East Lansing - Američtí vědci vyvíjejí nový raketový motor, který má až tisícinásobně zlevnit cesty do vesmíru.
Vědeckofantasticky znějící vize se má v realitu přeměnit už během následujících osmnácti měsíců.
Plazmový pohon je určen jako hnací síla tzv. CubeSats, tedy miniaturních vesmírných plavidel tvaru krychle s hranou okolo 10 centimetrů.
Pokud vše půjde dobře, mělo by pátrání po životě na Jupiterově měsíci Europě nebo i dál ve vesmíru vyjít na "pouhý" milion dolarů.
"(Za tu cenu) chceme umožnit realizovat mise, které teď stojí miliardu nebo 500 milionů, tedy například zkoumání Jupiteru či Saturnu," cituje server Space.com vedoucího projektu Bena Longmiera, jenž působí jako plazmový fyzik na Michiganské univerzitě.
Má to háček...
Longmier a jeho tým však nejdřív potřebují sehnat peníze. Rozhodli se proto o peníze požádat širokou veřejnost. Na serveru Kickstarter.com žádají o drobné i větší příspěvky a projekt rozjedou v případě, že se jim podaří do 5. srpna vybrat 200 000 dolarů.
Zda se to podaří, se teprve ukáže. Za první čtyři dny ale 236 lidí poslalo přes osm tisíc dolarů. Aktuální vybranou částku i dary naleznete ZDE.
Za své příspěvky dostanou investoři drobné věcné i zážitkové dary. Od památečních hrnků přes laserovou projekci jejich jmen ve vesmíru až po vyslání vzkazu mimozemským civilizacím.
... ale cestování bude levnější
Stroje z kategorie CubeSat se dnes používají pro plnění úkolů na oběžné dráze Země, Američané je, jak už bylo řečeno, chtějí naučit létat dál. Pohonnou technologii, kterou kvůli tomu vyvíjejí, nazvali CubeSat Ambipolar Thruster (CAT).
Jedná se o raketový pohon, přičemž z trysky se vypouští přehřátý a ionizovaný plyn. Krom toho, že může CAT vesmírné mise zlevnit, je může také urychlit - je totiž schopný vyvinout větší rychlost než současné motory.
Nový motor miniaturního vesmírného stroje by neměl vážit víc než půl kilogramu a zásoba vody, jódu nebo jiné pohonné hmoty by neměla přesáhnout 2,5 kg.
O projekt už se zajímá vesmírná společnost Planetary resources, jež chce v blízké budoucnosti těžit na asteroidech. Technologii CAT by ráda využila při průzkumných letech.