Neúspěšný nizozemský královrah zemřel. Zabil šest lidí

Zahraničí Zahraničí
1. 5. 2009 19:20
Na místě tragédie zůstalo pět mrtvých lidí
Nejméně čtyři lidé zahynuli, dalších čtrnáct bylo zraněno. Podle policie se jednalo o útok na královnu.
Nejméně čtyři lidé zahynuli, dalších čtrnáct bylo zraněno. Podle policie se jednalo o útok na královnu. | Foto: Reuters

Amsterdam - Osmatřicetiletý řidič, který chtěl svým vozem zavraždit nizozemskou královnu, zabil nakonec šest lidí. Sám pak zemřel; podle BBC podlehl v noci v nemocnici krvácení do mozku.

Muž v černém voze suzuki ve čtvrtek najel do davu lidí, kteří přihlíželi slavnosti za účasti nizozemské panovnice Beatrix. Jeho automobil prorazil zátarasy a řítil se rychlosti devadesát kilometrů za hodinu.

Na místě zahynulo pět lidí a dvanáct dalších bylo zraněno, z toho čtyři vážně. Jedním z nich byl policejní důstojník, který podlehl zraněním.

Řidič byl ihned zatčen; muž chtěl údajně automobilem najet do vozu, ve kterém panovnice seděla. Jeho cílem byl královnu zavraždit. Svědkové uvádějí, že černý automobil jen těsně minul otevřený autokar s královnou a členy její rodiny.  Pak narazil do sloupu.

Policistům řidič krátce po činu přiznal, že útočil na královskou rodinu. nebyl ale schopen dalšího výslechu.

Hluboký šok

Incident se odehrál v Apeldoornu, devadesát kilometrů od Amsterdamu, během oslav tzv. Dne královny: 30.dubna 1980 totiž Beatrix usedla na trůn. Letos oslavila jedenasedmdesáté narozeniny.

Královna Beatrix s jordánským monarchou Abdalláhem
Královna Beatrix s jordánským monarchou Abdalláhem | Foto: Reuters

Okamžitě po tragédii byla slavnost ukončena, vlajky na královském paláci byly svěšeny na půl žerdi a Beatrix vyjádřila pozůstalým po obětech soustrast.  Svůj "hluboký šok" vyjádřil i nizozemský premiér Jan Peter Balkenende, který se na místo činu vydal rovnou z letiště po návratu ze zahraniční cesty.

Útočníkem byl podle nizozemských médií osmatřicetiletý Karst T. neměl záznam v resjtříku a podle sousedů byl tichý. Nedávno ale zratil práci v bezpečnostní agentuře a posléze i bydlení. Proto média spekulují, že mohl jednat ze zoufalství.

Při domovní prohlídce nebyly podle BBC objeveny žádné zbraně, výbušniny ani známky plánování.

Atentáty v Nizozemsku

V rozmezí let 2002 a 2003 zažilo Nizozemsko dva atentáty, které hluboce otřásla zdejší společností. Nejprve krajně levicový aktivista v Hilversumu  zavraždil krátce před volbami kontroverzního populistického politika Pima Fortuyna, aby mu - jak později řekl u soudu - "znemožnil dělat si z muslimů obětní beránky".

Rok poté byl na ulici v Amsterdamu zastřelen mladým islamistickým radikálem neméně kontroverzní filmový režisér Theo van Gogh, který pobouřil muslimy natočením krátkého filmu o podřízeném postavení žen v jejich  náboženství.

Jeho posledním filmem byl shodou okolností snímek na pomezí fikce a dokumentu inspirovaný atentátem na Fortuyna.

 

Právě se děje

Další zprávy