Nejen zabijáci. Drony budou doručovat zboží od Amazonu

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 12. 2013 11:10
Zboží se k vám snese do půl hodiny, slibuje firma. Čeká se jen na svolení úřadů.
Foto: Youtube.com

SeattleAmerický internetový obchod Amazon.com oznámil, že hodlá doručovat zboží s pomocí dronů.

Koncept je jednoduchý - zákazník si objedná a zaplatí zboží, dojde na smluvené místo a tam se k němu - v jím zvoleném čase - snese bezpilotní vrtulník s balíčkem.

Z informací publikovaných na stránkách Amazon.com vyplývá, že by se robotičtí kurýři mohli v povětří amerických měst začít prohánět hned poté, co civilní využívání tzv. octopterů schválí kontrolní úřady.

Ve Spojených státech by se tak podle serveru BBC mělo stát do konce roku 2015, v Evropské unii pak o rok později.

Týkat by se to mohlo i Česka. Amazon tu nejpozději ve druhé polovině příštího roku plánuje otevřít dvě nová distribuční centra pro evropské zákazníky. Jedno ve Středočeském kraji, druhé nedaleko Brna.

Každé bude mít plochu přes 90 000 metrů čtverečních.

Na serveru společnosti se píše, že z technologického hlediska je na nový způsob doručování zásilek vše připraveno. Podívejte se na video:

"Vím, že to působí vědeckofantasticky, ale není to sci-fi. Prostě si stoupnete a ono to před vás položí balíček," prohlásil v rozhovoru pro televizi CBS výkonný ředitel Amazonu Jeff Bezos. Jednou budou stroje nazývané Prime Air stejně běžné jako kamiony, slibuje. 

Firma už automatické kurýry testuje. První nákladní drony jsou schopné během půl hodiny doručit balík o hmotnosti až 2,3 kilogramu do vzdálenosti 15 kilometrů.

"Nebudeme takhle doručovat všechno. Dron vám nepřinese kajak nebo stůl," přiznává výkonný ředitel Bezos. Do zmíněného váhového limitu se však vejde 86 % zboží, které jeho společnost prodává.

Známý internetový prodejce není jediný, kdo si s myšlenkou doručování zboží prostřednictvím bezpilotních letounů pohrává.

Podle CNN o využití dronů uvažuje také restaurační řetězec Dominos. V jeho službách by měly stroje, které lidé znají především jako zabijáky z Pákistánu, doručovat pizzu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy