Nejen zabijáci. Drony budou doručovat zboží od Amazonu

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 12. 2013 11:10
Zboží se k vám snese do půl hodiny, slibuje firma. Čeká se jen na svolení úřadů.
Foto: Youtube.com

SeattleAmerický internetový obchod Amazon.com oznámil, že hodlá doručovat zboží s pomocí dronů.

Koncept je jednoduchý - zákazník si objedná a zaplatí zboží, dojde na smluvené místo a tam se k němu - v jím zvoleném čase - snese bezpilotní vrtulník s balíčkem.

Z informací publikovaných na stránkách Amazon.com vyplývá, že by se robotičtí kurýři mohli v povětří amerických měst začít prohánět hned poté, co civilní využívání tzv. octopterů schválí kontrolní úřady.

Ve Spojených státech by se tak podle serveru BBC mělo stát do konce roku 2015, v Evropské unii pak o rok později.

Týkat by se to mohlo i Česka. Amazon tu nejpozději ve druhé polovině příštího roku plánuje otevřít dvě nová distribuční centra pro evropské zákazníky. Jedno ve Středočeském kraji, druhé nedaleko Brna.

Každé bude mít plochu přes 90 000 metrů čtverečních.

Na serveru společnosti se píše, že z technologického hlediska je na nový způsob doručování zásilek vše připraveno. Podívejte se na video:

"Vím, že to působí vědeckofantasticky, ale není to sci-fi. Prostě si stoupnete a ono to před vás položí balíček," prohlásil v rozhovoru pro televizi CBS výkonný ředitel Amazonu Jeff Bezos. Jednou budou stroje nazývané Prime Air stejně běžné jako kamiony, slibuje. 

Firma už automatické kurýry testuje. První nákladní drony jsou schopné během půl hodiny doručit balík o hmotnosti až 2,3 kilogramu do vzdálenosti 15 kilometrů.

"Nebudeme takhle doručovat všechno. Dron vám nepřinese kajak nebo stůl," přiznává výkonný ředitel Bezos. Do zmíněného váhového limitu se však vejde 86 % zboží, které jeho společnost prodává.

Známý internetový prodejce není jediný, kdo si s myšlenkou doručování zboží prostřednictvím bezpilotních letounů pohrává.

Podle CNN o využití dronů uvažuje také restaurační řetězec Dominos. V jeho službách by měly stroje, které lidé znají především jako zabijáky z Pákistánu, doručovat pizzu.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy