Němce vysadili v USA z letadla. Chtěli jídlo a pití

Martin Novák Martin Novák
17. 1. 2012 16:15
Stroj společnosti Delta Airlines kvůli manželům mimořádně přistál v Tampě na Floridě
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Atlanta - Ve Spojených státech se objevil další případ kuriózního nouzového přistání letadla kvůli pasažérům, kteří "zlobí".

Od 11. září 2001 a několika dalších pokusů o terorismus na palubách letadel jsou posádky mnohem přísnější na chování cestujících, které ohrožuje bezpečnost letu, o čemž se přesvědčil německý pár z Düsseldorfu.

Němci přiletěli z Evropy do Spojených států na letiště v Atlantě a pravidelnou linkou společnosti Delta Airlines pokračovali do San José v Kostarice, kde chtěli strávit dovolenou.

To je obvyklá trasa pro Evropany mířící do Střední Ameriky. Přímých spojů na těchto trasách je málo, takže cestující většinou musejí přestupovat na některém letišti na východě nebo jihovýchodě Spojených států.

Němci ale doletěli jen do Tampy na Floridě, kde kapitán neplánovaně přistál a dvojici vysadil z letadla. Provinili se tím, že se hlasitě a údajně příliš vehementně dožadovali šampaňského, přestože na palubě už žádné nebylo.

Incident se odehrál v první třídě a letuškám se nepodařilo přesvědčit Němce, aby si sedli a uklidnili se. Takové je alespoň verze společnosti, ačkoliv v oficiálním prohlášení mluvčí Chris Singley neuvádí, zda Němci byli opilí.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Manželé tvrdí, že personál se choval arogantně poté, co se slušně dožadovali jídla a pití. Nakonec jim prý nepřinesli nic.

"Řekl jsem jen, že bych rád dostal jídlo a pití," uvedl na dotaz agentury AP Peter Strohmaier.

Němci zřejmě nebudou z ničeho obviněni a mohou cestovat do Kostariky jinou cestou. "Určitě nepoletíme s Deltou," uvedla pro AP manželka Gabriele Strohmaierová.

Loni v červnu se podobně bizarní incident odehrál na palubě boeingu společnosti United Airlines, který mířil z Washingtonu do Accry v Ghaně. Pilot se krátce po startu vrátil na letiště, protože dva pasažéři se bili pěstmi kvůli sporu o sklopené sedadlo.

 

 

Právě se děje

před 48 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 50 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

Další zprávy