Naděje pro Afriku. Do Libérie míří vakcína proti ebole

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
23. 1. 2015 13:39
Farmaceutická firma chce látku otestovat na 10 000 dobrovolníků. Bude však obtížné prokázat účinnost očkovací látky, protože epidemie už ustupuje.
Afričtí lékaři dostanou potenciální zbraň proti ebole.
Afričtí lékaři dostanou potenciální zbraň proti ebole. | Foto: Reuters

Monrovia - Do Libérie míří zásilka prvních 300 dávek experimentální vakcíny proti ebole.

Firma GlaxoSmithKline (GSK) chce látku otestovat na 10 tisících dobrovolníků.

První dobrovolník by měl být imunizován v nejbližších týdnech.

Zaslaná očkovací látka je od propuknutí nynější epidemie krvácivé horečky vůbec prvním preventivním lékem, který bude k dispozici v jedné z nejhůře postižených zemí.

Jedna z verzí vakcíny dosud byla vyzkoušena na 200 zdravých dobrovolnících v Británii, USA, Švýcarsku a Mali.

Experti ale upozorňují, že bude obtížné prokázat skutečnou účinnost očkovací látky, protože nových případů eboly se v posledních týdnech vyskytuje stále méně.

Celkově má být pokusně očkováno celkem 30 tisíc dobrovolníků včetně zdravotníků z "přední linie". Z toho 10 tisíc má být očkováno nyní dodanou vakcínou od GSK, na dalších 10 tisíc má být vyzkoušen placebo efekt a dalších 10 tisíc lidí by mělo dostat jiné experimentální injekce.

Už 22 000 nakažených

Celkem se už nemocí v západní Africe nakazilo téměř 22 tisíc lidí, z čehož více než 8 600 nemoci podlehlo. Nejvíce nakažených a mrtvých připadá na Sierru Leone, Guineu a Libérii, v nichž se také mají odehrát zkoušky experimentálních vakcín proti ebole. Smrtící virus se dosud podařilo zcela vymýtit v Mali, Nigérii a Senegalu.

Proti nákaze doposud neexistuje žádný oficiálně schválený lék a ani vakcína. Několik slibných preparátů je ale ve vývoji.

V případě vakcín se od podzimu testují dvě látky, jedna je od společnosti GlaxoSmithKline a druhou vyrobily ve spolupráci firmy NewLink Genetics a Merck. Třetí preparát, jenž vyvinula společnost Jansen patřící pod Johnson & Johnson, je v současné době ve fázi prvních testů na lidech.

 

Právě se děje

Další zprávy