Nejstřeženější vězení vítá Moussaouiho

rst, ČTK
13. 5. 2006 18:08
Florence - Je to nejhlídanější věznice v USA a zřejmě i na celém světě. Coloradská věznice Supermax přivítala odsouzeného teroristu Zacariase Moussaouiho.
Věznice ve Florence byla vybudována v roce 1995. Dvoupatrová budova za 60 milionů dolarů má trojúhelníkový tvar. Byli do ní přesunuti trestanci držení ve vězení v Marionu ve státě Illinois, které nahradilo Alcatraz po jeho uzavření v roce 1963
Věznice ve Florence byla vybudována v roce 1995. Dvoupatrová budova za 60 milionů dolarů má trojúhelníkový tvar. Byli do ní přesunuti trestanci držení ve vězení v Marionu ve státě Illinois, které nahradilo Alcatraz po jeho uzavření v roce 1963 | Foto: Supermaxed

Infobox

cela

VYBAVENÍ CELY:

  • 3,5 x 2 metry
  • zvuková izolace
  • dveře z masivní oceli
  • umyvadlo a toaleta se při ucpání automaticky zastaví
  • zapalovač je zabudovaný ve zdi
  • postel, židle i stůl jsou z betonu
  • sprchový kout: časový spínač znemožňuje zatopení cely
  • okno: 10 cm široké, výhled na nebe
  • videokamera sleduje vězně 24 hodin denně
  • malá černobílá TV vysílá náboženské a vzdělávací pořady

 

Zacarias Moussaoui, odsouzený ve Spojených státech na doživotí za podíl na teroristických útocích z 11. září 2001, nastoupil dnes svůj trest.

Bude si jej odpykávat v nejpřísnější americké věznici v Coloradu, kam byl podle agentury AP převezen v noci na dnešek z Virginie. Zde stráví v cele 23 hodin denně na samotce.

Speciální policejní tým vyzvedl Moussaouiho z věznice ve virginské Alexandrii a přepravil jej malým služebním letadlem do federální trestnice ve Florence v Coloradu. Moussaoui byl jediným vězněm na palubě, řekl zástupce policie v Denveru Ken Deal.

Zda sedmatřicetiletý Francouz učinil během letu nějaké prohlášení, ale neuvedl. "Je bezpečně ve vězení v Colaradu. Všichni vězni, kteří jsou tam převáženi, jsou předáváni za přísných bezpečnostních podmínek," dodal Deal.

Teroristův převoz se konal ve stejný den, kdy se jeho právníci odvolali proti doživotnímu trestu a kdy soud zamítl jeho žádost o nový proces.

Colorádský Alkatraz

Věznice ve Florence byla vybudována v roce 1995. Dvoupatrová budova za 60 milionů dolarů má trojúhelníkový tvar. Byli do ní přesunuti trestanci držení ve vězení v Marionu ve státě Illinois, které nahradilo Alcatraz po jeho uzavření v roce 1963.

Mezi neblaze proslulými obyvateli "Supermaxu" je například Theodore Kaczynski, přezdívaný Unabomber podle toho, že si jako terče vybíral univerzity a aerolinie. Svůj trest si zde odpykává i další atentátník a svého času nejhledanější zločinec v USA Eric Rudolph.

Cely ve věznici jsou zvukově izolované. Navrženy byly tak, aby trestanci nepřišli do styku s ostatními ani očním kontaktem. Každá cela o velikosti dva krát tři a půl metru má podlouhlé, úzké okno s pohledem na další zdi vězení nebo na dvůr. Jako postel funguje betonový stupínek s matrací. Každá cela je vybavena ještě betonovou židlí, sprchnou a toaletou.

Vězni se ven z cel dostanou pouze na hodinu denně, mohou například hrát basketball. Někteří si čerstvého vzduchu užijí déle jako odměnu za dobré chování. Trestanci si mohou také doplnit vzdělání - v každé cele je televize, která vysílá vzdělávací program. Mše jsou slouženy v malé kapli.

 

Právě se děje

Další zprávy