Navalnyj je na svobodě. Lekl se Kreml protestů?

Jiří Just Jiří Just
19. 7. 2013 9:37
Soud překvapivě rozhodl o propuštění Alexeje Navalného z vazby
Alexej Navalnyj je na svobodě. Prozatím. Na snímku s manželkou Julií.
Alexej Navalnyj je na svobodě. Prozatím. Na snímku s manželkou Julií. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Pouze 24 hodin poté, co byl lídr ruské opozice Alexej Navalnyj odsouzen k pětiletému trestu a odveden do vazby, soud rozhodl o jeho propuštění.

Navalnyj má ale zakázáno opustit území Ruska, dokud jeho případ neprojedná odvolací soud.

"Navalnyj dříve neporušil zákaz opuštění (státního území), kromě toho je zaregistrovaným kandidátem na starostu Moskvy. Jeho vazba by proto narušovala naplnění jeho práva přístupu k voličům," oznámil prokurátor Sergej Bogdanov.

Soud s jeho pozicí souhlasil.

O propuštění z vazby, ihned po včerejším vynesení rozsudku, požádal státní žalobce. Podle expertů to je velmi neobvyklý krok ze strany státních orgánů.

"Je to velmi zvláštní případ. Pokud soud rozhodne o nepodmíněném odnětí svobody, odsouzeného přímo v soudní síni zatknou. Zákon nepředpokládá, že by se člověk po odsuzujícím rozsudku nacházel na svobodě," řekla ruské agentuře RAPSI právnička Oxana Michalkinová.

Prokurátor obrátil

Jak na začátku pátečního soudního líčení řekl sám Navalnyj, celá situace s žádostí o jeho propuštění na svobodu ho udivila. Upozornil přitom, že to byl právě prokurátor Bogdanov, jenž pro opozičníka požadoval šestiletý trest. A nyní obrátil.

Populárního opozičního předáka Alexeje Navalného poslal ve čtvrtek soud v ruském městě Kirov na pět let do vězení za zpronevěru 16 milionů rublů. Té se měl dopustit v roce 2009, když, coby poradce gubernátora Kirovské oblasti, okradl lesnický podnik Kirovles o 10 tisíc metrů krychlových dřeva.

Uvěznění Navalného vyvolalo masové demonstrace v Moskvě, Petrohradu a dalších ruských městech. Podle některých odhadů v ruské metropoli do ulic vyšlo několik desítek tisíc osob. Více než 200 demonstrantů moskevská police zadržela.

 

Právě se děje

Další zprávy