresu Chicaga si 33 body vylepšil maximum Coby White, jenž trefil sedm trojek.

Chicagu se po šňůře nezdarů vzdaluje osmá příčka ve Východní konferenci, na kterou s bilancí 19-38 ztrácí z jedenácté pozice pět výher. Phoenix má v Západní konferenci na postup do play off stejnou ztrátu.

NBA:

Atlanta - Dallas 111:107, Charlotte - Brooklyn 86:115, Chicago - Phoenix 104:112 (za domácí Satoranský 6 doskoků a 1 asistence), LA Clippers - Sacramento 103:112, Miami - Cleveland 124:105, Milwaukee - Philadelphia 119:98, Utah - Houston 110:120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy