Nový parlament v Zimbabwe poprvé ovládla opozice

pav
25. 8. 2008 19:34
Předsedou dolní sněmovny byl zvolen zástupce MDC
Poslanec Hnutí za demokratickou změnu (MDC) Lovemore Moyo v křesle předsedy sněmovny
Poslanec Hnutí za demokratickou změnu (MDC) Lovemore Moyo v křesle předsedy sněmovny | Foto: Reuters

Harare - Hnutí za demokratickou změnu (MDC), nejsilnější opoziční strana v Zimbabwe, si připsalo na konto historický úspěch: vůbec poprvé v dějinách země bude jeho zástupce šéfovat dolní komoře parlamentu.

Na ustavující schůzi nového parlamentu, který vzešel z březnových voleb, získal kandidát MDC Lovemore Moyo 110 hlasů, což mu ve 210členné sněmovně stačilo ke zvolení.

Agentura Reuters to označuje za těžkou ránu dosud vládnoucí straně ZANU-PF prezidenta Roberta Mugabeho. Ta sice vlastního kandidáta nepostavila, hodlala však do čela sněmovny prosadit zástupce odštěpenecké frakce MDC, což se jí ale nepodařilo.

Čtěte také: Jednání v Zimbabwe přerušena. Má Mugabe navrch?

ZANU-PF v defenzivě

Podle pozorovatelů to svědčí o tom, že Mugabeho klika zřejmě definitivně ztratila schopnost kontrolovat dolní komoru parlamentu, v němž má MDC sto křesel, ZANU-PF o jedno méně, odštěpenecká frakce MDC vedená Arthurem Mutambarou deset mandátů a zbylé patří nezávislému kandidátovi.

Nový parlament v Zimbabwe

Poslanci MDC skládají přísahu

Poslanecká sněmovna

  • MDC (Tsvangirai) 100
  • ZANU-PF 99
  • MDC (Mutambara) 10
  • Nezávislí 1

Senát

  • ZANU-PF 30
  • MDC (Tsvangirai) 24
  • MDC (Mutambara) 6
  • Tradiční vládci 18
  • Guvernéři provincií 10
  • Prezidentem jmenovaní členové 5

V horní sněmovně je však opačná situace (viz infobox) a ZANU-PF si tam předsednický post udržela. V praxi to znamená, že i kdyby se MDC s pomocí některých členů své vzbouřené frakce podařilo v dolní komoře prosadit některé legislativní změny, horní komora je může zablokovat.

Zákonodárci z MDC přesto dnes své vítězství ve sněmovním hlasování oslavovali hlasitým zpěvem a svým kolegům ze ZANU-PF se podle zpravodajů posmívali, když je vykazovali do lavic náležejících opozici.

Co bude dál?

Zůstává však otázkou, co se bude dít dál. Vůdce MDC Morgan Tsvangirai totiž protestuje proti tomu, aby prezident Mugabe v úterý nový parlament oficiálně uvedl v chod. Považuje to za porušení uzavřené dohody mezi vládou a opozicí, která předpokládala, že nejprve dojde k vytvoření vlády národní jednoty.

V ní by se měl Tsvangirai objevit jako premiér. To by však předpokládalo, že se Mugabe vzdá části svých exekutivních pravomocí. A to je něco, co muž, který je u moci už od vyhlášení nezávislosti země na Británii v roce 1980, odmítá učinit.

Čtěte také: Mugabeho příběh: Od tolerantního hrdiny k tyranovi

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy