Egypt postaví novináře Al-Džazíry ve čtvrtek znovu před soud

ČTK ČTK
8. 2. 2015 16:25
Egypt viní Al-Džazíru, že poskytla prostor pro podporu Muslimského bratrstva v době, kdy armáda sesadila prezidenta Muhammada Mursího a později také muslimské bratry zakázala.
Televizní stanice novináře hájí. Pouze prý dělali svou práci.
Televizní stanice novináře hájí. Pouze prý dělali svou práci. | Foto: Reuters

Káhira - V Egyptě začne ve čtvrtek opakovaný proces se dvěma novináři katarské satelitní televize Al-Džazíra. Loni byli odsouzeni ještě se třetím kolegou k sedmi až deseti letům vězení za podporu zakázaného Muslimského bratrstva. Odvolací soud ale nařídil nový proces.

Jeden z trojice - Australan Peter Greste - je od 1. února na svobodě. Propustili ho na základě zákona, který umožňuje deportovat odsouzené cizince. Čekalo se, že stejně se případ vyřeší i pro Mohameda Fahmyho, který má kromě egyptského také kanadské občanství. Hovořilo se o tom, že deportován bude v nejbližších hodinách, když jeho rodina tento týden oznámila, že se vzdal egyptského občanství. Zatím je ale stále ve vězení stejně jako jeho egyptský kolega a produkční Al-Džazíry Báhir Muhammad.

Právě o jeho osud se strachovala jeho rodina, která dokonce zveřejnila žádost, aby mu některá země poskytla občanství a umožnila jeho deportaci z Egypta. Muhammadův právník dnes ale řekl, že opakovaný proces začne 12. února. Fahmyho snoubenka dnes potvrdila, že nemá zprávu o tom, že by se úřady chystaly jejího přítele propustit.

Egypt viní Al-Džazíru, že poskytla prostor pro podporu Muslimského bratrstva v době, kdy armáda sesadila prezidenta Muhammada Mursího a později také muslimské bratry zakázala. Stanice obvinění odmítla a vedla intenzivní kampaň za záchranu svých žurnalistů. Ti byli zatčeni v prosinci 2013. Tvrdí, že pouze vykonávali svou práci a informovali o situaci v Egyptě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
Další zprávy