Norští neonacisté už jednou zabíjeli, použili i bombu

Karel Toman
23. 7. 2011 11:10
Norsko je v Evropě jednou ze zemí nejvíce vystavených imigraci. To vyvolává napětí
Členové Slovanského svazu se projevují během pochodu, který jejich hnutí uspořádalo v Moskvě u příležitosti oslav Dne národní jednoty
Členové Slovanského svazu se projevují během pochodu, který jejich hnutí uspořádalo v Moskvě u příležitosti oslav Dne národní jednoty | Foto: Reuters

Oslo - Norští pravcoví radikálové, na jejichž hnutí se v souvislosti s útoky v Oslu a Utoyi stále více obrací pozornost, už v Norsku byli v minulosti zatčeni za bombový útok na mešitu, vraždu syna imigranta i násilný útok na levicovou mládež.

Pravicový extremismus v zemi kvůli vysoké imigraci pevně zakořenil a ve společnosti už nějaký čas vyvolává napětí.

Údajný pachatel Anders Behring Breivik se ve facebookovém profilu označil za konzervativního křesťana, který nesnáší muslimy. Jeho nespokojenosti by tak mohlo nahrávat i to, že vláda roku 2008 rozvolnila ústavní vztah s norskou církví, která byla jednou z posledních v Evropě zakotvena jako státní. Téhož roku pak parlament schválil právo na sňatek lidí stejného pohlaví, což v norské církvi vyvolalo značné rozhořčení.

Proti rasové vraždě demonstrovalo 40 tisíc lidí

Ze zpravodajství a neonacistických webových stránek lze vyčíst, že za bombový útok na mešitu byl už v roce 1985 spolu s členy Nasjonalt Folkeparti (Národní lidové strany) zatčen Ole Krogstad, zakladatel a lídr legendy tamní skinheadské scény skupiny The Boot Boys.

Členové norské neonacistické skupiny Viking Jonny Olsen a Petter Kristian Kyvik byli zase roku 1996 zatčeni za násilné útoky na mladé protirasistické aktivisty.

V srpnu roku 2000 uctila pochodem asi padesátka členů Boot Boys památku německého nacisty Rudolfa Hesse na okraji Osla, protože policie jim akci v centru zakázala. Proti pochodu se v Oslu konala asi patnáctitisícová demonstrace.

Foto: aftenposten.no

Roku 2001 dvacetiletý Joe Erling Jahr a o dva roky starší Nicolai Kvisler ubodali Benjamina Hemansena, syna norské matky a ghanského otce. Oba pachatelé se u soudu přiznali k vazbám na norskou neonacistickou scénu a otevřeně se sami popisovali jako rasisti, psala roku 2002 BBC.

Hrozilo jim 21 let, odsouzeni byli na 15, a některé protirasistické skupiny protestovaly, že je trest příliš mírný. Proti samotné vraždě, která byla první rasově motivovanou v Norsku, tehdy v Oslu demonstrovalo 40 tisíc lidí včetně korunního prince Hakana. Demonstrace se konaly i v Trondhaimu a Stavangeru.

"Zdá se, že to byla jedna z největších demonstrací v Oslu od osvobození v roce 1945," napsal tehdy Rolleiv Solholm z Norway Post.

Kvůli vraždě vláda sestavila panel expertů, který měl doporučit, jak posílit právní prostředky boje proti rasismu.

Země rozdělená vztahem k imigrantům?

Norsko je podle statistik mezi evropskými zeměmi jednou z nejvíce vystavených imigraci. V zemi to vyvolává napětí, podle serveru suite101 mají například obce vypracovaný systém, jak si zvolit kolik imigrantů z kterých zemí nechají na svém území žít.

V červnu 2001 parlament zamítl jako diskriminační návrh zákona pro povinné vyšetření na HIV u všech žadatelů o povolení k pobytu.

"Návrh je součástí obecné debaty kolem norské imigrační politiky a je veden snahou vystrašit lidi a označit celou skupinu jako přenašeče AIDS," řekla ministryně Sylvia Brustadová, členka levicové Strany práce, jejímž členem je i současný premiér - údajně jeden z terčů bombového útoku v Oslu.

Útok na ostrově Utoya byl zaměřen na mládežnický kemp AUF (Arbeidernes Ungdomsfylking), což je mládežnická organizace Arbeiderspartiet - vládnoucí labouristické Stany práce.


 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy