Na Sumatře se zřítil vojenský letoun, nejméně 116 mrtvých

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 30. 6. 2015 19:37
Příčina neštěstí není jasná, pilot hlásil problémy s motorem. Stroj Hercules C-130 spadl krátce po startu.
Místo tragédie.
Místo tragédie. | Foto: Reuters

Medan - Na severu indonéského ostrova Sumatra havaroval armádní letoun Hercules C-130.

Podle dostupných informací dopadl stroj se 113 lidmi na palubě na obytnou čtvrť ve městě Medan, kde poničil dva domy, auto a začal hořet.

Celkem si tragédie vyžádala nejméně 116 lidí. 

S odvoláním na mluvčího armády Aguse Supriatnu o tom informovala agentura AFP, podle níž zahynulo všech 113 lidí na palubě stroje. Další mrtví jsou podle agentury oběti, jež byly na místě, kam letoun dopadl.

Supriatna AFP řekl, že v letadle bylo 101 pasažérů a dvanáctičlenná posádka a nikdo z nich nepřežil. "Ne, ne. Žádní přeživší. Právě se vracím z místa," citovala agentura slova mluvčího armády.

Místní úřad pro záchranné práce a hledání nezvěstných osob předtím uvedl, že o život přišly nejméně tři osoby, které se nacházely v prostoru, kam se havarovaný letoun zřítil. Podle AFP ale hned upozornil, že tento údaj se může zvýšit.

Agentura s odvoláním na sdělení pracovníků jedné z nemocnic v Medanu rovněž napsala, že z trosek byla doposud vytažena těla 84 obětí neštěstí a byla převezena do márnice. Podle dosavadních informací médií jsou zhruba tři desítky mrtvých identifikovány.

Letoun typu C-130B Hercules, který byl v provozu od roku 1964, mířil z vojenské základny v Medanu k odlehlému souostroví Natuna. Pilot žádal o návrat na základnu kvůli problémům s motorem. "Letadlo se zřítilo ve chvíli, kdy se otáčelo kvůli návratu na letiště," uvedl Supriatna. V letadle cestovali i rodinní příslušníci vojáků a mezi oběťmi je přinejmenším jedno dítě.

"Několikrát proletělo nad hlavou, opravdu nízko," uvedla Elfrida Elfiová, recepční v hotelu Golden Eleven. "Pak jsme viděli oheň a černý dým. Po třetím přeletu narazilo do střechy hotelu a vybuchlo," dodala. Stroj podle ní zasáhl i masážní salon, kde v tu dobu bývá hodně klientů.

Podruhé za deset let

Stroj byl na cestě ze základny Medan na odlehlé Natunské ostrovy.

Agentura AP připomíná, že je to již podruhé za posledních deset let, co na obytnou čtvrť v třetím nejlidnatějším indonéském městě Medanu spadlo letadlo. V září 2005 se krátce po startu z letiště Polonia v Medanu zřítil Boeing 737 společnosti Mandala Airlines. Zahynulo tehdy 143 lidí, z toho 30 na zemi.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy