reklama
 
 

Egyptský plán na příměří selhal, Izrael opětuje palbu Hamásu

AKTUALIZOVÁNO 15. 7. 2014
Izrael návrh na příměří přijal, nicméně již hodinu poté začaly na židovský stát dopadat další rakety vypálené z Pásma Gazy. Jedna z nich zabila 37letého Izraelce.

Jeruzalém - Izraelská vláda sice v úterý schválila příměří s palestinským hnutím Hamás, které předložil Egypt, ale po několika hodinách oznámila, že obnovila ostřelování.

Podle úřadu premiéra Benjamina Netanjahua totiž na území židovského státu dopadly další desítky raket z Pásma Gazy.

Kapitulaci odmítáme, prohlásili ozbrojenci

Mluvčí Hamásu Samí abú Zuhrí už dopoledne podle agentury AP uvedl, že hnutí příměří odmítá, protože je pro něj nepřijatelné.

Jeden z jeho vysokých představitelů Músá abú Marzúk, který je nyní v Káhiře, se ale později nechal slyšet, že svou oficiální pozici Hamás ještě nezaujal a že o návrhu se stále debatuje.

Brigády Kásam ve svém úterním stanovisku ohlásily zintenzivnění bojů.

"Návrh příměří by znamenal kapitulaci, což naprosto odmítáme. Naše bitva s nepřítelem ještě zesílí," citovaly agentury AFP a Reuters z prohlášení Kásamu.

Rakety vypálené z Gazy začaly na izraelské území opět dopadat již asi hodinu po izraelském oznámení o schválení příměří. Nedlouho po poledni pak izraelský premiér vojákům nařídil obnovit letecké údery.

"Izraelské jednotky opět útočí," potvrdila armádní mluvčí poté, co byly v Pásmu Gazy zasaženy nejméně dva cíle. Šrapnel z palestinské rakety, která dopadla nedaleko hraničního přechodu Erez, večer smrtelně zranil 37letého Izraelce. Muž po převozu do nemocnice v jihoizraelském Aškelonu zemřel.

Příležitost k demilitarizaci

Izraelský premiér egyptský návrh na příměří označil za příležitost, jak "demilitarizovat" Pásmo Gazy.

"Jestliže ale Hamás nepřijme návrh na příměří, což nyní vypadá, že tomu tak je, Izrael bude mít veškerou mezinárodní legitimitu k tomu, aby rozšířil vojenskou operaci s cílem dosáhnout požadovaného klidu zbraní," dodal Netanjahu.

Podle egyptského návrhu měl klid zbraní začít dnes v 08:00 SELČ. Příměří tak bylo z izraelské strany schváleno jen minuty před tímto termínem, uvedla agentura Reuters. Izraelský kabinet jednal o navrhovaných podmínkách příměří od 06:00 SELČ, kdy se ministři sešli v budově vojenského velitelství v Tel Avivu.

Egypt žádá otevření hranic

I když příměří začalo podle návrhu platit ráno, Egypt stanovil, že obě strany mají ještě 12 hodin na to, aby se dojednanými podmínkami začaly řídit, to znamená, že mají definitivně ukončit vojenské akce do 20:00 SELČ.

Měly by se rovněž otevřít hraniční přechody do Pásma Gazy kvůli zásobování obyvatelstva. Po 48 hodinách by chtěl Egypt v Káhiře zprostředkovat další nepřímé rozhovory obou stran konfliktu.

Pět obětí v Pásmu Gazy

Izrael ještě přes noc podnikl nálety na 25 cílů v Pásmu Gazy. Podle Palestinců při nich zemřelo pět lidí. Jak uvedla palestinská agentura Maan, celkový počet obětí na palestinské straně se tak vyšplhal na nejméně 192. OSN odhaduje, že tři čtvrtiny z nich byli civilisté.

Dalších nejméně 1400 Palestinců utrpělo zranění. Jen pár minut před izraelským oznámením o přijetí příměří byly z Gazy vypáleny dvě rakety do oblasti kolem izraelského města Aškelon. Zachytil je a zneškodnil protiraketový systém Iron Dome, uvedl list Times of Israel.

Do Egypta měl dnes podle dřívějších informací přiletět americký ministr zahraničí John Kerry a jednat o podmínkách příměří mezi Izraelem a Hamásem.

Agentura AP s odvoláním na nejmenovaný diplomatický zdroj uvedla, že Kerry své plány dlouho zvažoval, nakonec se ale rozhodl, že již nikam nepojede, svou devítidenní cestu po Evropě a Asii dnes ukončí a vrátí se do Spojených států. Šéf americké diplomacie byl v uplynulých dnech ve Vídni, kde jednal o íránském jaderném programu.

České ministerstvo zahraničí přivítalo návrh na příměří a ocenilo konstruktivní úlohu Egypta. Vyjádřilo také lítost nad tím, že tato iniciativa ztroskotala navzdory jejímu předchozímu přijetí ze strany Izraele, a vyzvalo Hamas a další ozbrojené skupiny v Pásmu Gazy, aby okamžitě přestaly útočit a umožnily tak nastolení příměří. Ačkoli prý Česká republika uznává právo Izraele na přijetí vhodných opatření k ochraně svých obyvatel, vyjádřilo ministerstvo znepokojení nad "katastrofálním dopadem" současné situace na palestinské civilní obyvatelstvo, zejména děti.

autoři: ČTK, Zahraničí | 15. 7. 2014

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama