Nejen zabijáci. Drony budou doručovat zboží od Amazonu

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 12. 2013 11:10
Zboží se k vám snese do půl hodiny, slibuje firma. Čeká se jen na svolení úřadů.
Foto: Youtube.com

SeattleAmerický internetový obchod Amazon.com oznámil, že hodlá doručovat zboží s pomocí dronů.

Koncept je jednoduchý - zákazník si objedná a zaplatí zboží, dojde na smluvené místo a tam se k němu - v jím zvoleném čase - snese bezpilotní vrtulník s balíčkem.

Z informací publikovaných na stránkách Amazon.com vyplývá, že by se robotičtí kurýři mohli v povětří amerických měst začít prohánět hned poté, co civilní využívání tzv. octopterů schválí kontrolní úřady.

Ve Spojených státech by se tak podle serveru BBC mělo stát do konce roku 2015, v Evropské unii pak o rok později.

Týkat by se to mohlo i Česka. Amazon tu nejpozději ve druhé polovině příštího roku plánuje otevřít dvě nová distribuční centra pro evropské zákazníky. Jedno ve Středočeském kraji, druhé nedaleko Brna.

Každé bude mít plochu přes 90 000 metrů čtverečních.

Na serveru společnosti se píše, že z technologického hlediska je na nový způsob doručování zásilek vše připraveno. Podívejte se na video:

"Vím, že to působí vědeckofantasticky, ale není to sci-fi. Prostě si stoupnete a ono to před vás položí balíček," prohlásil v rozhovoru pro televizi CBS výkonný ředitel Amazonu Jeff Bezos. Jednou budou stroje nazývané Prime Air stejně běžné jako kamiony, slibuje. 

Firma už automatické kurýry testuje. První nákladní drony jsou schopné během půl hodiny doručit balík o hmotnosti až 2,3 kilogramu do vzdálenosti 15 kilometrů.

"Nebudeme takhle doručovat všechno. Dron vám nepřinese kajak nebo stůl," přiznává výkonný ředitel Bezos. Do zmíněného váhového limitu se však vejde 86 % zboží, které jeho společnost prodává.

Známý internetový prodejce není jediný, kdo si s myšlenkou doručování zboží prostřednictvím bezpilotních letounů pohrává.

Podle CNN o využití dronů uvažuje také restaurační řetězec Dominos. V jeho službách by měly stroje, které lidé znají především jako zabijáky z Pákistánu, doručovat pizzu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 1 hodinou

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy