Francie chce zvrátit situaci v Libyi, nasadí vrtulníky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 5. 2011 13:15
Loď s vrtulníky prý vyplula k libyjským břehům už před týdnem
Kaddáfího lodě zničené ze vzduchu (ilustrační foto).
Kaddáfího lodě zničené ze vzduchu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Tripolis - Francie plánuje nasadit do spojeneckých akcí proti silám libyjského vůdce Muammara Kaddáfího bojové vrtulníky.

Bitevní loď Tonnerre s dvanácti helikoptérami údajně vyplula k libyjským břehům už 17. května, napsal francouzský list Le Figaro s odvoláním na zdroje blízké francouzské armádě. Nasazení strojů by podle listu mělo pomoci vyřešit současnou patovou situaci v bojích.

Vrtulníky měly umožnit útok z větší blízkosti. Mluvčí armády údajně odmítl informace potvrdit, nicméně loď Tonnerre by podle něj takový náklad mohla mít na palubě.

Francouzské letouny byly první, které bombardovaly Kaddáfího síly v březnu, kdy OSN odsouhlasila intervenci k ochraně civilistů.

Vzdušný útok, nyní vedený NATO, byl zahájen poté, co Kaddáfího jednotky postupovaly k baště povstalců, městu Benghází, připomněla agentura Reuters.

Vojenská operace NATO sice omezila schopnost vládních jednotek útočit na povstalce, ale bojový postup rebelů se také zastavil.

Podle analytiků nemá Severoatlantická aliance jinou možnost než posílit svůj útok v Libyi a použít buď helikoptéry, nebo střelbu z moře zejména u přístavního města Misuráty a prolomit tak situaci, kdy boje uvázly na mrtvém bodě, napsala Reuters.

Ministr Ghaním utekl do Tuniska

Západ rovněž doufá, že patovou situaci by mohl vyřešit kolaps Kaddáfího vlády. Jak v pondělí potvrdilo Tunisko, záhadně zmizelý představitel Kaddáfího vlády ministr pro ropu Šukrí Ghaním se nachází v Tunisku.

Tuniský ministr zahraničí Múldi Kifi uvedl, že Ghaní, který zastupoval Libyi při jednání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), už nepracuje pro Kaddáfího vládu, a proto nejspíš přijel do Tuniska.

Kifi nicméně nepotvrdil, že by se Ghaním přidal na stranu povstalců.

Snímek z března 2011, pořízen byl při rozhovoru pro turetckou televizi TRT.
Snímek z března 2011, pořízen byl při rozhovoru pro turetckou televizi TRT. | Foto: Reuters

Nejznámější zběh Kaddáfího režimu, bývalý ministr zahraničí Músa Kúsa, rezignoval 30. března a uprchl do Británie.

Kúsa, jenž byl podle některých informací v Libyi vnímán jako jakýsi mentor Kaddáfího synů, byl již třetím významným členem vlády, který rezignoval.

Prvním byl 21. února ministr spravedlnosti Mustafá Muhammad Abbúd Džalíl, druhým o den později ministr národní bezpečnosti (vnitra) Abdal Fatah Júnis Ubajdí.

 

Právě se děje

Další zprávy