Navalnyj je na svobodě. Lekl se Kreml protestů?

Jiří Just Jiří Just
19. 7. 2013 9:37
Soud překvapivě rozhodl o propuštění Alexeje Navalného z vazby
Alexej Navalnyj je na svobodě. Prozatím. Na snímku s manželkou Julií.
Alexej Navalnyj je na svobodě. Prozatím. Na snímku s manželkou Julií. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Pouze 24 hodin poté, co byl lídr ruské opozice Alexej Navalnyj odsouzen k pětiletému trestu a odveden do vazby, soud rozhodl o jeho propuštění.

Navalnyj má ale zakázáno opustit území Ruska, dokud jeho případ neprojedná odvolací soud.

"Navalnyj dříve neporušil zákaz opuštění (státního území), kromě toho je zaregistrovaným kandidátem na starostu Moskvy. Jeho vazba by proto narušovala naplnění jeho práva přístupu k voličům," oznámil prokurátor Sergej Bogdanov.

Soud s jeho pozicí souhlasil.

O propuštění z vazby, ihned po včerejším vynesení rozsudku, požádal státní žalobce. Podle expertů to je velmi neobvyklý krok ze strany státních orgánů.

"Je to velmi zvláštní případ. Pokud soud rozhodne o nepodmíněném odnětí svobody, odsouzeného přímo v soudní síni zatknou. Zákon nepředpokládá, že by se člověk po odsuzujícím rozsudku nacházel na svobodě," řekla ruské agentuře RAPSI právnička Oxana Michalkinová.

Prokurátor obrátil

Jak na začátku pátečního soudního líčení řekl sám Navalnyj, celá situace s žádostí o jeho propuštění na svobodu ho udivila. Upozornil přitom, že to byl právě prokurátor Bogdanov, jenž pro opozičníka požadoval šestiletý trest. A nyní obrátil.

Populárního opozičního předáka Alexeje Navalného poslal ve čtvrtek soud v ruském městě Kirov na pět let do vězení za zpronevěru 16 milionů rublů. Té se měl dopustit v roce 2009, když, coby poradce gubernátora Kirovské oblasti, okradl lesnický podnik Kirovles o 10 tisíc metrů krychlových dřeva.

Uvěznění Navalného vyvolalo masové demonstrace v Moskvě, Petrohradu a dalších ruských městech. Podle některých odhadů v ruské metropoli do ulic vyšlo několik desítek tisíc osob. Více než 200 demonstrantů moskevská police zadržela.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy