Boeing nouzově přistál kvůli rvačce o sklopené sedadlo

Martin Novák Martin Novák
2. 6. 2011 12:10
U sporu dvou pasažérů zasahovaly i stroje z armádní základny
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Z letadel či autobusů je asi řada lidí zvyklá, že se tu a tam přihodí nějaká nepříjemnost. Cestující si sklopí sedadlo dozadu, takže osoba sedící v řadě za ním má najednou je málo místa na nohy, špatně se jí, čte a tak dále.

Když se ale věci přeženou a pasažérům kvůli sklopenému sedadlu povolí nervy, může to špatně dopadnout. Dokonce až návratem letadla na původní letiště, a to ještě za doprovodu dvou armádních strojů.

Přesně takový osud potkal let číslo 990 společnosti United Airlines z Washingtonu do Accry v Ghaně.

Se 144 pasažéry se pilot Boeingu 767 rozhodl vrátit krátce po startu na letiště Dulles International v americké metropoli, protože hádka dvou cestujících se vymkla kontrole.

Zmáčkl knoflík a schytal nadávky

Incident se odehrál v neděli, United Airlines o něm z bezpečnostních důvodů informovaly později.

Stroj se chystal k pravidelnému letu na západ Afriky ve tři čtvrtě na jedenáct večer místního času.

Foto: Reuters

Sotva vzlétl, jeden z mužů zmáčkl knoflík na svém sedadle a posunul tak křeslo dozadu směrem k cestujícímu v další řadě. Ten podle svědků okamžitě začal nadávat a za chvíli se oba pasažéři do sebe pustili pěstmi.

Posádce ani dobrovolníkům z řad dalších cestujících se ho dlouho nedařilo uklidnit, rvačka pokračovala.

Kapitán se rozhodl přistát zpět ve Washingtonu. Vypustil palivo a po pětadvacetiminutovém kroužení nad městem přistál. Lidé pak odletěli do Ghany až následující den.

Armáda byla v pohotovosti

Kvůli nepředvídatelné situaci vzlétli k Boeingu 767 dva armádní letouny ze základny Andrews z Marylandu.

Posádky amerických letounů mají od útoků 11. září 2001 doporučeno přijímat radikální bezpečností opatření. Pilot si údajně nebyl jistý, zda potyčku mužů během letu, trvajícího jedenáct hodin, dokáže zvládnout, a raději se rozhodl pro návrat.

Policie nesdělila, zda byl někdo z rváčů zadržen. Nezveřejnila ani jejich identitu a národnost.

Už několik letadel v posledních letech nouzově přistálo, nebo se vrátilo kvůli řádění opilých cestujících, ale bitva o sklopené sedadlo se podle všeho stala příčinou přerušení letu poprvé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy