Navalnyj je na svobodě. Lekl se Kreml protestů?

Jiří Just Jiří Just
19. 7. 2013 9:37
Soud překvapivě rozhodl o propuštění Alexeje Navalného z vazby
Alexej Navalnyj je na svobodě. Prozatím. Na snímku s manželkou Julií.
Alexej Navalnyj je na svobodě. Prozatím. Na snímku s manželkou Julií. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Pouze 24 hodin poté, co byl lídr ruské opozice Alexej Navalnyj odsouzen k pětiletému trestu a odveden do vazby, soud rozhodl o jeho propuštění.

Navalnyj má ale zakázáno opustit území Ruska, dokud jeho případ neprojedná odvolací soud.

"Navalnyj dříve neporušil zákaz opuštění (státního území), kromě toho je zaregistrovaným kandidátem na starostu Moskvy. Jeho vazba by proto narušovala naplnění jeho práva přístupu k voličům," oznámil prokurátor Sergej Bogdanov.

Soud s jeho pozicí souhlasil.

O propuštění z vazby, ihned po včerejším vynesení rozsudku, požádal státní žalobce. Podle expertů to je velmi neobvyklý krok ze strany státních orgánů.

"Je to velmi zvláštní případ. Pokud soud rozhodne o nepodmíněném odnětí svobody, odsouzeného přímo v soudní síni zatknou. Zákon nepředpokládá, že by se člověk po odsuzujícím rozsudku nacházel na svobodě," řekla ruské agentuře RAPSI právnička Oxana Michalkinová.

Prokurátor obrátil

Jak na začátku pátečního soudního líčení řekl sám Navalnyj, celá situace s žádostí o jeho propuštění na svobodu ho udivila. Upozornil přitom, že to byl právě prokurátor Bogdanov, jenž pro opozičníka požadoval šestiletý trest. A nyní obrátil.

Populárního opozičního předáka Alexeje Navalného poslal ve čtvrtek soud v ruském městě Kirov na pět let do vězení za zpronevěru 16 milionů rublů. Té se měl dopustit v roce 2009, když, coby poradce gubernátora Kirovské oblasti, okradl lesnický podnik Kirovles o 10 tisíc metrů krychlových dřeva.

Uvěznění Navalného vyvolalo masové demonstrace v Moskvě, Petrohradu a dalších ruských městech. Podle některých odhadů v ruské metropoli do ulic vyšlo několik desítek tisíc osob. Více než 200 demonstrantů moskevská police zadržela.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy