reklama
 
 

Nebýt skandálu, mohlo mít Irsko za prezidenta gaye

3. 8. 2011 17:55
Přítel senátora Davida Norrise byl usvědčen ze znásilnění, politik mu chtěl pomoci

Dublin - Ještě minulý týden to vypadalo, že uznávaný akademik, nezávislý senátor a obránce lidských práv může opravdu vyhrát blížící se prezidentské volby v Irsku.

Podporu měl David Norris obrovskou, stal by se prvním gayem, zvoleným do vedení evropského státu.

Pak se ale otevřela stará "skříň" a z ní "vyskákali kostlivci". Do jeho prezidentské kampaně vpadli nekompromisně a Norris z volebního klání odstoupil.

"Moc rád bych měl možnost jako prezident Irska poskytovat své služby celému národu. To už ale není možné," řekl zklamaný politik médiím na schodech před svým dublinským domem.

Zavilý bojovník

Norris v roce 1997 - tehdy působil jako poslanec - napsal izraelským úřadům dopis, ve kterém žádal o milost pro svého tehdejšího přítele Ezru Jicchaka Nawiho. Ten byl tehdy obviněn ze znásilnění patnáctiletého chlapce.

Dopis napsal na papír s hlavičkou irského parlamentu. Známý lidskoprávní aktivista Ezra Nawi byl ale později usvědčen a poslán do vězení.

Norrisovu kandidaturu pohřbili také irští zákonodárci. Během úterního nočního zasedání rozhodli, že ho už nepodpoří.

"Hluboce lituji veškerých kontroverzí týkajících se mého někdejšího partnera Ezry Nawiho. Jeho neuctivé chování teď dostihlo mne samotného. Existuje nebezpečí, že bude mít vliv i na ostatní mé blízké, ať už z politického, nebo soukromého života. Je důležité, abych se zachoval rozhodně a vše zastavil," prohlásil o své končící kandidatuře Norris, přední irský znalec života a díla spisovatele Jamese Joyce.

Norris proslul během 80. let, kdy prakticky sám - po čtrnáctiletém boji - dokázal prosadit zrušení zákonů namířených proti homosexuálům. Nemluvě o jeho přispění k odkazu Jamese Joyce.

autor: Zahraničí | 3. 8. 2011 17:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama