Islámábád - Pákistánský ministr železnic Ghulám Ahmad Balur nabídl odměnu 100 tisíc dolarů za smrt autora protiislámského filmu Nevinnost muslimů. Agentuře AP řekl, že by odměnu zaplatil z vlastní kapsy.
V islámských zemích v uplynulých dnech protestovaly tisíce vyznavačů islámu proti zmíněnému filmu, jenž podle nich uráží jejich proroka Mohameda, když jej vykresluje jako podvodníka a chlípníka.
V Islámábádu v sobotu pokojně demonstrovalo přes 1500 lidí. Nespočet zraněných a desítky zatčených si ale podle agentury Reuters vyžádal policejní zásah proti demonstrantům v bangladéšské metropoli Dháce. Demonstranti z různých islámských uskupení ohlásili na protest proti policejní akci na neděli celonárodní generální stávku.
Protestující se sešli také v německých městech Dortmund a Karlsruhe i ve švýcarském hlavním městě Bernu. V Dortmundu dokonce byla účast na demonstraci větší, než se očekávalo, informovala agentura DPA.
V evropských městěch se akce obešly bez incidentů.
Desetitisíce demonstrantů vyšly do ulic také v nigerijském městě Kano.
Průvod rozhořčených muslimů se podle zpravodaje agentury AFP táhl v délce několika kilometrů. Účastníci provolávali smrt Americe, Izraeli a nepřátelům islámu. Žádné incidenty zatím hlášeny nejsou.
Bouřlivé protesty proti kontroverznímu snímku Nevinnost muslimů otřásají muslimským světem už druhý týden. Propukly v Egyptě a v Libyi, kde při útoku na americký konzulát zemřeli čtyři američtí diplomaté.
Poté se rozšířily do muslimského světa, tisíce muslimů demonstrovaly například v Iráku, Indonésii, Indii, Libanonu, Afghánistánu a řadě dalších států. Několik muslimských zemí také zablokovalo přístup na server YouTube, na němž byly ukázky z kontroverzního snímku.
Protesty v muslimském světě si od minulého týdne vyžádaly už tři desítky mrtvých.
USA film odsoudily a Washington zaplatil spoty, které v pátek odvysílaly pákistánské televize. Kromě jiného v nich prezident Barack Obama film odsuzuje.