Nejčernější scénář: Virus může zabít až 7 milionů lidí

Martin Novák Martin Novák
28. 4. 2009 14:10
Epidemiologové nejsou příliš optimističtí, prasečí chřipka se šíří rychle
Malajsijská zdravotnice čeká na letišti v Kuala Lumpuru na přílet letadla z Los Angeles. Pasažéři musejí projít kontrolou, zda nejsou nakaženi prasečí chřipkou.
Malajsijská zdravotnice čeká na letišti v Kuala Lumpuru na přílet letadla z Los Angeles. Pasažéři musejí projít kontrolou, zda nejsou nakaženi prasečí chřipkou. | Foto: Reuters

Hongkong - Jsou pesimistické předpovědi týkající se prasečí chřipky přehnaným panikařením, anebo jde o výjimečný virus, jehož dopad na světovou populaci může být nevídaně tragický?

Názory se rozcházejí, ale lékaři, epidemiologové i experti Světové zdravotnické organizace varují, že tentokrát by lidé neměli jako v minulosti nad celou věcí mávat rukou s tím, že jde o planý poplach a veškerý humbuk za pár týdnů nebo dokonce dnů utichne.

Ze Severní Ameriky a Evropy se dnes chřipka rozšířila dál. První potvrzené případy jsou hlášeny z Izraele a Nového Zélandu.

Věhlasný mikrobiolog K.Y. Yuen z Hongkongské univerzity uvedl pro televizi CNN, že prasečí chřipka má větší „schopnost" přenosu z člověka na člověka než měl například virus plicního onemocnění SARS.

Epidemie SARS vypukla v jihovýchodní Asii v roce 2002 a zabila téměř osm stovek lidí.

Prognózy vědců o dopadu prasečí chřipky jsou černější. Světová zdravotnická organizace počítá i s nejhorší variantou, podle níž může být během následujících měsíců hospitalizováno s vážnými problémy až 30 milionů lidí, přičemž nakazit se mohou stamiliony.

Možná až sedm milionů lidí podle WHO zemře a virus může paralyzovat ekonomiky a vůbec veškerý život v mnoha zemích.

Předobrazem tohoto černého scénáře je Mexico City: veškeré prostory, kde se schází více lidí, jsou zavřené, včetně škol. Provoz omezují i bary a restaurace. Lidé po celém světě jsou varováni, aby do Mexika nelétali.

Odborníci zatím nemají jasno, kdy se objevil první případ prasečí chřipky u člověka. První známý případ v USA se zřejmě objevil 28.března, ale podle Mexičanů je prvním známým nakaženým čtyřletý chlapec z města Veracruz. Ten začal vykazovat příznaky chřipky 4.dubna.

Dosud nejhorší následky měla pro svět španělská chřipka z let 1918 až 1920. Podlehlo jí přibližně čtyřicet milionů lidí.


 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy