Nejsem Bush, to Obama je kovboj, řekl Američanům Romney

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
23. 10. 2012 6:26
Romney se v debatě jasně distancoval od Bushovy agresivní zahraniční politiky
Mitt Romney a Barack Obama si vzájemně gratulují po skončení posledního duelu.
Mitt Romney a Barack Obama si vzájemně gratulují po skončení posledního duelu. | Foto: Reuters

Boca Raton / Praha - Přesně za 14 dní se ve Spojených státech otevřou všechny volební místnosti a Američané dostanou příležitost rozhodnout o tom, zda jim další čtyři roky povládne Barack Obama, nebo ho vystřídá Mitt Romney.

Oba kandidáti měli v noci poslední šanci oslovit najednou přibližně 60 milionů Američanů. Ani stovky milionů dolarů, které stále ještě mají připravené na účtech pro získání vysílacího času na televizní spoty, jim nekoupí pozornost tolika diváků, kolik se dívalo na poslední ze tří předvolebních televizních duelů.

Obama se v něm znovu představil jako ten, kdo si vzal za úkol útočit na svého soupeře. Jakkoli úkol útočit připadá obvykle vyzyvateli prezidenta, byla tato strategie pochopitelná, především ve světle toho, že podpora Mitta Romneyho začala v posledních třech týdnech v průzkumech veřejného mínění viditelně růst.

Souhlasím s vámi, pane prezidente 

Co bylo víc nečekané: Romney se v debatě, která byla primárně věnována otázkám zahraniční politiky, prezentoval jako ten, kdo z velké části souhlasí s politikou prezidenta Obamy.

Noční duel přinesl jednoznačný důkaz, že zahraniční politika se v průběhu čtyřleté Obamovy vlády stala v USA znovu konsensuální. Romney chválil Obamu velmi často - za prosazení přísných íránských sankcí, za posílení vojenské přítomnosti v Afghánistánu i za časový plán stažení z něj, za zabití Usámy bin Ládina i za používání bezpilotních letounů k likvidaci teroristů.

Romney učinil v průběhu debaty jednoznačný pokus posunout se i v zahraniční politice do politického středu, přesně podle vzoru  první debaty zaměřené na ekonomická témata.

Kovboj jste vy, pane prezidente

„Opakování Iráku a Afghánistánu není správná cesta vpřed," prohlásil hned v úvodu diskuse Romney a jasně se tak distancoval od zahraniční politiky bývalého republikánského prezidenta George Bushe.

Romney zašel v distancování se od agresivní Bushovy zahraniční politiky ještě dál.

Írán musíme přesvědčit diplomatickými prostředky, musíme pomoct zemím na Blízkém východě, aby samy odmítly extremismus, a to podporou tamní občanské společnosti, Čína je náš partner, má stejný zájem na udržení světa otevřeného pro obchod - takové výroky zaznívaly z úst Romneyho v průběhu celé debaty.

„Bylo fascinující, že pokud Romney na Obamu útočil, pak to bylo z levicových pozic. Fakticky se snažil Američany přesvědčit, že tím nebezpečným kovbojem není on, ale prezident," prohlásil po skončení debaty na CNN politolog Fareed Zakaria.

Z Romneyho vystoupení byla patrná intenzivní snaha neohrozit riskantními výroky v zahraničněpolitické oblasti náskok, který si v průzkumech veřejného mínění vytvořil v hospodářské oblasti.

Může Romney velet armádě? Ano, řekla většina 

Jestliže jeho hlavním úkolem v debatě bylo prokázat, že mu Američané mohou svěřit úlohu vrchního velitele ozbrojených sil, pak podle bleskového průzkumu CNN tento svůj úkol splnil. Na otázku, zda je možné Romneymu svěřit tuto odpovědnost, odpovědělo kladně 60 procent Američanů. Jen o tři procenta více řeklo Ano v případě prezidenta Obamy.

Ten v průběhu debaty opakovaně poukazoval na své úspěchy v zahraniční politice, minimálně třikrát zmínil konec války v Iráku, aniž by na ni byl dotázán.

Pokud jsou prezidentské televizní debaty významné zapamatovatelnými výroky některého z kandidátů, zvítězil v noci jednoznačně prezident Obama.

„Guvernér zřejmě dost nestudoval potřeby našich ozbrojených sil. Guvernér říká, že máme nejméně vojenských lodí od roku 1917. Máme přece také méně koní a bajonetů, svět se změnil a potřeby ozbrojených sil se mění," prohlásil v jednom z nejostřejších útoků na Romneyho Obama.

Jak se liší předvolební kampaň v USA od té české? Najděte rozdíly v naší fotogalerii:

Já zabil Usámu bin Ládina, připomněl Obama

Prezidentovi patřil také jeden z nejpůsobivějších okamžiků duelu, když k připomenutí zabití Usámy bin Ládina využil odvyprávění příběhu, jak na newyorském Ground Zero hovořil s dívkou, která jako čtyřletá přišla při útoku na Světové obchodní centrum o tatínka, s nímž hovořila po telefonu ještě v okamžiku, kdy už věž centra hořela. Prezident popsal, jak mu dívka řekla, že tato vzpomínka se pro ni uzavřela až v okamžiku, kdy se podařilo Usámu bin Ládina zabít.

„Pokud jste se dívali na debatu, prezident z ní vzešel jako silnější, to je to, co rozhoduje," zhodnotil výsledek duelu hlavní politický stratég Billa Clintona James Carville.

Průzkum CNN mu dal v celkovém dojmu za pravdu. Za vítěze debaty označilo Obamu 48 procent diváků, čtyřicet procent vidělo vítěze v Romneym.

Jak mnoho Američanů debata přesvědčila, pro koho mají hlasovat, není jednoznačné. Podle bleskového průzkumu CNN 25 procent diváků se po jejím zhlédnutí přiklonilo k volbě Romneyho, 24 procent k prezidentu Obamovi.

Romney v Bílém domě? Můžeme být v klidu

„Lidé si z debaty odnesou dojem, že mohou být klidní, když by měl Romney usednout v Oválné pracovně. Vyhnul se riziku, že bude vyhlížet jako válečný štváč," vyzdvihnul důležitý dojem z duelu David Gergen, poradce pěti amerických prezidentů.

Ačkoli byla debata věnována otázkám zahraniční politiky, oba kandidáti se opakovaně pokusili ji svést k hospodářským problémům doma, podle nichž se drtivá většina Američanů hodlá v letošních volbách rozhodovat.

¨
Mitt Romney a Barack Obama se po skončení duelu zdraví s manželkami.
Mitt Romney a Barack Obama se po skončení duelu zdraví s manželkami. | Foto: Reuters

Romney s Obamou se například ostře střetli v otázce pomoci automobilovému průmyslu. Jde o klíčový problém z pohledu politické geografie, americký Středozápad, kde je výroba aut koncentrována, je místem, kde se o výsledku voleb bude rozhodovat.

Mitt Romney potřebuje zvítězit aspoň v některém ze států, jako je Ohio, Wisconsin či Pensylvánie. Nejnovější průzkumy uskutečněné těsně před poslední debatou dávají Romneymu naději, ukazují však zároveň, že mírným favoritem v těchto rozhodujících státech zůstává stále ještě prezident Obama.

Podle průzkumu Suffolkovy univerzity mají nyní oba kandidáti v Ohiu podporu 47 procent voličů. Jiný průzkum provedený pro televizi CBS vyměřil pětiprocentní náskok prezidenta nad Romneym v poměru 50 ku 45 procentům.

Američané jdou k volebním urnám oficiálně 6. listopadu. Podle odhadů však až třetina voličů využije možnosti, které jim dávají zákony jednotlivých států, a odevzdá svůj hlas již před tímto datem.

 

Právě se děje

Další zprávy