Na mládež na Utoyi střílel Nor, ne cizí terorista

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
22. 7. 2011 23:33
Dění po explozi v Oslu o střelbě na táboře nedaleko města sledujeme online
Foto: Reuters

Oslo - Ospalé páteční odpoledne se v Norsku ve zlomku vteřiny změnilo v šok. Centrem metropole Oslo po 15:00 otřásl výbuch nastražené nálože.

Útok zasáhl vládní čtvrť, kde sídlí důležité úřady, ministerstva i několik velkých norských deníků. Nejméně sedm lidí zahynulo, dva jsou zranění těžce, další lehce.

Exploze, která byla slyšet kilometry daleko, poničila i kancelář norského premiéra Jense Stoltenberga. Ten byl v té době jinde a vyvázl nezraněn.

O několik desítek minut později přišla z Norska další nečekaná zpráva: na mládežnickém táboře na ostrově Utoya asi 30 km od Osla začal neznámý muž převlečený za policistu střílet do shromážděných dětí.

Výsledkem může být podle některých - ale nepotvrzených - zpráv až více než dvacet mrtvých. Útočníka už policie zatkla.

Podle policie existují důkazy, které ho spojují i s explozí v Oslu. Před výbuchem byl například spatřen v centru metropole. Podle policie je zadržený Nor.

Události v Norsku sledujeme v online reportáži:

23:33 - Norská policie oznámila, že na ostrově Utoya našla nevybuchlé nálože. Zároveň připustila, že počet mrtvých se přes noc ještě může zvýšit, protože několik lidí ještě pohřešuje. Momentálně je oficiálně potvrzeno celkem 17 obětí obou útoků. 

23:11 - Prioritou Norska teď je "...utěšit a postarat se o lidi, kteří prožili noční můru, jakou si je málokdo z nás dovde představit," řekl na večerní mimořádné tiskové konferenci premiér Stoltenberg. Poté odjel do nemocnice navštívit lidi, kteří byli při útocích zraněni.

22:46 - Muž, který byl zadržen po střelbě na ostrově Utoya, je Nor a má 32 let. Potvrdil to norský ministr spravedlnosti.

22:37 - Policie stále prohledává vodu v okolí ostrova Utoya a hledá pohřešované lidi, reportuje BBC.

Pohled z vrtulníku na mládežnický tábor na ostrově Utoya. Setkání levicové mládeže se tu účastnily stovky mladých.
Pohled z vrtulníku na mládežnický tábor na ostrově Utoya. Setkání levicové mládeže se tu účastnily stovky mladých. | Foto: Reuters

22:24 - Vládní budovy v centru Osla byly evakuovány. Policie vyzvala občany, aby centrum města opustili, některé ulice tam byly uzavřeny, stejně jako hlavní nádraží. Železniční spojení s metropolí bylo přerušeno. V centru města hlídkují vojáci

22:16 - Norská agnetura NTB cituje policejní zdroje, podle kterých si policie nemyslí, že útoky byly spojené s mezinárodním terorismem.

22:05 - Střelec z ostrova Utoya byl podle velitele policie Sveinunga Sponheima před výbuchem v Oslu spatřen v metropoli.

22:01 - Norský ministr zahraničí Jonas Gahr Store potvrdil BBC, že muž zadržený po střelbě na ostrově Utoya je běloch. Teď ho vyslýchá policie. Muž na sobě prý neměl policejní uniformu, jak půvdně říkali svědci, ale modrou bundu s policejním znakem či odznakem. Pro policii prý nikdy nepracoval.

21:50 - Norská policie uvedla, že při střelbě na ostrová Utoya zemřelo nejméně devět až deset lidí, uvedla BBC. Předchozí odhady hovořily o čtyřech mrtvých. BBC a Reuters dříve zveřejnily i výpověď údajného očitého svědka, který prý viděl přes dvacet mrtvých těl.

