Německo zadrželo na popud Egypta moderátora Al-Džazíry

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 6. 2015 21:46
Soud v Káhiře Ahmada Mansúra loni odsoudil k 15 letům vězení kvůli údajnému mučení právníka na káhirském náměstí. Al-Džazíra již dříve obvinění označila za nepravdivé a za pokus umlčet moderátora.
Ahmad Mansúr
Ahmad Mansúr | Foto: ČTK

Berlín - Prominentního novináře katarské televize Al-Džazíra o víkendu na žádost Egypta zadržely německé úřady. Ahmad Mansúr moderuje talk show v arabském vysílání Al-Džazíry.

Soud v Káhiře jej loni v nepřítomnosti odsoudil k 15 letům vězení kvůli údajnému mučení jistého právníka na káhirském náměstí Tahrír. Al-Džazíra již dříve obvinění označila za nepravdivé a za pokus umlčet Mansúra, který patří k jejím nejznámějším žurnalistům. Panarabská televize později oznámila, že německý vyšetřující soudce nařídil ponechat Mansúra ve vazbě.

Egyptské úřady obviňují Al-Džazíru, že funguje jako hlásná trouba islamistického hnutí Muslimské bratrstvo podporovaného Katarem, což televize popírá.

Muslimské bratrstvo i Al-Džazíra obvinění odmítají

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v roce 2013 coby tehdejší šéf egyptské armády zakročil proti tomuto hnutí, které je nyní v Egyptě zakázáno a je považováno za teroristickou organizaci. Muslimské bratrstvo i katarská televize egyptská obvinění odmítají.

Mansúr, který má britské a egyptské občanství, byl zadržen v sobotu při nástupu na let společnosti Qatar Airways do Dauhá, uvedl právník Al-Džazíry. Podle mluvčího německé policie byl dvaapadesátiletý moderátor zatčen na berlínském letišti Tegel na základě mezinárodního zatykače egyptských úřadů.

Mluvčí egyptské diplomacie uvedl, že Káhira úzce spolupracuje s německými úřady. "Je obviněn z trestného činu a byl odsouzen, takže jsme samozřejmě požádali o jeho vydání," sdělil agentuře Reuters mluvčí.

Mansúr televizi Al-Džazíra řekl, že by měl brzy stanout před soudem, který rozhodne o jeho případném vydání do Egypta. Před budovou berlínského soudu dnes za Mansúrovo propuštění demonstrovalo asi 80 lidí, napsala agentura AP. Mansúr "je nevinný novinář, který je v Egyptě nespravedlivě stíhán," řekl člen Německo-egyptského svazu pro demokracii, který pomáhal s organizací protestu.

Jaká je svoboda médií v Egyptě?

Případ by podle agentury Reuters mohl obrátit pozornost na otázku svobody médií v Egyptě. Kritici tvrdí, že Západ zavírá oči před údajným potíráním opozice a svobody slova v Egyptě a dává místo toho přednost zlepšování hospodářských vztahů a spolupráci v otázce regionální bezpečnosti.

Sísí, který v roce 2013 sesadil prvního svobodně zvoleného egyptského prezidenta, islamistu Muhammada Mursího, v červnu na pozvání kancléřky Angely Merkelové navštívil Německo. Šéf německého parlamentu s poukazem na údajné porušování lidských práv v Egyptě schůzku se Sísím zrušil. Vláda v Káhiře kritiku z porušování lidských práv odmítá.

Egypt letos propustil australského reportéra Al-Džazíry Petera Gresteho, který strávil 400 dnů v egyptské věznici kvůli údajné podpoře nyní zakázaného Muslimského bratrstva. V únoru byli na kauci propuštěni další dva novináři Al-Džazíry, Egypťan Báhir Muhammad a Kanaďan Mohamed Fahmy, kteří byli v roce 2013 zatčeni spolu s Grestem.

Žurnalisté byli v prvním procesu odsouzeni k sedmi až deseti letům vězení za údajně nepravdivé zpravodajství o politických protestech v Egyptě. Letos v lednu odvolací soud nařídil proces zopakovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy