Sýrie chce prolomit izolaci. Prezident míří za Sarkozym

Blahoslav Hruška
12. 7. 2008 13:30
Bašár Asad míří do Elysejského paláce
Portréty Bašára Asada jsou v Sýrii na každém rohu.
Portréty Bašára Asada jsou v Sýrii na každém rohu. | Foto: Reuters

Paříž - Javier Solana, Nancy Pelosiová, Ursula Plassniková, ale i Jiří Paroubek. To jsou jen někteří z řady politiků, kteří v nedávné době navštívili prezidentský palác v Damašku.

Teď se ale syrský prezident Bašár Asad dočká nebývalé pocty - poprvé od pohřbu papeže Jana Pavla II. před třemi lety kontroverzní politik stojící v čele autoritativního režimu vycestuje oficiálně do Evropy.

Jeho hostitelem nebude nikdo jiný než francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Souběžně bude v Paříži také jednat šéf syrské diplomacie Valíd Muállim.

Asad se podobně jako čtyřicítka dalších politiků zúčastní v neděli summitu zemí Středomořské unie, partnerství zemí Maghrebu a Blízkého východu s EU, které prosazuje právě Francie.

V předvečer čeká vystudovaného oftalmologa, který drží otěže represivního panství v Sýrii již sedm let, přijetí v Elysejském paláci.

„Má návštěva je důležitá z mnoha důvodů," řekl Asad v rozhovoru pro list Le Figaro. „Mimo jiné proto, že jsme svědky přelomu mezi současnou politikou Francie a politikou minulosti. Nová politika je mnohem realističtější a odpovídá zájmům obou států," dodal syrský prezident.

Sýrie by totiž ráda vystoupila z izolace, kam se dostala kvůli podpoře libanonského militantního hnutí Hizballáh a íránského režimu. Asad se také netají svou podporou radikálních Palestinců a protiizraelskými názory.

Kaddáfí už v Elysejském paláci byl. Teď večeře čeká i na Asada.
Kaddáfí už v Elysejském paláci byl. Teď večeře čeká i na Asada. | Foto: Reuters

Druhý Kaddáfí

Asadovým snem tak v podstatě je stát se druhým Muammarem Kaddáfím a podobně jako libyjský plukovník pomáhat Západu s kontakty na militantní organizace. Dobré vztahy s Kaddáfím si ostatně Sarkozy pěstuje již delší dobu a libyjský lídr dokonce nocoval ve svém berberském stanu v zahradách Elysejského paláce.

Francouzi ale Asadovo přijetí u Sarkozyho vidí také jako zúčtování s érou Jacquese Chiraka.

Právě Sarkozyho předchůdce totiž před třemi lety přerušil styky s Damaškem kvůli pravděpodobnému syrskému podílu na vraždě libanonského premiéra Rafíka Harírího, jehož někdejší francouzský prezident považoval za svého přítele.

 

Právě se děje

Další zprávy