Nový starosta Mogadiša zakázal ve městě zbraně

Red Zah, AP
4. 5. 2007 20:19
Bývalý válečník chce zklidnit somálskou metropoli
Somálský premiér Ali Mohamed Gedi (vpravo) promlouvá na inauguraci nového starosty Mogadiša Mohameda Dheereho (vlevo)
Somálský premiér Ali Mohamed Gedi (vpravo) promlouvá na inauguraci nového starosty Mogadiša Mohameda Dheereho (vlevo) | Foto: Reuters

Mogadišo - Překvapivější první krok v úřadu se od Mohameda Dheereho, nového starosty somálského hlavního města, zřejmě nedal čekat. Sotva byl dnes tento dlouholetý válečník jmenován do funkce, vyhlásil v jednom z nejnebezpečnějších měst světa zákaz nošení zbraní.

Není to zdaleka první pokus o nastolení míru a pořádku ve městě, které je zcela zaplavené puškami, samopaly a granáty všeho druhu. Všechny předchozí pokusy ale selhaly a ani Dheere nijak nenaznačil, jak přesně chce zajistit, aby jeho plán neskončil stejným fiaskem.

"Ve městě od teď nejsou povoleny žádné zbraně," prohlásil během své inaugurace nový starosta. "Každý, kdo tento příkaz poruší, bude potrestán."

Jak dlouho bude klid?

K výzvě se připojil i mogadišský policejní šéf, který zároveň upřesnil, že od nynějška musí z ulic zmizet i kouřová skla automobilů. Kdo neuposlechne, bude postaven před soud.

Foto: Aktuálně.cz

Dheere se snaží stavět na momentálním relativním klidu zbraní, jehož bylo dosaženo na základě dohod mezi znesvářenými klany a rozhodnou vojenskou ofenzívou proti ozbrojeným islamistům.

Podle humanitárních organizací přišlo mezi 12. březnem a 26. dubnem v dvoumiliónovém Mogadišu o život téměř 1700 lidí a více než 340 tisíc jich prchlo do bezpečí před boji, které se rozpoutaly mezi vládními jednotkami podporovanými etiopskou armádou a islamistickými povstalci.

Jak uvádí agentura AP, v tuto chvíli se nedá předvídat, jak dlouho klid ve městě vydrží. Extremističtí islamisté vyhrožují, že svůj odboj nevzdají.

Další element, který k nedávné eskalaci násilností přispěl, tedy válka mezi pouličními gangy, byl ale upozaděn díky snahám usmířit znesvářené klany. Jmenování Dheereho do čela městské správy v Mogadišu je součástí právě této strategie. Dheere je členem mocného klanu Hawiye, který si v minulosti stěžoval, že jej vláda přehlíží.

Islamisté vyhrožují druhým Irákem

Somálsko se potácí v chaosu už od roku 1991, kdy vůdci ozbrojených klanů svrhli vládu diktátora Mohameda Siada Barrého a pak začali bojovat sami mezi sebou.

Mírové jednotky Africké unie z Ugandy sbírají v Mogadišu zbraně a munici, které jim odevzdali místní podnikatelé
Mírové jednotky Africké unie z Ugandy sbírají v Mogadišu zbraně a munici, které jim odevzdali místní podnikatelé | Foto: Reuters

Nynější somálská vláda byla ustavena v roce 2004, ale dlouho působila v exilu a dosud se jí nepodařilo v zemi zcela prosadit vlastní autoritu.

Na přelomu loňského a letošního roku se sice vládním jednotkám za vydatné vojenské podpory sousední Etiopie podařilo z Mogadiša vyhnat radikály ze Svazu islámských soudů, ti ale oznámili, že v zemi rozpoutají podobný ozbrojený odboj, jaký sužuje Irák, a hlavní město se záhy ocitlo v křížové palbě válčících stran.

Ustavičné násilí je také hlavním důvodem toho, proč se Somálci tak neochotně staví k myšlence odevzdat úřadům své zbraně. Úsilí vlády ale tento týden dostalo čerstvý impuls, když hned několik představitelů obchodní komunity ve městě předalo na patřičná místa 25 beden a 20 pytlů zbraní a munice s tím, že se napříště spolehnou na ochranu vládních sil.

 

Právě se děje

Další zprávy