Ostrov Utoya den před střelbou
Ostrov Utoya den před střelbou | Foto: Reuters

21:45 - Podle zatím nepotvrzených informaci se útočník z ostrova Utoya převlečený za policistu zjevně infiltroval mezi účastníky shromáždění a předstíral, že jej vyslala policie jako součást bezpečnostních opatření po explozi, která předtím otřásla centrem Osla. Je prý pravděpodobné, že muž byl národností Nor. "To by mohlo spíše naznačovat zapojení krajně pravicové organizace než islamistické skupiny,..." uvádí britská poradenská společnost Exclusive Analysis, která se zabývá rozvědnou činností.

21:25 - Muž, který střílel na ostrově Utoya, je spojen s bombovým atentátem v Oslo. Podle stanice BBC to uvedla norská policie.

21:20 - Norská krevní banka v Oslo žádá lidi s krevní skupinou 0, aby darovali krev. To ukazuje, že mnoho zraněných ztratilo velké množství krve.

21:14 - "Viděl jsem na vlastní oči nějméně 20 mrtvých lidí plovoucích ve vodě," řekl agentuře Reuters po telefonu šestadvacetiletý Andre Skeie. Na ostrov Utoya se prý vydal na člunu poté, co slyšel zprávy o střelbě. Chtěl prý pomoci s evakuací mladežníků.

21:06 - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy označil pumový atentát v Oslu za "odpudivý a nepřijatelný akt" násilí. "V této dramatické chvíli chci vyjádřit hlubokou soustrast celého francouzského národa norskému lidu," prohlásil. 

20:55 - K pátečním teroristickým útokům v Norsku se přihlásila islamistická teroristická organizace Ansar džihád alámí (Pomocníci světového džihádu). Informoval o tom na svých internetových stránkách americký deník New York Times.

20:45 - Šíří se zpráva, že při střelbě na otrově Utoya mohlo zemřít i více než dvacet lidí. Norskému rádiu NKR to údajně potvrdil očitý svědek, který údajně viděl 20 až 25 mrtvých těl. Některá těla podle ní plavala ve vodě u břehu ostrova. Policie zatím počet obětí odmítla komentovat.

Lékaři přivážejí do nemocnice jednoho ze zraněných při střelbě na ostrově Utoya
Lékaři přivážejí do nemocnice jednoho ze zraněných při střelbě na ostrově Utoya | Foto: Reuters

20:40 - Americký prezident Barack Obama vyjádřil Norům svou "osobní soustrast" v souvislosti s výbuchem v Oslo a střelbou na ostrově Utoya. Dodal také, že ještě nemá žádné informace o motivu těchto činů.

20:35 - Norský premiér řekl, že se v sobotu setká kvůli posledním událostem s vůdci hlavních politických stran v zemi.

20:30 - Norský premiér Jens Stoltenberg sdělil, že svolal kvůli výbuchi bomby v Oslu a střelbě na ostrově Utoya krizové jednání vlády, které se bude konat v pátek večer.

20:20 - Americký prezident Barack Obama řekl podle agentury AP, že události v Oslo jsou připomínkou toho, že svět má svou roli při  zamezování teroristických činů.

20:15 - "Nemáme žádné informace o nebezpečí pro české občany, česká města," řekl v České televizi mluvčí české BIS Jan Šubert. "Jsme nicméně ve spojení s policií a zvažujeme různá preventivní opatření," dodal.

20:05 - Ředitel fakultní nemocnice v Oslo Eric Carlson řekl, že výbuch mohl zranit až 100 chodců. Do tohoto čísla nezahrnul ty, kteří utrpěli vážná zranění.

19:55 - Norská policie věří, že střelba na táboře má souvislost s bombou v Oslu, uvedla agentura NTB

19:54 - Podle agentury Reuters policie odmítla potvrdit, že při střelbě na ostrově Utoya někdo zemřel.

19:40 - Na několik místech v centru Osla zaujali pozice vojáci, hlásí agentura Reuters. Policie také doporučuje lidem, aby opustili střed města.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy