Němci a Rakušané chtějí české lidi, nabídek přibývá

Veronika Skálová Veronika Skálová
13. 6. 2011 11:21
Po otevření pracovních trhů rázem přibylo 40 procent nabídek od sousedů.
Němci o české zaměstnance stojí, stejně jako Rakušané. Největší poptávka je po IT expertech.
Němci o české zaměstnance stojí, stejně jako Rakušané. Největší poptávka je po IT expertech. | Foto: Monika Horáková

Praha - Zájem Čechů pracovat v zahraničí roste sice jen mírně, nově otevřené pracovní trhy v Německu a Rakousku ale zvýšily počet zahraničních nabídek.

S odvoláním na statistiky portálů Jobs.cz a Práce.cz to uvedla společnost LMC, která pracovní portály provozuje.

Zájem o pozice mimo Českou republiku se za rok zvýšil o 0,5 procenta na celkových 7,5 procenta. Zároveň se zvyšuje i počet nabídek.

Přispělo k tomu i květnové otevření pracovního trhu Rakouska a Německa. Díky němu skokově vzrostl počet inzerátů hledajících české pracovníky z měsíce na měsíc o 40 procent.

Opět stoupá zájem o české lékaře a sestry 

"Zatímco zájem o práci v ostatních sledovaných zemích se meziročně zvýšil v průměru o zhruba 30 procent, v případě Německa a Rakouska počet zájemců vzrostl o více než 60 procent. U Slovenska byl naopak v uplynulém roce růst zájmu nejpomalejší z deseti nejžádanějších zemí - pouze o 12,5 procenta," uvedl Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz.


 
Češi mají největší zájem o práci právě na Slovensku, zejména díky neexistující jazykové bariéře. Následuje Německo, Velká Británie, Rakousko a Španělsko.

Němečtí a rakouští zaměstnavatelé mají největší zájem o kvalifikované uchazeče z oborů IT, ale zvyšuje se i poptávka po lidech ze strojírenských oborů. "V posledních měsících dochází také k nárůstu počtu vypsaných nabídek pro lékaře, ošetřovatele a pečovatele," dodal Mysliveček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy