reklama
 
 

Živě: Unie se musí změnit, řekl Sobotka poslancům. A Česko v ní musí zůstat

Aktualizováno 30. 6. 2016 22:52
reklama
Britové řeší nástupnictví po odcházejícím Davidu Cameronovi. O post premiéra a předsedy Konzervativní strany budou bojovat jak stoupenci, tak odpůrci Brexitu. V podvečer debatovali o následcích Brexitu s premiérem Sobotkou i čeští poslanci. Dění na ostrovech i ve světě jsme sledovali online.

Evropa a svět po referendu o Brexitu.

reklama
22:42

O více než 400 procent vzrostl v týdnu po referendu o setrvání v Evropské unii počet zločinů z nenávisti, které lidé v Británii policii nahlásili prostřednictvím on-line formulářů. Mezi hlášenými trestnými činy bylo i několik xenofobních útoků, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na policii. Vyplnění on-line formuláře je v Británii jedním z možných způsobů, jak nahlásit policii trestný čin. Zločinů z nenávisti tímto způsobem lidé v Británii od minulého čtvrtka, kdy se konalo referendum o setrvání země v evropském bloku, nahlásili celkem 331. Týdenní průměr před referendem přitom činil 63 činů, uvedla mluvčí policie Sara Thorntonová. Zveřejněná data podle agentury Reuters potvrzují informace o množících se útocích proti muslimům a občanům zemí střední a východní Evropy.

22:35
Británie

Britské akcie dnes opět výrazně zpevnily a jejich index FTSE 100 uzavřel na letošním maximu. Náladu na trhu podpořily výroky guvernéra britské centrální banky Marka Carneyho, který řekl, že britská ekonomika bude zřejmě potřebovat další stimulační opatření. Hlavní index britských akcií tak už smazal veškeré ztráty, které utrpěl po referendu, v němž se Britové vyslovili pro odchod své země z EU.

21:05

Dnešní překvapivé oznámení hlavní tváře Brexitu Borise Johnsona, že nehodlá usilovat o premiérský post, by mohlo vést až k zastavení procesu odchodu Británie z Evropské unie. "Amatérismus představitelů Brexitu, kteří zjevně nepředvídali svůj úspěch ani zmatek vyvolaný referendem 23. června, vzbudil naději britských zastánců setrvání země v unii, že lze zabránit rozchodu se starým kontinentem," uvedl na svém webu francouzský politický týdeník L´Express.

20:35
Evropská unie

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes v Bratislavě řekl, že věří v úspěch nadcházejícího slovenského předsednictví v Evropské unii. Slovensko bude od pátku půl roku předsedající zemí v Radě EU. Podle slovenského premiéra Roberta Fica se chtějí Slováci zaměřit na pozitivní témata a přiblížit evropskou agendu občanům. Slovensko přebírá předsednictví ve stínu výsledků britského referenda, ve kterém voliči rozhodli o odchodu země z unie a které odstartovalo debatu státníků o další podobě evropského bloku.

20:15
Česko

"Úkolem české politiky v Bruselu by mělo být tlumit emoce. Vztahy by měly zůstat co nejužší, nemělo by nastat potrestání vzpurných Britů. Je to velký úkol pro českou diplomacii i vládu," řekl na plénu Poslanecké sněmovny bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Česko podle něj může přispět unikání zkušeností z minulosti, kdy se poklidně rozdělilo Československo.

Debatu o Brexitu večer čeští poslanci přerušili. Zatím není jasné, kdy se k ní vrátí, s největší pravděpodobností ale až po prázdninách.

20:00

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes snížila rating dlouhodobých závazků Evropské unie o jeden stupeň na úroveň AA z AA+. Reagovala tak na výsledek referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z EU. Výhled ratingu však S&P zlepšila z negativního na stabilní. Naznačila tím, že ke změně úvěrové známky se v dohledné době nechystá.

19:35
Česko

Premiér Sobotka se nebrání tomu, aby vznikla poslanecká skupina, která bude řešit postup Česka k Brexitu. Už před třemi dny Sobotka oznámil, že taková skupina vznikne v rámci vlády a povede ji tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. "Pojďme vytvořit poslaneckou pracovní skupinu nebo rozšiřme tu vládní a využijme ty dva měsíce, abychom vydefinovali oblasti, kde se shodneme," nabídl Sobotka poslancům.

"Tento pokus najít společnou řeč je podle mého názoru nezbytný. Hlásíme se do té debaty s konstruktivním přístupem," pochválil premiéra šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.

18:55
Česko

V Poslanecké sněmovně prostor teď dostanou jednotliví poslanci. "Navrhuji usnesení, že Poslanecká sněmovna vyzývá Jeana-Claudea Junckera k rezignaci na post šéfa Evropské komise. Že vyzývá k jednání k návratu stavu Unie před Lisabonskou smlouvu a k vypsání referenda o vystoupení republiky z Evropské unie," řekl poslanec Úsvitu Marek Černoch. Poslanec Bohuslav Chalupa z hnutí ANO zkritizoval premiéra, že jeho projev byl nekonkrétní a neobsahoval jasná řešení.

Předseda ODS Petr Fiala si myslí, že k reformě EU bude potřeba znovuotevření některých smluv. "Pokud myslíte slova o nutnosti reformy vážně, budete si muset zvyknout na myšlenku, že se to bude muset dotýkat složitých věcí, jinak to žádná reforma nebude," uvedl Fiala.

18:50
Česko

Podle Sobotky se Evropská unie musí změnit, pokud chce ustát pokusy o demontáž. "Musí být akceschopnější a méně byrokratická. Musí mít mnohem silnější ochranu vnější hranice, mít schopnost zastavit nelegální migraci," uvedl premiér.

Premiér navrhuje, aby se posílila role Evropské rady, kde sedí političtí zástupci jednotlivých členských zemí. "Není možné, aby byl její vliv umenšován ve srovnání s Evropskou komisí nebo parlamentem. Změny v Unii musí mít pod kontrolou občanské státy," dodal Sobotka. Premiér zakončil svůj projev prohlášením, že členství v Unii je prioritním národním zájmem České republiky.

18:10

„Rozhodnutí britských občanů mě netěší a lituji toho, že Velká Británie odchází. Je to země, která pro nás byla v dobách komunismu příkladem západní demokracie,“ řekl v podvečer premiér Bohuslav Sobotka při debatě o Brexitu s poslanci ve Sněmovně.

Premiér připomněl, že se kampaň za vystoupení z EU obrátila proti ekonomickým migrantům z východních zemí, včetně Čechů. "Žádáme, aby proti tomu britská vláda zasáhla. Naši občané mají mít v Británii stejná práva, jako mají Britové u nás. Nezaslouží si, aby byli terčem kampaní vedených populisty nebo nacionalisty," uvedl Sobotka.

 

Česko se prý bude snažit v odchodu Britů z Unie najít nějaká pozitiva. Například při oslovování firem, které budou chtít přesunout své sídlo z Anglie do jiných evropských zemí.

18:05
Británie

Britská centrální banka během léta zřejmě přikročí k dalším opatřením na podporu domácí ekonomiky, jejíž vyhlídky se po rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii zhoršily. Uvedl to dnes guvernér banky Mark Carney. Britská libra poté výrazně oslabila vůči americkému dolaru, zatímco britské akcie rozšířily své zisky.

17:35

Nejistota kolem chystaného vystoupení Británie z EU zbrzdí v krátkodobém výhledu hospodářský růst Británie i zbytku Evropy a zasáhne i globální ekonomiku. Počítá s tím Mezinárodní měnový fond. "Považujeme současnou nejistotu za nepochybně hlavní riziko pro světovou ekonomiku," řekl na pravidelném setkání s médii mluvčí MMF Gerry Rice. Pohyby na finančních trzích, včetně výkyvů směnných kurzů, byly podle něj výrazné, ale nikoli přehnané.

17:10
Česko

Evropská unie musí posílit společnou obranu, bezpečnost a zahraniční politiku, řekl při dnešních sněmovních interpelacích premiér Bohuslav Sobotka. Jeho postoj k přijetí eura se kvůli Brexitu nezměnil.

"Nepatřím k těm, kteří by navrhovali teď po Brexitu, že máme změnit naši politiku k euru," řekl. Rozhodnutí je podle něho na Česku a musí vycházet z hospodářské a rozpočtové situace. "Pokud jsou tak obrovské rozdíly v životní úrovni a v platech mezi námi a zeměmi eurozóny, tak si myslím, že musíme teprve pokročit z hlediska konvergence."

16:42
Česko

Bankovní rada České národní banky zopakovala, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017. ČNB je zároveň připravena ještě více oslabit korunu, pokud by klesla inflační očekávání, což by se projevilo například ve vývoji mezd. Na tiskové konferenci po jednání rady to řekl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Nejistotou v dalším ekonomickém vývoji jsou podle něj dopady pravděpodobného budoucího odchodu Velké Británie z EU. V souvislosti s Brexitem ekonomové již dříve uvedli, že vystoupení Británie z EU může způsobit posunutí konce devizových intervencí nejméně do konce roku 2017.

16:28
Aktuálně.cz

Boris Johnson byl jednou z vůdčích osobností kampaně za vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Dokonce byl favoritem na příštího britského premiéra. Pro mnoho lidí byla taková vidina nepředstavitelná.

Ve zmatku a strachu z toho, co Británii mimo EU čeká, se na něj snesla vlna rozhořčení a zloby voličů. Boris Johnson pak udělal něco, co mu pro změnu neodpustí jeho příznivci - kandidaturu vzdal. O jeho veletočích píše Simona Fendrychová.

16:17
Boris Johnson

Překvapení svého syna nad kandidaturou Michaela Govea přiznal i Stanley Johnson. Vypůjčil si přitom údajná slova Julia Caesara, která dnes použil už komentátor BBC Norman Smith.

"Můj komentář je: I ty, Brute!" řekl Johnson starší.

"Je to očividně velmi, velmi stresující období. Myslím si, že byl pravděpodobně hodně překvapený náhlým krokem Michaela Govea. Stejně jako jsou mnozí další," uvedl v rádiu BBC 4.

16:04

"Já ti říkal, ať to neděláš, Borisi," reagoval na dnešní Johnsonovo oznámení bývalý polský ministr zahraničí Radosław Sikorski.

15:32
Konzervativní strana

Server The Guardian nastínil, jak by měl probíhat výběr nástupce Davida Camerona.

5. července - při hlasování vypadne nejméně úspěšný z pěti kandidátů
7. července - další volba, zbudou tři kandidáti
12. července - bude rozhodnuto o dvou posledních kandidátech, o nichž pak budou následně rozhodovat všichni členové
9. září - oznámení výsledku

15:16
Labouristická strana

Chaos nepanuje jen mezi konzervativci, turbulence zachvátily i vedení labouristů. Současnému lídrovi strany Jeremymu Corbynovi na začátku týdne většina jeho stranických poslanců vyjádřila nedůvěru.

Někdejší stínová ministryně obchodu Angela Eaglová měla podle dosavadních zpráv ještě dnes Corbyna vyzvat k boji o předsednictví. Tak rychle k tomu ale podle editora listu Huffington Post zřejmě nedojde.

"Dnes je den pro torye. Kandidovat ale bude," řekl mu zdroj z okolí Eagleové.

14:50
Twitter

Takto vidí Brexit rumunský tisk...

 

autoři: Michal Žák, Simona Fendrychová, Kateřina Vítková, Silvie Housková, Martin Novák, Lucie Stuchlíková, Zahraničí, ČTK, Reuters | 30. 6. 2016 8:30

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama