reklama
 
 

Německo zavádí kontroly u hranic s Českou republikou a Polskem kvůli summitu G20

Aktualizováno 17. 6. 2017 20:54
Německá policie postupně spouští nárazové hraniční kontroly na dálnicích do Polska a České republiky. Děje se tak v souvislosti s červencovým summitem zemí velkých ekonomik G20 v Hamburku. Dneškem počínaje se zavádějí například kontroly na dálnici A4 v pohraniční oblasti s Polskem. Spolková republika hovořila o chystaných dočasných kontrolách už dříve. Během summitu se totiž očekávají rozsáhlé demonstrace a Německo chce zabránit tomu, aby se na ně dostali násilní radikálové.

Drážďany - Cestu po dálnicích z Německa do Polska nebo České republiky budou dočasně provázet nárazové hraniční kontroly.

Německá policie je v těchto dnech postupně spouští v souvislosti se summitem zemí velkých ekonomik G20, který se uskuteční 7. a 8. července v Hamburku.

Dneškem počínaje se zavádějí kontroly na dálnici A4 v pohraniční oblasti s jihozápadním Polskem, od začátku příštího týdne bude následovat dálnice A17 do Drážďan od hranic s Českem.

Posílení kontrol čeká i vlakové spoje mezi Drážďanami a Prahou, oznámila  německá média.

Podle policejního mluvčího, jehož citovala agentura DPA, se na kontrolních stanovištích dálnic sníží rychlost na 40 kilometrů za hodinu, aby mohli policisté pohledem zkontrolovat osádku vozů. Provoz bude navíc sveden do jednoho jízdního pruhu. Kontrolovat chtějí policisté především auta, která do Německa přijíždějí.

Spolkovou policii posílí při těchto kontrolách příslušníci zemské policie spolkové země Sasko. Ta je se svými 577 kilometry vnější hranice výrazně postižena dočasným znovuzavedením hraničních kontrol, zdůraznil saský ministr vnitra Markus Ulbig agentuře DPA.

Ulbig zároveň pochvalně vyzdvihl namátkové kontroly v pásmu 30 kilometrů za vnějšími hranicemi jako obzvláště účinný prostředek "ještě včasnější identifikace pachatelů trestných činů a potenciálních nebezpečných osob".

Mimo jiné sousední Bavorsko i Sasko je už léta provádějí i bez konkrétního podezření.

V namátkových kontrolách bude saská policie pokračovat i po 11. červenci, tedy datu stanoveném pro dočasně obnovené hraniční kontroly v souvislosti se summitem zemí G20 v Hamburku, řekl Ulbig.

Během zasedání nejvyspělejších ekonomik světa, kterého se zúčastní mimo jiné americký prezident Donald Trump, se očekávají rozsáhlé demonstrace. Aby se na ně nedostali násilní extremisté, avizovala spolková republika už dříve dočasné hraniční kontroly, nechtěla ale dopředu upřesnit, kdy začnou.

V pondělí německé ministerstvo vnitra uvedlo, že s kontrolami na vnitroschengenských hranicích počítá od 12. června do 11. července.

Hranice se podle ministerstva dotknou všech německých pozemních, námořních i vzdušných hranic. Kontroly nebudou podle Berlína nepřetržité, ale budou se přizpůsobovat aktuální situaci.

autor: ČTK | 17. 6. 2017 16:39

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama