Mladí Arabové se obávají Islámského státu a nevěří v chalífát, ukázal průzkum

ČTK ČTK
12. 4. 2016 20:15
Většina mladých obyvatel arabských zemí považuje podle průzkumu za nejdůležitější stabilitu a největšího nepřítele vidí v organizaci Islámský stát. Šestina z dotázaných věří, že se těmto radikálům podaří naplnit cíl v podobě ustavení životaschopného chalífátu. Jen pět let po takzvaném arabském jaru dávají mladí lidé přednost stabilitě před šířením demokratických reforem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dubaj - Mladí občané arabských zemí považují za nejdůležitější výzvu vzestup radikální organizace Islámský stát (IS).

Podle průzkumu, který v úterý zveřejnila konzultantská firma Penn Schoen Berland, většina dotázaných považuje zajištění stability svých zemí za důležitější než demokracii.

Průzkum se prováděl mezi 3500 občany monarchií Perského zálivu a deseti dalších arabských států. Účastníci průzkumu byli ve věku od 18 do 24 let.

Tři ze čtyř oslovených znepokojuje vzestup IS, ale jenom šestina věří, že se těmto radikálům podaří naplnit cíl v podobě ustavení životaschopného chalífátu. Čtvrtina účastníků průzkumu je toho názoru, že důvodem, proč se k IS připojují mladí lidé, je hlavně nezaměstnanost.

Autoři průzkumu upozornili, že pět let po takzvaném arabském jaru většina oslovených dává přednost zajištění stability ve své zemi před demokratickými reformami, jež byly hlavními požadavky účastníků revolucí v arabských státech. Zajištění stability chápe jako důležitější 58 procent dotázaných, zatímco šíření demokracie 28 procent lidí. Dvě třetiny účastníků ankety si ale přejí, aby politici zlepšili situaci na poli osobní svobody a lidských práv.

"V roce 2016 si jenom 32 procent mladých Arabů myslí, že situace v arabském světě se po revolucích zlepšila, zatímco v roce 2012 si to myslelo 72 procent lidí," tvrdí autoři průzkumu.

Vztahy mezi většinovými sunnity a menšinovými šíity v muslimské komunitě vnímá jako zhoršující se v minulých pěti letech až 47 procent mladých Arabů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy