Unikátní teleskop bude všech, ovládat ho může každý

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 5. 2013 14:50
Firma Planetary Resources vypustí teleskop, který bude k dispozici široké veřejnosti
Za 25 dolarů vám Arkyd pošle i snímek, na kterém budete vyfoceni ve vesmíru.
Za 25 dolarů vám Arkyd pošle i snímek, na kterém budete vyfoceni ve vesmíru. | Foto: Youtube

Seattle - Změníme způsob zkoumání vesmíru a zapojíme do něj celé lidstvo, slibuje americká firma Planetary Resources, známá ambiciózním plánem těžby surovin z asteroidů.

Tento týden představila další pozoruhodný projekt - v roce 2015 hodlá do vesmíru vyslat teleskop řízený širokou veřejností.

Lidé budou moci ovlivňovat, jaké bude 15kilové zařízení Arkyd na oběžné dráze plnit úkoly.

"Přicházíme s nápadem, jak přiblížit vesmír všem, změníme způsob, jakým lidstvo pracuje ve vesmíru i na naší planetě," vysvětluje na propagačním videu Chris Lewicki, prezident a hlavní inženýr Planetary Resources.

Financování teleskopu bude částečně zajištěno formou tzv. crowd foundingu, což je obdoba veřejné sbírky. Projekt bude spuštěn pouze v případě, že se do konce června podaří vybrat milion dolarů. Jelikož se ale za tři dny na kontě firmy sešlo víc než 500 tisíc dolarů, zdá se, že to nebude problém.

Neotřelé nápady firmy prostě táhnou. "Když jsme loni spustili projekt Planetary Resources, zaznamenali jsme nevídaný zájem veřejnosti. Desítky tisíc lidí nás kontaktovaly a chtěly se zapojit," prohlásil během prezentace Arkydu spoluzakladatel společnosti Peter Diamandis.

Za 100 USD můžete chránit Zemi před asteroidy

"V posledních padesáti letech bylo dobývání vesmíru omezeno jen na státní vesmírné agentury a jejich vlastní zájmy. My teď měníme povahu objevování vesmíru, vyvíjíme nejpokročilejší vesmírné technologie dostupné veřejnosti," dodává. 

Nadšenci, školy, firmy, vědecká pracoviště a další instituce budou mít na Arkyd vliv úměrný tomu, kolik budou ochotni přispět. Ty nejmenší přispěvatelé budou mít přístup ke snímkům, videím a dalším materiálům.

Od 99 dolarů výš se mohou přispěvatelé těšit na ovládání hlavní čočky teleskopu, samozřejmě po omezenou dobu. Mohou se tak podílet například na ochraně Země před asteroidy, nebo si jen tak prohlížet vzdálený vesmír. V závislosti na výši příspěvku nabízí Planetary Resources i další služby.

O investované peníze se prý lidé bát nemusejí. "Máme v týmu inženýry, kteří vyrobili všechny americké sondy, jež v posledních patnácti letech přistály na Marsu. Víme, jak vysílat stroje do vesmíru," ujišťuje šéf společnosti Chris Lewicki.  

Viceprezidentem Planetary Resources pro vývoj vesmírných plavidel je Chris Voorhees, jenž se podílel na řízení marťanského vozítka Curiosity.

 

Právě se děje

Další zprávy