Německo hledá odborníky mezi nezaměstnanými v EU

Radim Klekner Radim Klekner
18. 7. 2011 11:23
V Německu chybí přes 70 tisíc expertů s inženýrským titulem
Němečtí zaměstnavatelé organizují v zahraničí burzy práce. Jedna z nich se konala i v Karlových Varech.
Němečtí zaměstnavatelé organizují v zahraničí burzy práce. Jedna z nich se konala i v Karlových Varech. | Foto: Monika Horáková

Berlín - Zahraniční dělníci nacházeli od 60. let minulého století v Německu práci především v hůře placených profesích. Teď hledá Spolková republika hlavně vysoce kvalifikované zaměstnance.

V zemi chybí na sto tisíc inženýrů, počítačových odborníků a lékařů. Velká poptávka je také po zdravotních sestrách a personálu pečovatelských domů. 

Spolkový úřad práce (BA) se proto rozhodl, že rozhodí své sítě mezi nezaměstnanými v těch zemích Unie, které byly nejhůře stiženy ekonomickou krizí, a tím i vysokou nezaměstnaností. Tedy ve Španělsku, Řecku a Portugalsku.

Německo zažívá překvapivě rychlou konjunkturu, nezaměstnanost klesá nebývalým tempem a řadě podniků pojednou chybí kvalifikovaná pracovní síla.

Kromě toho, že se do pracovního procesu čím dál více zapojují slabé populační ročníky, za to může fakt, že řada mladých Němců odešla v minulých letech za prací do zahraničí.

Mladí Španělé hledí na sever

Nejsilnější evropská ekonomika si tak musí pomoci "importem" zaměstnanců. A obrací svou pozornost k zemím, které jí několikrát pomohly již v minulosti.

Nezaměstnanost ve Spolkové republice rychle klesá, prostor se otevírá i pro Čechy.
Nezaměstnanost ve Spolkové republice rychle klesá, prostor se otevírá i pro Čechy. | Foto: Bundesagentur für Arbeit

"Velký potenciál je v tomto ohledu ve Španělsku," řekla deníku Spiegel on-line ředitelka Ústřední zprostředkovatelny práce pro zahraničí (ZAV) Monika Varnhagenová.

Ve Španělsku je v současnosti bez zaměstnání každý druhý člověk ve věku mezi 19 a 25 lety. Zemí také již řadu měsíců otřásají mohutné protesty příslušníků generace, která se cítí být bez budoucnosti.

Obdobné pocity se zmocňují mladých Portugalců a Řeků. Celková úroveň nezaměstnanosti ve Španělsku činí dvacet, v Řecku šestnáct procent.

Na 130 tisíc Španělů z toho důvodu již také hledá práci za hranicemi své země.

Dramatický nedostatek odborníků

Německo si v minulosti zvyklo dovážet dělníky pro pásovou výrobu v automobilkách a přidružených podnicích. Do země tak po tisících proudili především Turci, Řekové či Poláci.

Teď Spolková republika náhle zjišťuje, že jí chybí ti, kteří by tyto dělníky řídili.

"Nedostatek kvalifikované pracovní síly je dramatický," tvrdí ředitel odboru Povolání a společnost ze Svazu německých inženýrů (VDI) Lars Funk. "Chybí nám 73 tisíc odborníků, a to napříč jednotlivými obory."

V německých nemocnicích, především v těch státních, se zase podle profesního svazu Marburger Bund nedostává několika tisíc lékařů a zdravotních sester.

Problémem je němčina

Spolkový úřad práce nyní přešel do protiofenzivy a pořádá nábory v zahraničí. Spolupracuje přitom s jednotlivými pobočkami Goethova institutu. Velkým problémem uchazečů o práci ve Spolkové republice je totiž nedostatečná znalost němčiny, a to ve všech zemích. 

Řada uchazečů ztroskotá na faktu, že neumí dostatečně německy.
Řada uchazečů ztroskotá na faktu, že neumí dostatečně německy. | Foto: Monika Horáková

"Němčina platí za jazyk, kterému je obtížné se naučit," říká Varnhagenová. "Zástupci kvalifikovaných oborů se učí především anglicky a odcházejí pak tam, kde tento jazyk mohou uplatnit." 

Anglosaské země ale nabízejí nejenom lepší platové podmínky. Vysoce kvalifikovanou pracovní sílu se snaží nalákat i tím, že kromě zaměstnání nabízejí také jazykové kurzy, bydlení, možnost práce pro manželku a místo pro děti ve školce.

"Nestačí jen mít atraktivní firmy a produkty," tvrdí Varnhagenová. "Společnost musí být také připravena tyto lidi přijmout a integrovat je."

Na pobídkách pro odborníky z unijních zemí začíná Spolková republika znovu usilovně pracovat.

Velkou motivací pro zahraniční pracovníky by vedle dobře nastartované ekonomiky měl být ovšem fakt, že jen za první čtvrtletí tohoto roku stoupla úroveň platů v Německu o 4,4 procenta.

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy