Navalnyj je na svobodě. Lekl se Kreml protestů?

Jiří Just Jiří Just
19. 7. 2013 9:37
Soud překvapivě rozhodl o propuštění Alexeje Navalného z vazby
Alexej Navalnyj je na svobodě. Prozatím. Na snímku s manželkou Julií.
Alexej Navalnyj je na svobodě. Prozatím. Na snímku s manželkou Julií. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Pouze 24 hodin poté, co byl lídr ruské opozice Alexej Navalnyj odsouzen k pětiletému trestu a odveden do vazby, soud rozhodl o jeho propuštění.

Navalnyj má ale zakázáno opustit území Ruska, dokud jeho případ neprojedná odvolací soud.

"Navalnyj dříve neporušil zákaz opuštění (státního území), kromě toho je zaregistrovaným kandidátem na starostu Moskvy. Jeho vazba by proto narušovala naplnění jeho práva přístupu k voličům," oznámil prokurátor Sergej Bogdanov.

Soud s jeho pozicí souhlasil.

O propuštění z vazby, ihned po včerejším vynesení rozsudku, požádal státní žalobce. Podle expertů to je velmi neobvyklý krok ze strany státních orgánů.

"Je to velmi zvláštní případ. Pokud soud rozhodne o nepodmíněném odnětí svobody, odsouzeného přímo v soudní síni zatknou. Zákon nepředpokládá, že by se člověk po odsuzujícím rozsudku nacházel na svobodě," řekla ruské agentuře RAPSI právnička Oxana Michalkinová.

Prokurátor obrátil

Jak na začátku pátečního soudního líčení řekl sám Navalnyj, celá situace s žádostí o jeho propuštění na svobodu ho udivila. Upozornil přitom, že to byl právě prokurátor Bogdanov, jenž pro opozičníka požadoval šestiletý trest. A nyní obrátil.

Populárního opozičního předáka Alexeje Navalného poslal ve čtvrtek soud v ruském městě Kirov na pět let do vězení za zpronevěru 16 milionů rublů. Té se měl dopustit v roce 2009, když, coby poradce gubernátora Kirovské oblasti, okradl lesnický podnik Kirovles o 10 tisíc metrů krychlových dřeva.

Uvěznění Navalného vyvolalo masové demonstrace v Moskvě, Petrohradu a dalších ruských městech. Podle některých odhadů v ruské metropoli do ulic vyšlo několik desítek tisíc osob. Více než 200 demonstrantů moskevská police zadržela.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 53 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy