Nepodařená akce: Únosci Němce při záchraně zastřelili

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
31. 5. 2012 14:36
Nigerijští vojáci se pokusili muže osvobodit, únosci ho radši zabili
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Abuja- Na severu Nigérie zahynul při nezdařené osvobozovací akci německý rukojmí, který byl v rukou únosců od ledna. Nově v Nigérii unesli italského inženýra.

Němce se vojáci pokusili osvobodit ve čtvrtek ráno v severonigerijském Kanu. Prý se dověděli o skrýši a podnikli proti ní útok.

Únosci "si uvědomili, že to pro ně znamená konec, a svého rukojmího zabili," sdělil armádní zdroj agentuře AFP. K únosu se přihlásila severoafrická odnož Al-Káidy, která za Němce požadovala propuštění muslimky, vězněné v Německu.

Další unesený

Němec byl inženýr stejně jako Ital, o jehož únosu informovalo italské ministerstvo zahraničí. Do rukou únosců padl v pondělí v severní provincii Kwara. Itálie detaily o něm nesdělila. "Nevíme, kdo ho unesl a proč," řekl mluvčí ministerstva zahraničí.

Podle italského tisku byl muž unesen v provinčním středisku Ilorin, kde dohlížel na výstavbu silnice. Zaměstnán je u turínské stavební firmy Borini Prono, která únos potvrdila.

Není to poprvé

Únosy cizinců jsou v Nigérii připisovány nejčastěji skupině islámských radikálů Boko Haram, která se staví proti západnímu způsobu vzdělávání a prosazuje zavedení islámského práva.

Neúspěšné armádní osvobozovací pokusy nejsou výjimkou. Začátkem března se nigerijští vojáci snažili osvobodit jednoho Itala a jednoho Brita v Sokotu, kde byli oba zadržováni od loňského května.

Oba při akci zemřeli a Itálie tehdy vznesla ostrý protest. O akci, jíž se zúčastnili kromě Nigerijců také britští agenti, nebyla předem informována.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Dva lidé zemřeli při střelbě v administrativním centru v Moskvě

Nejméně dva lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění při střelbě v centru služeb poskytovaných ruskými úřady na jihovýchodě Moskvy. Pachatele se podařilo na místě zadržet. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na zdroje z orgánů zabývajících se stíháním trestné činnosti.

Muž střílel z blíže neupřesněné bojové zbraně, která na něj nebyla registrovaná. Jaký byl motiv jeho jednání, není zatím jasné. Nicméně je možné, že se jedná o psychicky narušenou osobu. Vyšetřovatelé zadrženého poslali na psychiatrické vyšetření.

Mluvčí ministerstva vnitra Irina Volková informaci o střelbě v moskevském administrativním centru, která si vyžádala dva mrtvé, potvrdila. Útočníkem podle ní byl 45letý Moskvan, kterého zadržel jeden z pracovníků centra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO).

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy