Po Arabech vyšli do ulic také Izraelci

Radim Klekner Radim Klekner
2. 8. 2011 16:29
Protesty vyvolala především krize na trhu s byty
Uprostřed Rothschildova bulváru protestují ve stanech tisíce mladých lidí.
Uprostřed Rothschildova bulváru protestují ve stanech tisíce mladých lidí. | Foto: Reuters

Tel Aviv - Protesty statisíců občanů přiměly počátkem roku v rámci "arabského jara" k odstoupení z funkce tuniského prezidenta bin Alího i jeho egyptského protějška Husního Mubaraka.

Teď se otřásá křeslo pod izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Izraelci ale neprotestují proti autoritativnímu způsobu vládnutí, nýbrž proti politice odbourávání sociálního státu uskutečňované Netanjahuovým kabinetem.

Židovský stát se sice nepotýká s finanční a hospodářskou krizí jako ještě před nedávnem většina okolního světa, čím dál více hlouběji do kapes má ale dnes stále větší počet Izraelců.

Ze všeho nejmarkantněji se to projevuje na trhu s byty. Pořídit si v centru velkých měst nové bydlení za přijatelnou cenu je pro většinu obyvatel vyloučeno.

Tel Aviv se během dvou let Netanjahuovy vlády stal jedním z nejdražších měst na světě. Nájmy jsou zde vyšší nežli v Paříži, Milánu či New Yorku.

O posledním víkendu pochodovalo proto ulicemi Tel Avivu 150 tisíc rozhořčených obyvatel města.

Stany na Rothschildově bulváru

Vše začalo tím, že šestadvacetiletá filmařka Daphni Leefová dostala výpověď z bytu a nový za cenu, kterou by si mohla dovolit, sehnat nedokázala.

Premiér Netanjahu čelí zřejmě nejvážnější krizi své vlády.
Premiér Netanjahu čelí zřejmě nejvážnější krizi své vlády. | Foto: Reuters

Rozhodla se proto postavit si na protest stan na travnatém pásu uprostřed nejvýstavnější telavivské třídy, na Rothschildově bulváru. Během několika hodin se k ní přidaly desítky dalších mladých lidí, kteří musí řešit stejný problém.

"Rothschildův bulvár je naše náměstí Tahrír!" hlásají transparenty protestujících studentů v narážce na název místa v centru Káhiry, kde se scházeli a stále scházejí mladí Egypťané nespokojení se situací v jejich zemi.

"Protesty mají leccos společného s těmi, jež proběhly v arabských zemích," řekl deníku Le Monde politolog Pierre Reno. "Vede je vzdělaná mládež, která se organizuje přes sociální sítě internetu."

Stávka lékařů

Protesty mají mohutnou podporu veřejnosti. Podle průzkumu deníku Haaretz s nimi souhlasí 87 procent dotazovaných. Čtyřiapadesát procent z nich vyslovuje s prací Netanjahuova kabinetu velkou nespokojenost.

Do výstavby a rozšiřování osad na Západním břehu investuje Izrael obrovské částky.
Do výstavby a rozšiřování osad na Západním břehu investuje Izrael obrovské částky. | Foto: Reuters

Není divu. Zatímco v roce 2009 žilo v Izraeli pod hranicí chudoby patnáct procent obyvatelstva, teď je to již 35 procent populace.

Do skupiny těch nejchudších totiž izraelský "turbokapitalismus" hnaný rychlým rozvojem nejmodernějších technologií vhání čím dál více příslušníků střední třídy.

Také kupříkladu lékaře, kteří již čtyři měsíce protestují za vyšší mzdy. Šéf lékařské komory zahájil dokonce protestní hladovku.

Velkou zásluhu na zbídačení širokých vrstev obyvatelstva má Netanjahuova politika štědrých státních dotací určených k výstavbě a rozšiřování židovských osad na Západním břehu Jordánu.

Velká města ale zůstávají v tomto ohledu stranou pozornosti vládního kabinetu, tvořeného pravicovým Likudem, centristickou Nezávislostí, náboženskou stranou Šás, nacionalistickou formací Yisrael Beiteinu a ortodoxním uskupením Jednotný judaismus tóry.

Premiér se protesty v pondělí pokusil utlumit příslibem výstavby 50 tisíc sociálních bytů a zajištěním ubytování pro deset tisíc studentů izraelských univerzit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy