Mubarak odmítl, že by nařídil zabíjení demonstrantů

ČTK ČTK
13. 8. 2014 14:46
Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak před soudem popřel, že nařídil zabíjení demonstrantů při protestech v roce 2011.
Husní Hubarak na snímku z roku 2013 poslouchá verdikt, na jehož základě byl sice podmínečně propuštěn z vazby, kvůli jinému obvinění ale za mřížemi zůstal.
Husní Hubarak na snímku z roku 2013 poslouchá verdikt, na jehož základě byl sice podmínečně propuštěn z vazby, kvůli jinému obvinění ale za mřížemi zůstal. | Foto: Reuters

Káhira - Svržený egyptský prezident Husní Mubarak ve středu 13. srpna před soudem v Káhiře prohlásil, že nenařídil zabíjení demonstrantů při protestech v roce 2011, které vedly k jeho pádu.

Politik je souzen za spoluúčast na smrti asi osmi stovek účastníků protivládních demonstrací. Verdikt v tomto procesu má být vynesen 27. září.

Sedíc na nosítkách v kleci v soudní síni, Mubarak během prvního dlouhého projevu vypočítával úspěchy své téměř třicetileté vlády.

Uvedl, že nebyl donucen odstoupit z funkce, ale vzdal se jí dobrovolně, aby se Egypt vyhnul "peklu".

Po odchodu z funkce prý musí čelit "urážkám, pomluvám a obviněním." Jak dodal, Egyptu vládl "s obětavostí, ctí a poctivostí.

U soudu nebyl poprvé

Šestaosmdesátiletý Mubarak byl svržen revolucí začátkem roku 2011 a kvůli smrti demonstrantů byl již jednou souzen.

Za vlády islamistického Muslimského bratrstva dostal v roce 2012 doživotí, avšak odvolací soud rozsudek loni zrušil a nařídil opakování procesu.

Loni v srpnu byl Mubarak rovněž propuštěn z vězení a nyní pobývá v režimu domácího vězení ve vojenské nemocnici na předměstí Káhiry.

Bývalý egyptský prezident stanul před soudem společně se svými syny a dalšími bývalými egyptskými představiteli.

V jiném procesu mu soud letos v květnu uložil tři roky vězení za zpronevěru. Jeho synové Gamál a Alá tehdy dostali za korupci a zpronevěru po čtyřech letech.

Podle soudu měli použít veřejné prostředky určené na rekonstrukci prezidentských paláců k vylepšení svých soukromých rezidencí.

 

Právě se děje

Další zprávy